Контакт

Спорт

Шкендија го декласира Вардар

Објавено пред

Лидерот во македонскиот фудбалски шампионат, Шкендија, го декласира Вардар, во 24.коло. Шкендија, во Скопје, забележа победа со 6:1. Победи со пресврт над опонентите забележаа Шкупи и Македонија ЃП.

Вардар, први постигнаа гол против Шкендија, преку Мирчевски во 10.минута и тоа беше се што направија против лидерот. До крајот на полувремето, Шкендија преку Рамадани и Ибраими, во 27 и 34 минута направи пресврт во резултатот. Во вториот дел Шкендиа испорача уште четири гола во голот на Вардар, својот втор гол го постигна Ибраими, а стрелци беа и Дориев, Хебај и Елези.

Денешната победа е најубедливата за Шкендија во дуелите со Вардар.

Шкендија со оваа победа ја задржа предноста од седум бода на врвот, во однос на Шкупи.

Резултати:

Вардар-Шкендија 1:6
Силекс-Шкупи 1:3
Академија Пандев-Струга 1:0
Беласица-Работнички 1:1
Ренова-Македонија ЃП 1:2

Табела: 1. Шкендија 53, 2. Шкупи 46, 3. Македонија ЃП 41, 4. Струга 32, 5. Работнички 33, 6. Борец (-1) 32, 7. Пелистер 28, 8. Академија пандев 28, 9. Вардар 27, 10. Силекс 26, 11. Ренова 24, 12. Беласица 14.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нова ВАР грешка во Англија – Поништија гол гледајќи во погрешен играч

Објавено пред

ВБА, синоќа, го победија Саутепмтон со 2:0, освоија вредни бодови со кои им порачаа на конкурентите дека до крајот на сезоната жестокот ќе се борат за опстанок. И на овој натпревар, Англичаните, уште еднаш имаа контроверзна примена на ВАР.

ВБА, во четвртата минута, постигнаа гол. Помошникот означи офсајд, а потоа ВАР потврди дека играчот на ВБА, Кајл Бартли, бил во минимален офсајд. Она што е проблематично во оваа ситуација е што Бартли воопшто не влијае на играта, голот го постигна Мбаје Диањ, кој се наоѓа во регуларна позиција.

Англичаните се прашуваат дали е можно ВАР да ги измешал играчите на ВБА.

„Поради позициите на камерите, не можеа да ги извлечат линиите низ телото на Диањ, поради што одлуката дека е офсајд остана“, рекол коментаторот на Скај спорт.

На крајот ВБА славеа со 2:0, со головите на Переира, Филипс и Робинсон.

Погледнете ја контроверзната ситуација.

Прикажи повеќе...

Спорт

Рекордерот Кари го затрупа кошот на Денвер

Објавено пред

Голден стејт Вориорс, предводени од спектакуларниот Стеф Кари, забележаа победа над Денвер Нагетс 116:107. Вориорс со оваа победа останаа во плејоф зоната, со скор 26 победи и 28 порази се 10. на западот. Денвер се четврти со 30 победи и 24 порази.

Кари одигра неверојатен натпревар, постигна 53 поени (10 тројки), на кои придодаде седум скока и четири асистенции. Најдобриот шутер во лигата, на овој меч го надмина Вилт Чембрлен. Со 17.783 поени, Кари стана најдобриот стрелец во историјата на франшизата.

Покрај Кари, кај Вориорс се истакнаа и Дрејмон Грин со 18 поени и по седум скока и асистенции, односно Ендрју Вигинс со 17 поени.

Денвер го предводеше Никола Јокиќ со 27 поени, 12 скока и осум асистенции, три поени помалку постигна Мајкл Портер јуниор. Проблем за Денвер е повредата на Џамал Мареј, кој во последната минута со болна гримаса го напушти теренот.

Њујорк Никс убедливо ги поразија ЛА Лејкерс со 111:96. Џулиус Рендл, поранешниот играч на Лејкерси, забележа 34 поени. Во отсуство на Ентони Дејвис и Леброн Џејмс, кај Лејекрси се истакна Денис Шрудер со 21 поен и шест асистенции.

Вашингтон Визардс го изненадија најдобриот тим во лигата, Јута Џез, со победата 125:121.

Бредли Бил постигна 34 поени, а Расел Вестбрук запиша нов трип-дабл (25 поени, 14 скока, 14 асистенции).

Кај Јута се истакнаа Донован Мичел со 42 поени и Бојан Богдановиќ со 33. Мичел на последните три натпревари постигнува најмалку 40 поени.Резултати:
Далас-Филаделфија 96:113
Орландо-Сан Антонио 97:120
Мемфис-Чикаго 101:90
Њу Орлеанс-Сакраменто 117:110
Финикс-Хјустон 126:120.

Прикажи повеќе...

Спорт

Евертон четири меча без победа, топ 4 пласманот изгледа далечен

Објавено пред

Евертон одиграа само 0:0 на гостувањето кај Брајтон во вториот понеделнички меч во Премиер лигата, што е нивни четврти меч без победа и со кој остануваат на далечни 7 поени од топ 4 пласман на место кое води во Лигата на шампионите. Од друга страна, за Брајтон, и овој поен може да биде клучен во борбата за опстанок.

Евертон се на осмото место со 48 поени, еден зад Тотенхем и дури 7 зад Вест хем на четвртото место. Брајтон се на 15. место со 33 поени, исто како 16-пласираниот Барнли и седум над зоната за испаѓање.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 минута

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет12 минути

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот, се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион41 минута

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење „нон-пејпер“ на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа1 час

Словенија: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да можат полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд кој се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет2 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено а еден полицаец е ранет

Ученик кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион14 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет15 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ16 часа

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија17 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет19 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија20 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет22 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија23 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија23 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија23 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет23 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет23 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет1 ден

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија1 ден

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија2 дена

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Досие