Контакт

Спорт

Шкупи против Шкендија во првото коло, Вардар го чека Борец

Објавено пред

Во Куќата на фудбалот со извлекување беше одреден распоредот на натпревари за новата сезона од Прва МФЛ, која треба да почне на 9 август.

Воведното коло почнува со дерби-пресметка на стадионот „Чаир“. Домашниот Шкупи го пречекува тимот на Шкендија. Повратникот во нашата најдобра конкуренција, екипата на Пелистер, го пречекува составот на Академија Пандев, а Вардар новото првенство го почнува со домашен меч против велешки Борец.

Двојки за Прва МФЛ, натпреварувачка сезона 2020/2021, 1. коло:

Шкупи – Шкендија
Македонија ЃП – Работнички
Беласица – Силекс
Пелистер – Академија Пандев
Вардар – Борец
Ренова – Струга Трим Љум

Комплетниот распоред на натпревари за натпреварувачката сезона 2020/2021 во Прва МФЛ.

извор/ ffm.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Силекс ги дозна можните противници пред ждрепката за ЛШ

Објавено пред

Силекс имаше среќа и ги избегна силните европски клубови во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите пред понеделничката ждрепка во Нион.

Силекс, кој го презеде местото на Вардар во ЛШ откако „црвено-црните“ не успеаја да стигнат до лиценца, е во групата 4 меѓу „не-носителите“ и можни противници му се Астана од Казахстан, Карабаг од Азербејџан, Макаби Тел-Авив од Израел и Динамо Тбилиси од Грузија.

Со ждрепка ќе се одреди кој ќе биде домаќин на единствениот меч, а доколку постои забрана за влез во таа земја, ќе се игра во другата.

Прикажи повеќе...

Домашен

(Видео) Александар Кирковски за рекордно време реализира брзинско искачување на Пелистер

Објавено пред

На 22 јули годинава Александар Кирковски, планинар и планински тркач, реализира брзинско искачување на врвот Пелистер 2601 мнв со старт од Инфоцентар по патеката “преку Болници“.

Рутата до врвот и назад е долга вкупно 19 километри со 1200 висински метри, а Александар ја мина за вкупно 2 часа 05 минути и 31 секунда (1 час 16 минути успон, 49 минути спуст) што претставува најдобро регистрирано време досега на планината. За време на овој потфат имаше поддршка од битолските планинари: Горан Кузмановски, Саша Грбиќ, Стефан Петровски, Даниело Божиновски и Влатко Гроздановски.

Претходниот рекорд на оваа патека изнесуваше 2 часа 10 минути, а постои реално очекување во планинската заедница дека во иднина е можно оваа дистанца да се мине под 2 часа.

Брзинските искачувања на високите планини се актуелни од 90-тите години на Алпите, а во последните десетина години доживуваат светска популаризација. Со појавата на коронавирусот и откажувањето на најголем дел од спортските настани ширум светот, се повеќе спортисти се насочени кон различен тип на индивидуални потфати.

Во претходните неколку години Кирковски има реализирано брзински искачувања на повеќе светски врвови како Аконкагва 6962 мнв, Елбрус 5642 мнв, Мон Блан 4810 мнв, Матерхорн 4478 мнв и други.

Прикажи повеќе...

Спорт

Андреа Пирло официјално на клупата на Јуве!

Објавено пред

Јувентус ги потврдија шпекулациите и го именуваа Андреа Пирло како тренер на клубот откако го отпуштија Маурицио Сари, само една недела откако го именуваа поранешниот фудбалер на клубот како тренер на У-23 тимот (неофицијално Јувентус-Б).

„Андреа Пирло е нов тренер на Јувентус. 41-годишниот Пирло е роден во Флоре во провинцијата Бреша и имаше легендарна кариера како фудбалер и тренер, освојувајќи ја Лигата на шампионите и Светското првенство. Во четири години во клубот, тој освои исто толку лигашк титули, и еден трофеј од Копа Италија. Денеска е почеток на ново поглавје во неговата кариера – од Маестро до Мистер. Од денеска тој е тренер на луѓето на Јувентус, и клубот му ја дава целосната доверба“, се вели во соопштението на Јуве.

Ова е прва тренерска работа за Пирло, кој го заменува Сари, кој доби отказ неколку часа по елиминацијата од Лион во Лигата на шампионите, откако ја освои деветтата титула во низа во Серија А.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет5 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија5 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет7 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет8 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија8 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет9 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион10 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија10 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија12 часа

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ12 часа

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија13 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет13 часа

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет13 часа

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија14 часа

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет1 ден

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет1 ден

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Свет1 ден

(Видео) Авион со 190 патници излета од писта во Индија и се преполови

Авион на „Ер Индија експрес“ со 191 патник од Дубаи се излизга од пистата и се преполови на аеродромот „Кожикоде“...

Топ1 ден

Велешанец исчезна во водите на Вардар при обид да спаси екипа на ЕВН

Полицијата трага по маж од Велешко кој со трактор се обидел да извлече возило на ЕВН, но бил повлечен од...

Досие