Контакт

Спорт

Севилја го отпушти Њанон, бил дебел и физички неподготвен

Објавено пред

Севилја му врачи отказ на францускиот фудбалер Жорис Њанон. „марка“, објави дека Њанон бил дебел и физчки не бил подготвен да игра сериозен фудбал.

Севилја во 2018 година, на Рен, за услугите на Њанон му плати 13,5 милиони евра. Во дресот на клубот од Андалузија, францускиот фудбалер има одиграно 17 натпревари.

Во сезоната 2018/2019 седум пати настапил во Примера, четири во Купот на Кралот и шест во Лига Европа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Милано ја продолжи победничката низа со драматична тројка

Објавено пред

Олимпија Милано продолжи со совршениот старт во Евролигата со петта победа во низа, откако Девон Хол постигна поени за драматична 73:72 победа над Асвел. Хол имаше катастрофална вечер, но беше херој на вечерта – тој претходно имаше 0-5 од поле и нула поени, пред на 27 секунди пред крајот да ја запечати победата на италијанскиот клуб.

Асвел доминираше во првото полувреме и на стартот а третата четвртина имаше дури 16 поени разлика, но Милано имаа 19-3 серија за да се вратат во игра.

Шејвон Шилдс имаше 15 поени, Николо Мели додаде 14, а Малколм Дилејни имаше 12 за Милано, додека Ели Окобо беше убедливо најдобриот кошаркар на Асвел со 25 поени.

ЕВРОЛИГА, 5.КОЛО

Анадолу Ефес – Уникс Казан 71:68 (18:22, 14:15, 15:14, 24:17)

Жалгирис – Баерн Минхен 73:75 (24:13, 15:14, 16:25, 18:23)

Макаби Тел Авив – Панатинаикос 77:73 (19:13, 14:10, 22:17, 22:33)

Олимпија Милано – Асвел Лион 73:72 (14:17, 12:23, 25:11, 22:21)

Реал Мадрид – Фенербахче 70:69 (10:15, 25:26, 15:11, 20:17)

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас и Наполи со прва победа во ЛЕ, Вест хем „гази“

Објавено пред

Елиф Елмас беше стартер, а Наполи, конечно, по блескавата домашна форма, стигна до првата европска победа оваа сезона, победувајќи ги Легија Варшава со 3:0, Вест хем продолжи со „газењето“ во Европа, додека Лион направи луд пресврт во Чешка, победувајќи ги Спарта Прага со 4:3 откако губеа со 2:0.

Наполи во првите две кола одиграа 2:2 со Лестер и загубија дома од Спартак Москва со 2:3, така што на „Диего Армандо Марадона“ се очекуваше многу. Одбраната на полскиот тим беше пробиена во 76. минута од Лоренцо Инсиње, пред Нигериецот Виктор Осимен да ја продолжи блескавата голгетерска форма во 82. минута, две минути откако му беше поништен гол.  Матео Наполитано во 95. минута ја потврди победата на домаќините.

Вест хем со головите на Досон, Диоп и Боуен стигнаа до 3:0 победа над белгискиот Генк за трета победа во три кола и без примен гол (со 7:0 гол-разлика).

ЛИГА ЕВРОПА, 3.КОЛО

ГРУПА А

Ренџерс – Брондби 2:0

Спарта Прага – Лион 3:4

ГРУПА Б

ПСВ Ајндховен – Монако 1:2

Штурм Грац – Реал Сосиедад 0:1

ГРУПА Ц

Наполи – Легија Варшава 3:0

ГРУПА Д

Ајнтрахт Франкфурт – Олимпијакос 3:1

ГРУПА Е

Локомотив Москва – Галатасарај 0:1

ГРУПА Х

Вест хем – Генк 3:0Прикажи повеќе...

Спорт

Дербито не разочара – Барса подобра од ПСЖ

Објавено пред

Дербито на 5. коло од ЕХФ Лигата на шампиони не разочара, откако Барселона стигна до тешко извојувана домашна победа од 30:27 (13:13) над Пари Сен-Жермен на Раул Гонзалес.

Иако не беше совршен меч, гласната публика и одличната атмосфера ги предводеше актуелните шампиони до победа и покрај тоа што правеа многу грешки и имаа многу загубени топки. Сепак, кога беше најважно, Дика Мем беше во форма и ја запечати победата.

Барселона се израмнува на првото место во групата Б со Кјелце и Веспрем, додека ПСЖ остануваат четврти во групата.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 часа

Во Србија над 7.000 новозаболени и рекордни 59 починати

Во последните 24 часа во Србија починаа 59 лица, а потврдени се 7.327 нови случаи на коронавирус. Според локалните медиуми,...

Македонија8 часа

Во Македонија потврдени 490 нови случаи на коронавирус, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 490 нови случаи на коронавирус, а 11 лица починаа, информира Министерството за...

Топ8 часа

Жена загина во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Тетово

Четириесет и петгодишна жена загина во сообраќајна несреќа што се случила утринава на патот Скопје – Тетово. Според информациите на...

Македонија11 час

35 Авганистанци ја напуштија земјава и заминаа за Грција каде што ќе добијат траен престој

35-мина граѓани на Авганистан кои привремено престојуваа во Северна Македонија денеска заминаа за Грција, која им обезбеди трајно прибежиште, информираа...

Македонија12 часа

Единствениот лек против Ковид-19 ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“, единствен лек против Ковид-19. Министерството стапило во контакт...

Европа13 часа

(Видео) Силно невреме ја парализира Западна Европа – 250.000 луѓе во Франција останаа без струја

Околу 250.000 француски домови останаа без струја, а поради силните ветрови сообраќајот е во прекин во делови од северна Франција,...

Македонија14 часа

Во текот на вчерашниот ден се вакцинирале над 2.000 граѓани

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.919 дози вакцини, од кои 565 се аплицирани како прва доза, 1.286...

Топ16 часа

Пресечен меѓународен транспорт на дрога од Албанија за Грција, вреден 200.000 евра

Во заедничка полициска акција на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје...

Свет16 часа

(Видео) Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

Најмалку тројца луѓе загинаа, а повеќе од 30 се повредени во експлозија на гас во ресторан во градот Шенџијанг во...

Свет16 часа

Трамп го возвраќа ударот – најави отворање на нова социјална мрежа

Поранешниот претседател на САД, Доналд Трамп објави дека ќе отвори своја социјална мрежа наречена Truth Social, откако во јануари беше...

Свет16 часа

Мелбурн се подготвува да излезе од најдолгиот „локдаун“ во светот

Милиони луѓе во Мелбурн се подготвуваат да излезат од најдолгото затворање поради Ковид-19 во светот, иако бројот на случаи сè...

Економија1 ден

Биткоинот достигна досега највисока цена

Биткоинот денеска достигна рекордна цена, во моментот е над 66.000 долари. Криптовалутата се зголеми над претходниот максимум од 64.889 долари...

Свет1 ден

Ужас во Франција – пронајдено обезглавено тело на маж со извадена утроба

Тело на маж без глава и отстранета утроба е пронајдено во малиот француски град Болен. Полицијата интензивно трага по Алекс...

Македонија1 ден

Мицкоски: Заев ништо не разбрал, народот е веќе обединет, но против него

Зоран Заев ништо не разбрал. Зоран Заев само ја повторува истата прес-конференција од лани кога исто така лажеше дека ја...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Свесни сме дека повеќе нема толеранција за повторување на истите грешки

Претседателот на СДСМ и премиер, Зоран Заев, смета дека не може да влечат назад, а Владата да води напред. Затоа...

Топ1 ден

Со ремен ја тепал сопругата, замавнал со нож кон ќерката, гостиварец вршел семејно насилство

43-годишен гостиварец е обвинет за семејно насилство, информираа надлежните. Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе Обвинителен предлог против 43-годишен гостиварец за...

Македонија1 ден

Починати 15 лица, регистрирани нови 487 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.491 тестирањe,...

Македонија1 ден

Борел и Блинкен бараат без одлагање почеток на преговори за Македонија

Во заедничката изјава за Западен Балкан, европскиот министер за надворешни работи, Жозеп Борел, и американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, повикаа...

Македонија1 ден

Гир: Европската комисија очекува прва Меѓувладина конференција до крајот на годинава

Извештајот доаѓа во контекст на неодамнешниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, каде се даде недвосмислена поддршка за европерспективата...

Свет2 дена

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави...

Досие