Контакт

Спорт

Шест години не пропуштил натпревар – Апсолутен рекорд во Примера

Објавено пред

Шест години, напаѓачот на Алтлетик Билбао, Инаки Вилијамс, не пропуштил натпревар во Примера. Апсолутниот рекордер, последен пат, во Примера, не бил во составот на Алтлетик Билабо на 17.април 2016 кога баските ја победиле Малага со 1:0.

dobivaj vesti na viber

Четири дена подоцна, Вилијамс како резерва влезе на теренот против Атлетико Мадрид. Од тој натпревар ја започна неверојатната серија, ги одиграл наредните 226 натпревари. Не бил повреден, суспендиран, не добил црвен картон, ниту добил одмор од тренерот.

Во овој период има постигнато 44 гола, седум од нив оваа сезона.

Инаки Вилијамс во кариерата за Атлетик одиграл 266 натпревари, постигнал 53 гола и забележал 36 асистенции.

Со баските два пати го освоил Суперкупот на Шпанија, во 2016 и 2021 година. Напаѓачот има договор со Атлетик до јуни 2028 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Силекс и Македонија ЃП ќе се борат за трофејот во Купот

Објавено пред

Фудбалерите на Македонија ЃП и Силекс, утре на нашиот најголем стадион, ќе се борат за трофејот во 29.финале во Купот на Македонија. Силекс го брани трофејот освоен минатата година. Екипата од Кратово ќе се бори за четвртиот, Македонија ЃП за вториот трофеј во Купот.

dobivaj vesti na viber

„Сите знаете дека Силекс минатата сезона испадна, меѓутоа го освои Купот и ние сме бранители. Ние сме првиот второлигаш во едно финале. Како екипа се собравме минатата сезона, работите во Втората лига си ги завршивме навреме и тоа ни беше приоритет. Верувам дека кој и да игра утре ќе го даде максимумот. Го респектирам противникот, до последното коло беше во игра за Европа преку лигата. Ни се отвори шанса да играме за титула, тука сме и верувам дека пред се ќе победи фудбалот, а кој ќе биде подобар, ќе видиме. Фаворитската улога не би требало некому да му се дава, затоа што ова е финале и се е отворено. Меѓутоа, блага предност има противникот, затоа што тие, сепак, доаѓаат од повисок ранг. За мене ова е трето финале, едно освоив, едно загубив со Тетекс, па зошто да не биде трета среќа?“, изјави тренерот на Силекс, Горазд Михајлов

„Македонија ЃП сосема заслужено е во финалето од Купот на Македонија, но знаеме што не очекува во пресметката со Силекс. Ги елиминиравме Академија Пандев, Шкупи и Струга, и сосема заслужено сме во мечот за титула. Мислам дека имаме квалитет и можеме да го освоиме трофејот. Имаме голема почит кон Силекс, тим кој е актуелен освојувач на Купот, без разлика на тоа што оваа година влегоа како второлигаш во финалето. Направивме добра анализа, гледавме повеќе нивни натпревари. Се работи за одличен тим, воден од тренер со којшто знаат што сакаат на теренот. Силекс условно се прошета во Втората лига, така што очекувам доста интересен натпревар, но јас верувам во мојот тим. Имаме квалитет, за мене ова е прво финале како тренер, двапати го имам освоено пехарот како играч, се надевам сега ќе успеам и како тренер. Вакви натпревари не се играат секој ден, треба да излеземе на терен и да уживаме“, вели предводникот на екипата од Ѓорче Петров, Муарем Бајрами.

Силекс и Македонија ЃП финалето ќе го започнат во 18 часот.

Фото/FFM.mk

Прикажи повеќе...

Спорт

Астрономскиот договор на Синер со „Најки“

Објавено пред

Според Газета дело спорт, италијанскиот тенисер Јаник Синер потпишал десетгодишен договор со „Најки“. Синер од оваа компанија ќе добива 15 милиони евра годишно.

dobivaj vesti na viber

Младиот, 20-годишен тенисер е еден од најголемите потенцијали во белиот спорт и веќе е магнет за спонзори.

Синер досега освои пет титули, беше деветти во светот, а моментално е на 12-та позиција.

Два пати во кариерата играл четврт-финале на турнирите од гренд слем серијата, на Ролан Гарос 2020 и на Австралија Опен оваа година.

Во недела започнува вториот Грен слем турнир во сезоната, Ролан Гарос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Кубица ќе вози на првиот тренинг во Шпанија

Објавено пред

Тимот на Алфа Ромео кој се натпреварува во Формула 1 шампионатот објави дека искусниот Полјак Роберт Кубица, викендoв ќе го вози болид Ц42, на првиот слободен тренинг пред трката за Големата награда на Шпанија.

dobivaj vesti na viber

Кубица ќе влезео пилотската кабина на автомобилот што вообичаено го вози Гуан Жоу. Кинезот потоа ќе го вози вториот тренинг.

Интересно е што Кубица овој автомобил го возел на сезонските тестови, кои се организираа и во „Каталонија“, а зад воланот на Ц42 седеше за време на тест сесијата на Пирели во Имола.

Тимот вели дека ова искуство, заедно со возачките вештини на Кубица, ќе му обезбеди на техничкиот тим одличен фидбек. Од Алфа Ромео наведуваат дека поради ваквите работи тимот е исклучително задоволен што во својот состав го има Кубица..

Кубица возеше во Ф1 шампионатот од 2006 до 2010 година, а потоа се врати во 2019 и 2021 година. Во минатото возел и за БМВ Заубер, Рено и Вилијамс. Единствената победа во Ф1 ја постигна во 2008 година на трката за Големата награда на Канада.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Ковачевски повторно воздржан за случајот со Џафери: „Во Собранието се кажуваат многу работи“

Нема коментар ниту осуда од премиерот Димитар Ковачевски за пцостите искажани од собранискиот спикер Талат Џафери. Ковачевски останува на ставот...

Европа1 час

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија3 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион3 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија5 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија5 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија6 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет6 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет7 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија8 часа

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет18 часа

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион18 часа

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...

Свет20 часа

Русите објавија дека имаат ново моќно ласерско оружје и дека тоа е веќе во Украина

Русија денеска откри дека користи нова генерација моќно ласерско оружје за палење дронови во Украина. Исто така, објави дека распоредува...

Македонија20 часа

Ковачевски – Макрон: Нема време за губење

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, имаше телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон, кому му ја честита победата на претседателските...

Македонија21 час

Владата го овласти амбасадорот Талески да изрази согласност за приемот на Шведска и Финска во НАТО

Владата донесе одлука да го овласти постојаниот претставник на нашата земја во НАТО, амбасадорот Дане Талески, да даде согласност за...

Регион1 ден

„Блиц“: Објавена фотографија од маицата пронајдена на телото во Дунав, иста таква имал и Матеј Периш

Тело на засега непознат млад маж е пронајдено утрово во Дунав кај Ада Хуја во Белград, јави српската агенција „Танјуг“,...

Економија1 ден

Бензините поскапуваат за два и пол денари, цената на дизелот останува иста

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните...

Македонија1 ден

ЕУ е во заложништво, Македонија има шанса која нема да постои во наредните години, Османи со критики до Бугарија

„Во заложништво е најуспешната политика на Европската Унија, а тоа е политиката на проширување“. Ова е ставот на министерот за...

Економија1 ден

Ковачевски-Брнабиќ: Силната регионалната соработка е основа за забрзан економски развој

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска оствари средба со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ. Премиерот...

Европа1 ден

Русија: Во „Азовстал“ се предадоа околу 1.000 украински борци, меѓу нив и припадници на „Азов“

Речиси 1.000 украински борци скриени во фабриката за челик „Азовстал“ во Мариупол се предале, соопшти руското Министерство за одбрана. Руското...