Контакт

Спорт

Шпанците го обвинуваат тетовскиот супер-агент Фаљи Рамадани за перење пари!

Објавено пред

Фаљи Рамадани, еден од најмоќните фудбалски агенти на светот, е под истрага на шпанските власти за учество во шема за перење пари во Мајорка, тврди шпанскиот весник „Ора ора“.

Рамадани, кој е роден тетовец, е посебно влијателен на просторите на поранешна Југославија, а е претставник на фудбалери како Лука Јовиќ, Миралем Пјаниќ и Калиду Кулибали.

Шпанската граѓанска гарда, заедно со организацијата на организиран криминал шест часи ја претресувале неговата куќа во Калвија, на островот на Мајорка и тој ќе мора да се појави пред судот во Мадрид следната недела. Според шпанските извори во скандалот е вклучен уште еден агент од источна Европа, инаку сосед на Рамадани на Мајорка.

Фаљи Рамадани – тетовецот кој „владее“ во српскиот и хрватскиот фудбал

Спорт

Бараше фановите да се на растојание од два метри, па удри во паркирани автомобили!

Објавено пред

Капитенот на Астон вила, Џек Грилиш го удрил својот „Ренџ ровер“ во паркирани автомобили во Бирмингем утрово, неколку часа откако преку социјалните мрежи им порачуваше на фановите да седат дома поради корона вирусот.

24-годишниот Грилиш, за кого се заинтересирани повеќе големи англиски клубови, во автомобилот бил со двајца поранешни соиграчи, оштетувајќи три паркирани автомобили, јавува „Сан“.

„Возачот ги остави своите детали на присутните, по што си заминал пешки и со него ќе биде разговарано. Има направено мала штета на околните автомобили“, изјави портпаролот на полицијата во Бирмингем.

Неколку часа претходно, Грилиш ги молеше навивачите да останат дома.

„За да спасуваме животи морате да седите дома. Излегувајте од куќата само да купите јадење, лекови или да вежбате. И секогаш внимавајте да сте на растојание од барем два метри од другиот“, беше ироничната порака на Грилиш.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хрватите го „помилуваа“ Штрлек и го вратија во репрезентацијата

Објавено пред

Ракометарот на Веспрем, Мануел Штрлек доби „помилување“ од страна на Хрватската ракометна репрезентација и ќе биде достапен за избор на селекторот Лино Червар, откако ракометарот напиша молба за враќање во составот.

Штрлек беше исфрлен од репрезентацијата пред Европското првенство оваа година откако самиот изјави дека не сака да игра, по што му беше соопштено дека за него нема место на идните големи натпреварувања, но тој се премисли и со молба бараше да биде „рехабилитиран“, што му беше усвоено од Хрватскиот ракометен сојуз (ХРС) и претседателот Томислав Граховац.

„Како што знаете, Мануел Штрлек напиша молба до Управниот одбор и собранието на ХРС и се извини. Под услови на корона вирусот не можеше да се свика седница на УО и на собранието, но статутот дозволува јас да ја потпишам таа одлука. Сега, изборот е кај селекторот Лино Червар. Ако му треба Мануел Штрлек, тој ќе го повика. Се работи за одличен ракометар и среќен сум што целата работа се заврши вака“, изјави Граховац.

Штрлек моли да го вратат во хрватската репрезентација

Прикажи повеќе...

Спорт

Хабиб се подготвува за меч со стрелање со калашников!

Објавено пред

И покрај шпекулациите дека „избегал“, Хабиб Нурмагомедов уште е во Русија и покрај тоа што земјата утре целосно ќе ги затвори границите, поставувајќи уште еден проблем за пресметката со Тони Фергусон на УФЦ 249.

Шпекулациите во Русија велеа дека Хабиб по враќањето од САД минатата недела и покрај тоа што беше во изолација поради корона вирусот, заминал во Дубаи за да се подготвува за мечот кој беше одложуван веќе пет пати.

Сепак, таткото и тренер на Хабиб, Абдулманап Нурмагомедов за „РТ спорт“ изјави дека во неделата неговиот син останува во татковината и покрај закажаниот меч на 17 април, за кој шефот на УФЦ, Дејна Вајт продолжува да тврди дека ќе се оддржи.

Пријателот на Хабиб и член на неговиот ММА тим, Шамил Завуров, пак даде уште една потврда на ова, покажувајќи ја УФЦ ѕвездата на стрелиште со калашников во раката. Во видеото кое е поставено на Инстаграмот на Завуров, двојката стрела со автоматско оружје во шишиња.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 часа

Италија и Шпанија заедно имаат повеќе од половина од жртвите на коронавирус во светот

Само во Италија и Шпанија досега починале 17.385 лица, што е повеќе од половина од вкупната бројка на починати од...

Македонија17 часа

(Видео) Заразен доктор во битолската болница „Плодност“, болницата ќе биде затворена до 13 април

Директорот на болницата „Плодност“ од Битола, Таше Трпчевски, во видео обраќање соопшти дека болницата ќе биде затворена и воопшто нема...

Македонија18 часа

Медицинските работници во земјава ќе добијат нова тура на бесплатни маски направени со 3D принтери

По изминативе два дена бројот на активни 3D принтери порасна на 60-тина, со што ќе се оствари бројката од 6.000...

Македонија18 часа

31-годишниот скопјанец починал по распад на белите дробови, единствен ризик фактор била дебелината

31-годишниот пациент кој претпладнево починал на Инфективната клиника во Скопје е најмладиот починат пациент во Македонија од коронавирус. Бил примен...

Македонија19 часа

Вкупно 259 случаи на коронавирус во Македонија, досега починаа 6 лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Претходно, на...

Македонија20 часа

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена поради починатата пациентка од струшко

Директорката на охридската болница ќе биде разрешена од функцијата поради случајот со починатата 66-годишна жена од струшко која и покрај...

Македонија20 часа

Две лица починаа на инфективната клиника, едниот бил на 31-годишна возраст

На Клиниката за инфективни болести починале две лица заболени од коронавирус, извести министерот за здравство Венко Филипче. Едниот е пациент...

Македонија21 час

Хотелот „Макпетрол“ во Маврово станува државен карантин

Макпетрол АД одлучи да го стави на располагање хотелот „Макпетрол” во Маврово, кој располага со сместувачки капацитет од 40 двокреветни...

Македонија22 часа

Приведени се 102 лица кои вчера не го почитувале полицискиот час

Во текот на изминатото деноноќие, на територијата на државата вкупно 263 лица не ја почитувале мерката за забрана на движењето,...

Свет23 часа

Во Кина 45 новозаразени од коронавирус, само еден не е од странство

Кина објави 45 нови случаи на коронавирус, од кои 44 заразени доаѓаат од странство. Според Националната здравствена комисија, уште петмина...

Свет23 часа

Њујорк нема да биде ставен во карантин, одлучи Трамп

Американскиот претседател Доналд Трамп, сепак, ја отфрли идејата за воведување на карантин во Њујорк заради пандемијата на коронавирусот, откако доби...

Македонија1 ден

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката, не била примена во болница и покрај препораката од матичниот

Основното јавно обвинителство Охрид отвори предмет по допрен глас за смртта на 66-годишната жена од Струга, која денеска почина од...

Европа1 ден

Франција ќе увезе милијарда маски од Кина

Францускиот министер за здравство објави дека земјата ќе увезе милијарда маски од Кина. Според здравствените власти, Франција може да произведе...

Македонија2 дена

Стапи на сила полицискиот час за време на викендите, улиците се празни

Со одлука на Владата, од денеска за време на викендите е забрането движењето на сите граѓани од 16 до 5...

Македонија2 дена

Полиција ќе ги доставува на домашна адреса готовите лични карти и возачки дозволи

За да се намали метежот во Управните служби на Министерството за внатрешни работи од понеделник граѓаните чии лични карти и...

Македонија2 дена

Нови 22 случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови:...

Свет2 дена

Вухан е отворен по два месеца изолација

Кинескиот град Вухан, каде првично избувна пандемијата на коронавирусот, денеска почна да ги укинува карантинските мерки по два месеца, возобновувајќи...

Европа2 дена

Во Шпанија за една ноќ починаа 832 лица

Бројот на починати од коронавирус во Шпанија се зголеми за рекордни 832 лица во текот на ноќта и сега изнесува...

Македонија2 дена

Хотелот „Молика“ на Пелистер од денеска е државен карантин за 90 лица

Хотелот ,,Молика” на Пелистер, кој е во сопственост на АД ЕСМ, од денеска ќе биде државен карантин за 90 лица...

Македонија2 дена

Влада: Граѓаните сместени во државните карантини не се закана за никого

Владата апелира до граѓаните на земјата да бидат уверени дека сите мерки што се преземени за прифаќање на нашите државјани...

Досие