Контакт

Спорт

Шифрин алпска „кралица“ во Шладминг, го урна рекордот на Стенмарк

Објавено пред

Американката Микаела Шифрин победи на славната патека во Шладминг во последниот слалом од Светскиот куп пред Олимпијадата во Пекинг, за да го урне рекордот на Ингемар Стенмарк за победи во една дисциплина.

До епската победа Шифрин дојде од петтото место по првото возење, за на крајот да биде за 0.15 секунди побрза од својата најголема ривалка, Петра Влхова и да ја забележи својата 47. победа во слалом, една повеќе од легендарниот Стенмарк, кој победи во 46 велеслаломи во 1970-тите и 1980-тите.

„Многу плачам во последно време. Ова како да не се случуваше вечерва, навистина нереално“, изјави Шифрин, која исто така има вкупно 73. победа во Светскиот куп со што е на третото место на вечната листа, на 13 од рекордот на Стенмарк.

Шифрин најави дека ќе учествува на сите пет индивидуални трки на Олимпијадата во Пекинг, каде што ќе е меѓу фаворитките во слаломот, велеслаломот и алпската комбинација.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Рангник: Во интерес на тимот го извадив Роналдо

Објавено пред

Манчестер јунајтед, синоќа, го победи Брентфорд со 3:1. Покрај триумфот, дуелот мина во знакот на незадоволството на Кристијано Роналдо, кој го напушти теренот во 71.минута. Менаџерот, Ралф Рангник, објаснил зошто го заменил Португалецот.

„Зошто јас? Зошто мене ме вадиш од игра?“, открил Рангник, што му рекол Роналдо и потоа ја образложил одлуката.

„Го направив тоа во интерес на тимот. Мислам дека тоа беше нормална одлука. Водевме 2:0, резултат што го имавме и во претходниот меч со Астон Вила (на крајот заврши 2:2). Почувствува дека е најдобро предноста да ја браниме со тројца централни дефанзивци. На клупата ги имавме Рашфорд и Марсијал. Зошто и нив да не ги искористиме? Роналдо е напаѓач кој сака да постигнува голови, но не треба да заборави дека за три дена не очекува нов натпревар“.

Манчестер јунајтед, викендов ќе го пречека Вест Хем.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ го депортирале дека бил закана по јавното здравје

Објавено пред

Федералниот суд на Австралија, четири дена по пресудата со која му ја укина визата на Новак Ѓоковиќ, ги објави причините, зошто тројцата судии донеле таква одлука. „Присуството на Ѓоковиќ во Мелбурн би ги охрабрил оние кои мислат дека движењето против вакцинација е рационално“, смета судот.

Новак Ѓоковиќ, во 11 дена имаше две судења во Мелбурн. На првото визата му беше вратена, но откако министерот за имиграција, Алекс Хок, повторно му ја укина визата, судот ја потврди неговата одлука.

Присуството на Ѓоковиќ во Мелбурн претставувал ризик по јавното здравје.

„Парламентот јасно кажа дека во членот 116, министерот може да ја поништи визата, доколку смета дека носителот на истата, може да претставува ризик по здравјето на заедницата. Судот не ја разгледува мудроста на одлуката, ниту може да ја смени истата. Задача на судот е да одлучи дали министерот го почитувал законот кога побарал визата да биде укината. Се водеше голема дебата како да се пристапи кон оваа одлука. Министерот не е должен да ги образложи причините за укинувањето на визата, но тој сепак го направи тоа. Причините се внимателно наведени. Темите на охрабрување и однесувањето на спортскиот херој се провлекуваат низ наведените причини, предизвикуваат загриженост за здравјето и редот. И да не шампион на Австралија опен, господинот Ѓоковиќ, со своето присуство овде, со својот престој во Мелбурн, би ги охрабрил оние кои мислат дека движењето против вакцинацијата е рационално“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мугуруса испадна од АО, Сабаленка ја преживеа Ванг

Објавено пред

Женскиот дел од турнирот во Мелбурн остана без третата носителка. Шпанката Гарбиње Мугуруса доживеа убедлив пораз од Ализ Корне, 61. на ВТА листата.

Француската тенисерка, со сигурна игра, победи во два сета со 6/3, 6/3. Корне, направи по еден брејк во двата сета, што во комбинација со одличниот сервис и беше доволно за победа. Мугуруса, во текот на целиот меч, немаше ниту една топка за брејк.

Корне, во третото коло ќе игра против Зиданшек или Вотсотн.

За разлика од Мугуруса, пласман во третото коло избори, втората фаворитка, Арина Сабаленка. Белорусинката мина низ пекол во дуелот со Ванг од Кина.

Сабаленка победи со 1/6, 6/4, 6/2. Неверојатен е податокот дека Сабаленка во првиот сет направи 12 дупли сервис грешки.

Противничка на Сабаленка, во третото коло ќе и биде 31. во светот, Маркета Вондрушова.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет20 минути

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга дошло до силно излевање на нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето на нафта кај брегот на земјата предизвикало „еколошка катастрофа“. Имено, од рафинеријата Ла Пампила...

Европа39 минути

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Македонија18 часа

Регистрирани 2.051 нов случај на коронавирус, починаа 14 лица

Во последните 24 часа направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на Ковид-19: Скопје – 1.027, Битола...

Македонија18 часа

„Спијте мирно, нема да ни го земат Банско“, рече Борисов по посетата на Петков

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов рече дека по вчерашната посета на бугарскиот премиер Кирил Петков на Скопје спиел мирно, бидејќи...

Македонија21 час

Петков по посетата во Скопје: Постигнавме огромен успех

Вчерашната посета на Скопје беше огромен успех, изјави бугарскиот премиер Кирил Петков пред новинарите во Народното собрание. „Од една страна...

Македонија21 час

Горан Николовски го фати светиот крст во Скопје

Светиот крст кој беше положен во водите на реката Вардар во Скопје, годинава заврши во рацете на Горан Николовски. Точно...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: СДСМ да не ја продолжува агонијата и да одиме на избори

“Позади нас е една прилично тешка и предизвикувачка година. Година во која што имавме голем предизвик пред се со КОВИД...

Свет1 ден

Генералниот секретар на СЗО предупредува: Пандемијата не е ни блиску до крајот

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до...

Македонија1 ден

Германија, Финска и Хонг Конг со нови Ковид протоколи за македонските државјани

Заради ситуацијата со Ковид 19- пандемијата, Сојузна Република Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји. Со...

Македонија2 дена

Рекордни 2.269 нови случаи на коронавирус во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.038 тестови, а регистрирани се 2.269...

Македонија2 дена

Учебната година ќе заврши на 10 јуни и покрај одложеното второ полугодие

Владата најави измена на наставните програми со цел учебната година да заврши стандардно на 10 јуни, и покрај тоа што...

Македонија2 дена

(Видео) Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, порача Пендаровски на средбата со бугарскиот премиер

Потребно е враќање на довербата меѓу двете влади, со цел засилување на добрососедските односи и политичкиот дијалог за почувствителните прашања....

Македонија2 дена

Рот: Бугарија да го признае македонското малцинство, како што Македонија го признава бугарското

Германски пратеник во Бундестагот и поранешен министер на Германија за Европа, Михаел Рот, ја поздрави денешната посета на Македонија на...

Македонија2 дена

Гаврил Бубевски избран за нов претседател на скопското Јавно обвинителство

Некогашниот специјален јавен обвинител, Гаврил Бубевски, стана шеф на скопското Јавно обвинителство, а неговиот колега од СЈО, Стевчо Донев, е...

Македонија2 дена

Бугарија го прифати краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше

Бугарија прифатила да го користи краткото име Северна Македонија, кое претходно го оспоруваше. Премиерот Димитар Ковачевски вели дека ова е...

Европа2 дена

Европскиот парламент доби нов претседател

Европскиот парламент доби нов претседател. Роберта Мецола е избрана за наследник на Дејвид Сасоли за претседател на Европскиот парламент освојувајќи...

Македонија2 дена

Со сертификат за вакцинација или прележана болест Македонците ќе може да влезат во Бугарија

Од 20 јануари македонските државјани ќе може да влезат во Бугарија. По интензивната комуникација меѓу министерствата за надворешни работи на...

Свет2 дена

Тонга по ерупцијата и цунамито – поплавени острови, земјата и дрвјата покриени со пепел

Првите фотографии по ерупцијата на вулканот кај Тонга и цунамито што ги погоди островите во тој архипелаг ги прикажуваат земјата...

Македонија2 дена

(Видео) Зголемениот водостој на кејот на реката Вардар ги вознемири жителите на Аеродром

По телефонска дојава од страна на граѓани на 195, а и до директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, дека во општина...

Македонија2 дена

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Владата на Република Северна Македонија на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот...

Досие