Контакт

Спорт

„Шоуменот“ Ноа Лајлс блесна на 200 метри, нови три злата за САД (видео)

Објавено пред

Американскиот спринтер, Ноа Лајлс стигна до светска титула на 200 метри на СП во Катар, победувајќи ја без проблем својата конкуренција во вечер во која Американците освоија три од четирите златни медали.

„Шоуменот“ Лајлс со сребрено обоена коса, ја освои својата прва голема титула со време од 19.83, триумфирајќи пред Канаѓенцот Андре де Грасе, инаку олимписки вице-шампион од Рио (19.95) и еквадорското изненадување Алекс Квињонез, кој стигна до бронзата (19.98). Британскиот фаворит Адам Џемили беше само четврти, исто како во олимпиското финале во Рио.

Второто злато за САД, и првпат во дисциплината 800 метри го донесе Донаван Брејзиер, кој со фантастичен финиш победи со време од 1:42.34 пред босанскиот херој Амел Тука и Кениецот Фергусон Черујот Ротич.

Брејзиер, заедно со четвртопласираниот сонародник Клејтон Марфи, тренираат во „Најк Орегон“ проектот со главниот тренер Алберто Салазар, кој во понеделникот доби четиригодишна суспензија поради „организирано допингување“.

Сем Кендрикс, пак, ја освои втората последователна светска титула во скок со стап, победувајќи го европскиот шампион, Швеѓанецот Арманд Дуплантис. Кендрикс едвај ги прескокна височините од 5.87 и 5.97 во третите обиди, но на 5.92 скокна од прва, со што го победи Дуплантис откако двајцата не успеаја да одат на 6.02 метри. Кендрикс е првиот скокач со стап по Сергеј Бубка во 1997 кој успеал да ја одбрани титулата.

Единствена дисциплина во која САД не зеде медал беше фрлањето копје во женска конкуренција, каде што Австралијката Келси-Ли Барбер со фантастичен обид од 66.56 метри ги победи двете кинески фаворитки Шијинг Лиу и Хиухиу Љиу.

СП АТЛЕТИКА, 5.ДЕН

200 МЕТРИ (М)

1.Ноа Лајлс (САД) 19.83

2.Андре де Грасе (Кан) 19.95

3.Алекс Квињонез (Екв) 19.98

800 МЕТРИ (М)

1.Донаван Брејзиер (САД) 1:42.34

2.Амел Тука (БиХ) 1:43.47

3.Фергусон Черујот Ротич (Кен) 1:43.82

СКОК СО СТАП (М)

1.Сем Кендрикс (САД) 5.97 м

2.Арманд Дуплантис (Шве) 5.97 м

3.Пјотр Лисек (Пол) 5.87 м

ФРЛАЊЕ КОПЈЕ (Ж)

1.Келси-Ли Барбер (Авс) 66.56 м

2.Шијинг Лиу (Кин) 65.88 м

3.Хиухиу Љиу (Кин) 65.49 м

Спорт

Ново злато за Косово, Хрватска и за Словенија

Објавено пред

Косово успеа да стигне до ново олимписко злато, второ во Токио, откако Нора Ѓакова ја следеше Дистри Красниќи до злато во натпреварувањето во џудо победувајќи во категоријата до 57 килограми.

Ѓакова стигна до златото откога нејзината француска противничка Сара Леони Сисик беше дисквалификувана поради удар со глава.

И Хрватска може да се пофали со злато по понеделничките натпреварувања откако Матеа Јелиќ беше најдобра во теквондо во категоријата до 67 килограми победувајќи ја Британката Лорен Вилијамс со 25:21. Тони Канает донесе бронза за Хрватска во истиот спорт откако во категоријата до 80 килограми во борбата за третото место го победи Узбекистанецот Никита Рафалович.

Словенците, пак, го слават својот херој Бенјамин Савшек, кој го освои првото злато за својата земја во кану на диви води победувајќи ги ривалите со неверојатна предност од 4 секунди. Лукаш Рохан од Чешка освои сребро пред Германецот Сидерис Тасаидис.

Со оваа победа Савшек стави крај на доминацијата на Словачка и Франција во дисциплината откако тие две земји ги дадоа сите олимписки шампиони од ОИ во Атланта во 1996 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нејмар и Барселона по четири години „пријателски“ ги решија легалните проблеми

Објавено пред

Барселона и Нејмар, конечно, ставија крај на својата долга легална битка на „пријателски начин“, открива каталонскиот гигант, по четири години „влечење“ на суд.

Поранешниот фудбалер на Каталонците, а сега ѕвезда на Пари Сен-Жермен, беше во конфликт со Барселона по трансферот од 222 милиони евра (уште е светски рекорд) во 2017 година. Тој тврдеше дека не му се исплатени бонусите за лојалност и покрај заминувањето од „Ноу Камп“, додека Барселона тврдеа дека тој го прекршил договорот.

„Барселона објавува дека става крај на судскиот процес со Нејмар да Силва Сантош Жуниор на пријателски начин“, објавија Барса на својот веб-сајт.

Менаџерската компанија на Нејмар тврдеше дека тој и неговиот татко Нејмар Сениор треба да добијат 43.6 милиони евра како дел од договорот потпишан во 2016 година, според клаузулата за лојалност. Во јуни 2020, судот во Каталонија пресуди во корист на Барселона, наредувајќи му на Нејмар да плати 6.7 милиони евра на својот поранешен клуб. Сега, сите спорови меѓу двете страни се завршени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јунајтед пред потпис со Варан

Објавено пред

Манчестер јунајтед се пред потпишување на договор со дефанзивецот на Реал Мадрид, Рафаел Варан, јавуваат повеќе англиски и шпански медиуми, со што на Оле Гунар Солскјер ќе му се оствари желбата за засилување на одбраната.

Според експертот за трансфери, Фабрицио Романо, францускиот репрезентативец веќе се договорил за личните услови со „ѓаволите“ и ќе биде второ големо засилување за Јунајтед по пристигнувањето на Џејдон Санчо од Борусија Дортмунд.

28-годишниот Варан ќе ги чини „ѓаволите“ околу 50-тина милиони евра, што е голема сума ако се смета дека тој има само уште една година од договорот со Реал, но ги одби преговорите за продолжување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Двајца починати и 10 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 10 нови случаи на коронавирус, две лица починаа, а 16 пациенти оздравеа,...

Економија4 часа

Поевтинуваат горивата

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за 1,5 и за 1 денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика....

Македонија5 часа

(Видео) Јанакиески за притворот: Ова е малтретирање и изживување со човекови судбини

Ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, по објавувањето на пресудата за „27 април“ со која беше осуден на 6...

Македонија6 часа

Пресуда за Вељаноски, Ристовски, Јанакиески и Атанасовски – осудените плански го организирале упадот со цел да се зачува власта

Судот ги изрече пресудите за организаторите за упадот во Собранието на 27 април –  поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е...

Македонија6 часа

Трајко Вељаноски осуден на 6,5 години затвор, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески на 6 и 3 месеци, а Владимир Атанасовски на 6 години затвор

На судењето за организаторите за упадот во Собранието на 27 април, поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски е осуден на...

Европа7 часа

(Видео) Големо невреме во Лондон: Поради поплави затворени осум метростаници и две болници

Силен дожд и грмотевици го погодија Лондон што предизвика поплави во некои делови на главниот град на Британија, поради што...

Македонија7 часа

Заев: Скопје никогаш нема да заборави на жртвите од земјотресот и солидарноста по него

Катастрофалниот земјотрес пред 58 години за само 20 секунди го запре животот на Скопје и им го одзеде животот на...

Свет9 часа

Фаучи: Најверојатно ќе биде потребна трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, процени дека на вакцинираните Американци чиј имунолошки систем е загрозен, може да...

Македонија9 часа

Сеќавање за жртвите – Скопје одбележува 58 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации ќе одбележи 58 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година во кој 1.070...

Македонија10 часа

Почнува вакцинирањето во домашни услови

Од денеска граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт за да примаат вакцина...

Македонија1 ден

Охридското Езеро засега го задржува статусот на УНЕСКО

Комитетот за светско наследство на УНЕСКО на својата 44 сесија, која се одржува во Фуџу, Кина, донесе одлука Природното и...

Регион1 ден

Возачот на косовскиот автобус признал дека задремал зад воланот, загина и неговиот колега

Хрватската полиција го уапси возачот на косовскиот автобус кој денеска излета од автопатот кај Славонски Брод, Хрватска. Најмалку 10 лица...

Македонија1 ден

МНР купи електрични тротинети за вработените, набавката била дел од проектот „Зелена дипломатија – новото нормално“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ги промовираше електричните тротинети, набавени за користење од страна на вработените во министерството, образложувајќи...

Свет1 ден

(Видео) Невреме повторно ја погоди Белгија, поплавата носеше возила

Силно невреме повторно ја погоди Белгија и предизвика штета, десет дена по поплавите во кои загинаа 36 лица. Возилата во...

Македонија1 ден

Скопје добива легални ѕидови за слободно користење на уличните уметници

Како дел од активностите на кандидатурата на Град Скопје за „Европска престолнина на културата за 2028 година“, назначени се две...

Македонија1 ден

Мал процент на граѓани се заразиле со Ковид по две дози вакцина, од утре вакцинација и дома

Само 0,02 отсто од македонските граѓани се заразиле со коронавирус по вакцинацијата. Конкретно, од вкупно 330.320 граѓани со примени две...

Македонија1 ден

Гужви на Богородица и Табановце, за влез и излез во државата се чека и до 45 минути

Големо раздвижување на граничните премини има утрово. Автомотосојузот на Македонија соопшти дека на граничните премини Богородица и Табановце задржувањето за...

Македонија2 дена

Силно сме спротивставени на корупцијата, велат од Владата по извештајот на Стејт Департментот

Силно сме спротивставени на корупцијата – за разлика од претходната, оваа Влада сериозно ги зема предвид и постапува по меѓународните...

Македонија2 дена

Заев: Во првиот круг секој ќе настапи со свој кандидат, а во вториот ќе коалицираме со ДУИ, БЕСА и ДПА

Бидејќи сме коалициони партнери со ДУИ, БЕСА и со ДПА, заедно ќе настапиме за локалните избори, изјави премиерот и претседател...

Македонија2 дена

Регистрирани 37 нови случаи на коронавирус, најмногу во Тетово и Скопје

Во последните 24 часа се направени 4.264 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Тетово – 13, Скопје...

Досие