Контакт

Спорт

Серена Вилијамс била помалку платена и помалку ценета!

Објавено пред

Американската тениска легенда Серена Вилијамс смета дека била помалку платена и помалку ценета во цела нејзина кариера поради бојата на кожата оценувајќи дека морала да работи понапорно за да го добие признанието во однос на белите противнички.

Во интервју за британскиот „Воуг“ 39-годишната Американка вели дека била третирана поинаку од нејзиното професионално деби во 90-тите и дека имала премногу пречки на својот пат. 23-кратната гренд слем шампионка беше прогласена за втора најбогата спортистка во 2020 со заработувачка од 49,9 милиони долари, веднаш зад Јапонката Наоми Осака.

„Никогаш не сум била личност која велела дека сака да биде бела или сака да има побел тен. Ми се допаѓа која сум и како изгледам. Сега, со Black Lives Matter, и ние како црни луѓе имаме глас и технологијата ни помогна. Ги гледаме работите што беа скриени со години, а низ кои ние поминувавме. На крајот на мај ми се јавуваа толку бели луѓе и ми велеа: ‘Извини за тоа низ што поминуваше’. Не може да разберат, но почнаа да гледаат. Јас го зборував тоа во целата моја кариера“, вели Серена.

Спорт

Ангеловски: Кога имаше 17 години му понудив на Кулушевски да игра за Македонија, тој ја одбра Шведска

Објавено пред

Игор Ангеловски, селектор на фудбалската репрезентација на Македонија, во емисијата „Заспиј ако можеш“, откри зошто новата ѕвезда на Јувентус, Дејан Кулушевски, не игра за земјата од која што потекнуваат неговите родители.

Кулушевски е роден на 25.април 2000 година во шведската престолнина Стокхолм. Од оваа сезона тој е играч на Јувентус. Челниците на „старата дама“ за услугите на Кулушевски на Аталанта и платија 35.000.000 евра.

„Кулушевски играше за нашата репрезентација до 17 години. Имамв состанок со него и неговиот родител во Охрид, му понудив да игра за сениорската репрезентација на Македонија. Мислеа дека тој предлог е несериозен, но јас бев упорен, им кажав дека ќе ја испратам понудата до Аталанта. Таткото јасно кажа дека синот сака да игра за У19 селекцијата на Шведска, која требаше да настапи на Европското првенство и дека потоа можеме да разговараме. Повторно му гарантирав место во А-репрезентацијата, но добив одговор дека неговата одлука е да игра за Шведска. Како селектор јас го направив тоа што требаше, пред да стане она што е денес му понудив да игра за Македонија. Негово право е да одбере и да донесе одлука според чувствата“, рекол Ангеловски.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јута Џез има нов сопственик

Објавено пред

Јута Џез, по 35 години, доби нов сопственик. Гејл Милер реши франшизата да му ја продаде на Рајан Смит. Сопственикот на компанијата „Квалтиркс“ за Јута Џез плати 1.660.000.000 долари.

Сопругот на Гејл, Лери Милер, во 1985 година за сума од 9.500.000 долари стана сопственик на 50 отсто од акциите на Јута Џез. Една година подоцна го откупи преостанатиот дел од акциите за 20.000.000 долари и стана сосптвеник на франшизата.

Милијардерот Лери Милер почина во 2009 година, а франшизата им ја остави во наследство на членовите на семејството.

Новиот сопственик Рајан Смит е роден во државата Јута, што е доволна гаранција дека франшизата ќе остане во Солт Лејк Сити.

Јута Џез никогаш не бил шампион во НБА-лигата. Најблиску до шампионската титула франшизата беше во 1997 и 1998 година, но тандемот Карл Мелоун и Џонс Стоктон не успеа да ги победи Мајкл Џордан и Чикаго Булс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер: Сакаат да ја уништат Премиер лигата

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Арсенал, Арсен Венгер, остро реагира на најавите за можното основање на европската Суперлига. Венгер смета дека зад оваа идеа се крие непријателство кон англиската Премиер лига.

„Премиер лигата е надмоќна. Другите првенства сакаат да ја уништат таа надмоќ. Најдобро тоа ќе го направат со креирањето на европската Сулерлига. Тоа сигурно ќе ја уништи Премиер лигата на Англија“, рекол Венгер и дополнил:

„Доколку креаторите на новата лига добијат дозвола од англиските клубови, таа навистина ќе биде основана“.

На новинарско прашање дали Суперлигата е само финансиски проект, Венгер одговорил.

„Тоа е и фудбалски проект, но се наоѓаме во ера во која сопствениците на клубовите воедно се и инвеститори. А првата цел на инвеститорот е да генерира уште повеќе пари. Суперигата од таа перспектива можеби е само начин да се заработат повеќе пари“, заклучил Венгер.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија3 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија3 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет3 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија5 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија5 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет5 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија6 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија6 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа16 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија16 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија17 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија18 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет20 часа

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија23 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија24 часа

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија24 часа

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија1 ден

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија1 ден

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија1 ден

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Досие