Контакт

Спорт

Шевченко: Сите пријатели ми умреа, не од радијација-од дрога, алкохол и оружје

Објавено пред

Легендарниот украински фудбалер, Андриј Шевченко кој сега е селектор на својата земја денеска ја објави автобиографската книга „Мој живот, мој фудбал“.

Освен за фудбалот, Шевченко пишува и за некои делови од приватниот живот меѓу кои и за несреќата во Чернобил – 200 километри од неговата родна куќа.

„Се надевам дека никого нема да го изненадам ако кажам дека се ми се чинеше нормално. Имав 10 години, ме интересираше фудбалот и ме одведоа на академијата на Динамо во Киев. Но одеднаш пукна реакторот и не одведоа оттаму. Се уште чувствувам тежок бол. Автобусите од СССР тогаш стигнаа и ги однесоа децата меѓу 6 и 15 години. Се чувствував како да живеам во филм“ раскажува тој.

Шевченко зборува за неговите пријатели од детството кои немале среќа како и тој.

„Во моето село почнав да имам се помалку пријатели. Сите умреа. Не од зрачење, туку од алкохол, дрога и проблеми со оружје. Светот за кој знаевме се распадна, моите пријатели не веруваа во ништо и се изгубија. Љубовта на моите родители и фудбалот ми го спасија животот“ пишува меѓудругото Шевченко.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

„Лажат од УЕФА, не натераа да го продолжиме натпреварот со Финска“

Објавено пред

Напаѓачот на Данска, Мартин Брејтвајт, тврди дека УЕФА извршиле притисок врз и дека поради тоа го продолжиле натпреварот против Финска. Натпреварот одигран во Копенхаген, мина во знакот на Кристијан Ериксен, кој колабираше на теренот. Десет минути лекарите се бореа за неговиот живот, а потоа во стабилна состојба беше префрлен во болница.

Играчите на двете репрезентации беа во шок, заминаа во соблекувалните, а по еден час натпреварот продолжи и заврши со победа на Финска (0:1). Данците не успеаја да постигнат гол, иако имаа 23 удари кон голот на Храдецки и промашен пенал.

Брејтвајт, по вчерашниот дуел со Белгија, открил дека УЕФА ги натерала играчите на Данска да го продолжат натпреварот.

„Ериксен ни се јави откако заврши натпреварот. Ни кажа дека бевме фантастични. Пораката што ја испрати во нашата „Ватс ап“ група, јас ја читав додека одев кон соблекувалната“, рекол Брејтвајт.

Тој тврди дека нема вистина во она што го објавија УЕФА и Фудбалскиот сојуз на Данска, дека фудбалерите побарале натпреварот да продолжи.

„Сигурен сум дека ќе го добиевме тој натпревар, не примораа да играме по се она што се случи. Лажат кога велат дека ние побаравме натпреварот да се одигра, тоа е лага“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роберто Морено е новиот тренер на Гранада

Објавено пред

Диего Мартинез Пењас ја заврши својата мисија во фудбалскиот клуб Гранада. Отстапи од функцијата како најуспешен тренер во клупската историја, лани играше полу-финале во Купот на Шпанија и избори пласман во Лига Европа. Оваа сезона, во Лига Европа Гранада испадна во четврт-финалето од Манчестер јунајтед.

Гранада, во петокот, објави дека нов тренер е Роберто Морено. Младиот тренер на јавноста и е познат од периодот кога беше селектор на Шпанија, а потоа и со препукувањата со Луис Енрике, кога Фудбалскиот сојуз на Шпанија го врати Енрике на селекторската позиција.

По таа епизода со Шпанија, Морено шест месеци го предводеше Монако. Доби отказ бидејќи на 13 натпревари забележа само пет победи.

Морено е еден од ретките тренери кој во кариерата никогаш не играл сениорски фудбал. На 16-годишна возраст започнал да работи како помошник во локалниот клуб Ла Флорида. Потоа работел како скаут за Барселона, каде се запознал со Луис Енрике.

Потоа му бил помошник на Енрике најпрвин во Рома, а потоа во Барселона и шпанскиот национален тим.

Морено и Гранада потпишаа две годишен договор.

Прикажи повеќе...

Спорт

Навивачите не го сакаат Бенитез во Евертон

Објавено пред

Рафа Бенитез ситни детали го делат од клупата на Евертон. Сопственикот на „карамелите“, Фархад Мошури, закажал состанок со шпанскиот тренер, на кој треба да биде постигнат договор. Бенитез на функцијата ќе дојде на местото на Карло Анчелоти.

Бенитез стана прв фаворит за тренер на Евертон, откако клубот се откажа од Нуно Еспирито Санто. Екс-тренерот на Вулверхемптон, пред Евертон поставил нереални финансиски услови.

Бенитез, во кариерата, шест години го предводеше градскиот ривал на Евертон, Ливерпул, што не им се допаѓа на фановите.

Оние најрадикални, јасно го изразија својот став. Тие пред стадионот закачија транспаренти со навредливи содржини, со кои на клубот му покажаа што мислат за ангажманот на Шпанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Заев од Самитот за Западен Балкан: Да ја направиме 2021-ва година на силен исчекор напред

Да ја направиме 2021-ва, година на силен исчекор напред, бидејќи Западен Балкан е нераскинлив дел од ЕУ, рече премиерот, Зоран Заев,...

Регион4 часа

Црногорски министер сменет од функцијата, одбил да го нарече злосторството во Сребреница геноцид

Министерот за правда на Црна Гора, Владимир Лепосавиќ, е сменет од функцијата затоа што одби да го нарече злосторството во...

Спорт4 часа

Дерби на денот – Битката за Британија, Хрватска мора да ја победи Чешка

Денес на програмата на Европското првенство ќе се одиграат три натпревар. Во, Д-групата ќе биде комплетирано второто коло и ќе...

Македонија5 часа

Кривична пријава за едно лице кое се заканувало на новинари на „Фејсбук“, ЗНМ очекува судска разрешница

МВР поднесе кривична пријава против едно лице од тетовско Теарце за кривично дело загрозување на сигурноста против новинари, соопшти Здружението...

Регион5 часа

Во Србија целосно вакцинирани 40 проценти од населението

Во Србија досега се дадени вкупно 5.058.165 дози вакцини против коронавирус. Првата доза ја примиле 2.673.634 лица, а 2.384.531 граѓани...

Спорт7 часа

Ангеловски и Пандев ги прекршиле ковид-протоколите

Селекторот и капитенот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски и Горан Пандев, по вечерашниот натпревар на ЕУРО 2020, против...

Спорт16 часа

Холанѓаните ја „решија“ Австрија и ја потврдија елиминацијата на Македонија

Холандија се пласираше во осминафиналето на ЕУРО 2020 по 2:0 победата над Австрија, резултат кој дефинитивно ги заврши и теоретските...

Регион17 часа

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар...

Европа17 часа

(Видео) Тепачка во украинскиот парламент, пратеник изјавил дека опозиционерите треба да бидат застрелани

За време на разгледувањето на измените и дополнувањата на предлог законот за реформа на Националниот совет за телевизиски и радио...

Македонија22 часа

Пендаровски-Борел: Се очекува исчекор за пристапните преговори со ЕУ

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска оствари средба со потпретседателот на Европската Комисија и...

Македонија22 часа

Заев се сретна со Радев: Имаме обврска да градиме пријателството меѓу нашите братски народи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со заменик-претседателот во Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров...

Македонија1 ден

Десет нови случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на Ковид-19, и тоа од: Скопје,...

Македонија1 ден

Наместо пресуда, повторно судење на Мијалков за „Тортура“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и шестемина поранешни припадници на полициската единица „Алфа“, денеска требаше да ја слушнат пресудата...

Македонија1 ден

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија, и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ1 ден

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Македонија1 ден

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија1 ден

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт1 ден

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија1 ден

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет2 дена

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Досие