Контакт

Спорт

Серхио Рамос ја одбил понудата на ПСЖ да остане за половина плата

Објавено пред

Шпанскиот ветеран Серхио Рамос ја одбил првата понуда од Пари Сен Жермен за нов договор. иако најави дека има голема желба да продолжи да игра на високо ниво, сепак, тој не се сложил со значително намалените услови кои биле дел од понудата.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ сака да ја преполови платата на дефанзивецот, а тоа не му се допаднало на Серхио Рамос.

Тој дојде на „Паркот на принцовите“ во јуни 2021 година, а првата година се соочуваше со големи проблеми со повредите. Сепак, оваа сезона забележа 43 настапи и постигна три гола во дресот на „светците“.

Спорт

Селта го отпушти Карвахал

Објавено пред

Шпанскиот прволигаш Селта Виго го отпушти тренерот Карлос Карвахал. Селта во последното коло успеа да избори опстанок во Примера.

dobivaj vesti na viber

Победата над Барселона (2:1), во последното коло беше единствена за Селта во последните 11 натпревари во првенството.
Португалскиот тренер Карвахал пристигна во Селта во ноември непосредно пред паузата поради Светското првенство.

Сепак, по добриот старт, тимот го загуби ритамот по репрезентативната пауза во март, па Карвалхал нема да остане на клупата до крајот на договорот кој истекуваше следното лето.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шеикот Мансур 15 години е газда на Сити, вечерва втор пат во живо ќе го гледа својот клуб

Објавено пред

Шеикот Мансур е сопственик на Манчестер сити веќе 15 години, но денеска само вторпат во живо ќе го гледа својот клуб. Тој ќе биде присутен на финалниот меч во Истанбул, помеѓу Сити и Интер. доаѓа во финалето на Лигата на шампионите во Истанбул.

dobivaj vesti na viber

Во овие 15 години, тој само еднаш го гледал во Сити, во 2010 година кога неговиот клуб победил на „Етихад“ со 3:0.

Манчестер сити, вечерва ќе се обиде да ја освои првата титула во Лигата на шампионите, односно третиот трофеј во сезоната, откако веќе победи во ФА Купот и Премиер лигата.

Лигата на шампионите треба да биде само конечна потврда за одличната сезона, но и за владеењето на Мансур.

Последен англиски клуб кој ја освоил тројната круна е Манчестер јунајтед. Тоа беше во 1999 година, кога тимот на Сер Алекс Фергусон ја потврди тројната круна со драматична победа над Баерн во финалето на Лигата на шампионите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Американците во целост го презедоа Лидс јунајтед

Објавено пред

Сопствениците на НФЛ клубот Сан Франциско Фортиенерс постигнаа договор за купување на целиот удел во англискиот фудбалски клуб Лидс, соопштија денеска од клубот.

dobivaj vesti na viber

Оваа групација, досега имаше 44 отсто учество во Лидс, кој на крајот од сезоната испадна во Чемпионшип.

„Двете страни продолжуваат да работат на деталите… Клубот останува целосно фокусиран на брзо враќање во Премиер лигата“, се вели во соопштението.

Според медиумите, на вредноста на договорот влијаело испаѓањето во втората лига па наместо 460 милиони евра, италијанскиот бизнисмен на чело на Лидс, Андреа Радрицани, од шродажбата добил 200 милиони евра.

Радрицани е на чело на Лидс од 2017 година, во неговиот мандат клубот по 16 години се врати во Премиер лигата (2020 година).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

(Видео) Тоа што Мицкоски прифати уставни измени, во партијата им дојде како шок, вели Ковачевски

Премиерот Димитар Ковачевски смета дека ВМРО-ДПМНЕ треба да останат во процесот за да се договорат уставните измени. Одговарајќи на новинарски...

Топ1 час

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била...

Македонија2 часа

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија4 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија4 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија5 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија6 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет8 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија9 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет9 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет9 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет9 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија20 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија23 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...