Контакт

Спорт

Серхи: Играчите на Барса мора да веруваат во своите можности

Објавено пред

Серхи Бархуан со реми на домашен терен, против Алавес (1:1), дебитираше на клупата на Барселона. Привремениот тренер е задоволен од играта, не и од резултатот. Барса прими гол од првата вистинска акција која ја изведиа фудбалерите на Алавес.

„Барселона има добри играчи, тие мора да веруваат во своите можности“, рекол Серхи и дополнил.

„Имавме малку време да работиме заедно. Се обидевме да исправиме одредени работи во одбраната и нападот. Мислам дека добро сработивме, сепак резултатот не е добар. Чувствувам дека не ја добивме наградата за она што го покажавме. Го контролиравме натпреварот, имавме шанси, но не ги искористивме“.

Серхи повторно нема да има мнгу време да работи со фудбалерите, Барселона во вторник игра во Киев, против Динамо во Лигата на шампионите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Сити триумфираше кај Вотфорд и се качи на врвот на табелата во ПЛ

Објавено пред

Манчестер Сити е нов лидер на табелата во Премиерлигата откако вечерва „граѓаните“ со 3-1 славеа на гостувањето кај Вотфорд.

Избранците на Пеп Гвардиола го искористија денешниот кикс на Челси кај Вест Хем, па по дванаесетиот сезонски триумф собраа 35 бода.

Првиот гол на „Викариџ Роуд“ падна по само 4 минути игра. Стрелец за 0-1 беше Стерлинг. До крајот на полувремето феноменалниот вечерва Бернардо Силва погоди за поубедливи 0-2 за Манчестер Сити.

Во второто полувреме домашните тргнаа поофанзивно, ама Бернардо Силва со својот втор гол го однесе мечот во убедливи 0-3.

До крајот пулените на Раниеру успеаја само да постигнат почесен погодок, во 78 минута преку Хернандез.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мајорка среде Мадрид го сруши шампионот Атлетико

Објавено пред

Шокантен пораз доаѓа вечерва од Шпанија.

Актуелниот првак во Ла Лига, Атлетико Мадрид на својот „Ванда Метрополитано“ доживеа неочекуван пораз од екипата на Мајорка со 2-1.

Избраниците на Диего Симеоне иако имаа водство, во судиското надополнување од мечот беа нокаутирани од противникот.
По мирното прво полувреме, Атлетико дојде во водство од 1-0 со голот на Куња во 68 минута.

Сепак гостите не се предадоа, па преку Русо во 80 минута стигнаа до израмнување.

Статистиката апсолутно беше на страната на фаворитот на овој меч, но тоа не му пречеше на Такефуса Кубо во 91 минута да не ги замолчи 51.000 фанови на „црвено-белите“ со погодокот на гостински триумф од 2-1.

По овој пораз Атлетико останува на четвртата позиција на табелата со 29 бода, дури 7 помалку од лидерот Реал Мадрид.

Мајорка, пак, сега е на 12-тата позиција со 19 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Баерн славеше во Дортмунд и се одлепи на табелата во Бундеслигата

Објавено пред

Актуелниот германски шампион, Баерн Минхен со 3-2 славеше во Дортмунд, против тимот на Борусија во дербито од 14. коло во Бундеслигата.

Иако „милионерите“ уште во 5. минута го отворија резултатот со голот на Брандт, само 4 минути подоцна Левандовски израмни на 1-1.

За водство на гостите во Минхен на полувреме се погрижи Коман кој биеше прецизно во 44 минута за 2-1.

Во вториот дел ѕвездата на Борусија – Ерлинг Халанд носи израмнување на 2-2, во 48 минута.

Сепак, Левандовски со својот втор гол, овојпат од пенал во 77 минута ги поставува конечните 2-3.

Сега Баерн се одлепи на врвот на табелата на +4 бода од Борусија, баварците имаат 34, додека „милионерите“ остануваат на 30 поени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Алтернатива влегува во Владата

Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови,...

Свет4 часа

Путин и Бајден во вторник ќе разговараат за Украина

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џозеф Бајден, ќе разговараат во вторник на 7 декември, соопшти Кремљ....

Свет5 часа

(Видео) Инциденти и апсења на протестите во Австрија – полицијата употреби бибер спреј

Во центарот на Виена попладнево се одржуваат бројни протести на противниците на ковид-мерките и задолжителната вакцинација, поради што многу улици...

Свет6 часа

Русија е можно во јануари да ја нападне Украина, тврди украинскиот министер за одбрана

Американскиот државен секретар Ентони Блинкинен го предупреди својот руски колега дека Москва ќе плати „висока цена“ доколку ја нападне Украина....

Македонија7 часа

15 починати и 355 новозаразени со Ковид-19

Денес се регистрирани 355 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со КОВИД-19...

Македонија9 часа

Владата ги замрзна цените на основните артикли

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на...

Регион10 часа

Омикрон се поблиску до нас – Потврден прв случај во Хрватска

Новиот сој на корона вирусот, кој Светската здравствена организација (СЗО) го нарече омикрон, официјално е регистриран во Хрватска. Оваа информација,...

Топ10 часа

Тешка сообраќајна несреќа во Маџари, загина велосипедист

Велосипедист го загуби животот во сообраќајна несреќа која се случила синоќа во 01.30 часот после полной во Маџари. Според инфорациите...

Свет11 час

Уапсени родителите на тинејџерот кој изврши масакр во училиште во Мичиген

Џејмс и Џенифер Крамбли, родители на 15-годишниот Итан кој уби четворица ученици и рани седум други во масовно пукање во...

Европа12 часа

Тензично во Виена – Протестите против ковид мерките ќе го блокираат градот

Центарот на Виена попладнево ќе биде целосно блокиран поради бројните протести на противниците на мерките за Ковид и задолжителната вакцинација....

Свет13 часа

Бајден подготвува план за руско-украинската криза

Американскиот претседател Џо Бајден во петокот изјави дека развива обемни иницијативи за да му ја отежне инвазијата на рускиот претседател...

Свет1 ден

СЗО: Омикрон-варијантата е присутна во 38 земји

Омикрон-сојот на коронавирусот досега е потврден во 38 земји во светот, изјави денеска Марија ван Керхове, експерт од Светската здравствена...

Македонија1 ден

Од 10 декември почнува украсувањето на Скопје за Нова година

Од Град Скопје соопштија дека новогодишното украсување на Скопје ќе почне на 10 декември. „На повикот на градоначалничката на Скопје,...

Македонија1 ден

342 нови случаи на Ковид-19 и седум починати за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на...

Македонија1 ден

Димитров: Токму европската интеграција е процес во кој гледам шанса за обединување

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров како член на Националниот совет за европски интеграции при Собранието,...

Македонија1 ден

(Видео) Со највисоки државни почести преземени телата на загинатите – семејствата во тага и неверување

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјани кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа...

Забава2 дена

Алек Болдвин навестува крај на кариерата по фаталното пукање

Алек Болдвин откри дека неговата актерска кариера најверојатно е завршена по фаталниот инцидент во кој загина снимателката Халина Хачинс на...

Свет2 дена

По Шаленберг, оставка најави и министерот за финансии на Австрија

Австрискиот министер за финансии, Гернот Блимел, најави оставка. Неговата оставка следи откако лидерот на Народната партија на Австрија (ОВП), Себастијан...

Свет2 дена

Стапија на сила санкциите на САД, ЕУ, Британија и Канада кон Белорусија

САД, Европската Унија, Велика Британија и Канада воведоа нови санкции за белоруски физички и правни лица. САД воведоа ограничувања за...

Свет2 дена

Омикрон има способност да избегне имунитет од претходна инфекција со коронавирус, предупредуваат научници

Омикрон има значителна способност да избегне имунитет од претходна инфекција со ковид, покажува првата вистинска студија во светот за ефектот...

Досие