Контакт

Спорт

Шпанците пресилни за Словенија, на „мегдан“ со Хрватска за европското злато (видео)

Објавено пред

Шпанија во недела ќе ја брани европската ракометна титула, откако во полуфиналето во „Теле2 арената“ во Стокхолм со 34:32 релативно лесно ја поминаа Словенија и сега ќе се соочат со инспирираните Хрвати, кои по драматични продолженија беа подобри од Норвешка.

За разлика од претходната ракометна драма во режија на Хрватска и Норвешка, текот на второто полуфинале беше релативно еднонасочно. Словенците први поведоа со 2:0, и се држеа рамноправно до 7:7, пред во средината на првото полувреме, Шпанците да влезат во шутерска серија и да направат предност од пет гола на полувреме (20:15).

Тимот на Љубомир Врањеш не се предаде и со тешка битка успеа да се доближи на три разлика на 20-тина минути пред крајот (26:23), а стана интересно кога Словенците дојдоа и на гол-разлика (33:32), пред поранешниот вардарец, Алекс Душебаев да стави точка со гол за конечни 34:32.

Душебаев, заедно со Раул Ентрериос и Анхел Фернандез беа најефикасни за фуријата со по шест гола, додека за „змајчеки“, седум даде Јуре Доленец, а шест имаше Блаж Јанц.

Спорт

Баерн „несакајќи“ го потврди трансферот на Сане

Објавено пред

Иако Баерн Минхен официјално уште не го потврди трансферот на Лирој Сане од Манчестер сити, вечерва „мешаницата“ со арапската верзија на нивниот Твитер профил, јасно покажа дека Германецот е нов фудбалер на клубот.

Според „Билд“, Твитер профилот на арапски јазик на Баерн, „несакајќи“ ги објавил фотографиите од потпишувањето на договорот предвреме, а откако бргу го избришале твитот, нормално фотографиите се рашириле преку Интернет.

Се верува дека Сане потпишал петгодишен договор со Баерн, а дека Баварците платиле околу 60 милиони евра за него.

Прикажи повеќе...

Спорт

Аталанта „гази“ – нова жртва беше Наполи (видео)

Објавено пред

Аталанта ја забележа и четвртата победа во четири меча во Серија А по рестартот на лигата, откако во Бергамо со 2:0 ги „соборија“ Наполи за да се зацврстат на четвртото место на табелата (кое води во ЛШ) со дури 12 поени пред Рома.

Мечот не започна најдобро за Наполи, кои го загубија голманот Давид Оспина со незгодна повреа на главата, по што тој доби долг медицински третман пред да биде изнесен на носилки.

Марио Пашалиќ, фудбалерот кој неодамна доби постојан договор од Аталанта, во 47. минута по 15-тата асистенција оваа сезона на капитенот Папу Гомез успеа да ги донесе домаќините во водство, за Робин Госенс само девет минути подоцна да го совлада Алекс Мерет за 2:0.

Со победата, Аталанта има 60 поени, четири помалку од третопласираниот Интер и дури 12 пред Рома кои вечерва ги очекуваат Удинезе. Наполи остануваат шести со 45 поени.

Прикажи повеќе...

Спорт

Двоен удар – Тотенхем имаа мака со ВАР, но и со Шефилд јунајтед (видео)

Објавено пред

Шансите на Жозе Мурињо да извојува пласман во Лигата на шампионите со Тотенхем стануваат помали, откако на гостувањето на „Брамал лејн“ загубија со високи 3:1 во меч во кој имаше и ВАР контроверзи.

Сандер Берге во 31. минута од првото полувреме постигна одличен гол, пред во следниот напад ВАР системот скандалозно да го поништи голот на Хери Кејн, откако претходно еден фудбалер на Шефилд ја шутна топката во раката на Лукас Моура, и ВАР системот одлучи дека се работи за играње со рака.

Во 69. минута, Лис Мусе беше несфатливо оставен сам во шестнаесетникот на Тотенхем и лесно го совлада Газанига за 2:0, за во 84. минута, Берге да му асистира на Оливер Мекбрни за високо 3:0 водство на „блејдси“. Во 89. минута, Хери Кејн по асистенција на Сон намали на 3:1.

Со победата, Шефилд скокна на седмото место на табелата со 47 поени, седум зад четвртопласираниот Челси, додека Тотенхем сега е само деветти со 45 поени на шест кола до крајот на сезоната.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Затвореникот од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници се во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски...

Свет5 часа

СЗО: Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај...

Македонија7 часа

Милошоски со втор негативен тест на Ковид-19

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, објави на социјалните мрежи дека и вториот тест на Ковид-19 му е негативен. „Почитувани пријатели,...

Македонија8 часа

Градоначалникот на Охрид бара поддршка за уривање на дивоградбите на охридското крајбрежје

„Процесот на рушење на дивоградби во Охрид ќе трае и можеби ќе треба да го продолжи некој друг градоначалник по...

Македонија8 часа

15 починати и 173 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на...

Македонија9 часа

Утре ќе се разговара за затворање на границите со Србија и Косово

Министерството за здравство информира дека, со оглед на развојот на ситуацијата со коронавирусот во соседството, Комисијата за заразни болести на...

Спорт11 час

Ѓоковиќ и сопругата се негативни на Ковид-19

Новак Ѓоковиќ и неговата сопруга Јелена се негативни на вирусот Ковид-19, покажале резултатите од последните ПЦР тестови кои на сопружниците...

Економија12 часа

(Видео) Ангеловска: Резултатите се подобри од очекуваното, економијата почна да закрепнува

„Она што го почнавме на почетокот на оваа ковид-криза, а во духот на транспарентноста и отчетноста, односно навремено па дури...

Македонија13 часа

Османи: Процедурите за попис на населението ќе почнат по изборите

Вицепремиерот  Бујар Османи, кој истовремено е висок функционер во ДУИ, најави дека подготовки за спроведување на пописот ќе започнат по...

Македонија14 часа

(Видео) Заев: Се забрзува интеграцијата во ЕУ, да запрат лагите дека сме го изгубиле македонскиот јазик

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на прес-конференција пред Собранието порача дека македонската интеграција во Европската Унија се забрзува, а за...

Свет14 часа

Пресечена пратка за Европа: Запленети 7,5 тони кокаин, вреден 286 милиони долари

Во заедничка акција на полицијата на Колумбија и САД, запленети се 7,5 тони кокаин во вредност од 286 милиони долари,...

Свет14 часа

Трамп се предомисли: Сите треба да носат маски

Американскиот претседател, Доналд Трамп, кој се противеше на тоа да го покрива лицето во јавноста, рече дека е за тоа...

Македонија14 часа

Со донација на коскена срцевина, македонски дарител му помогна на пациент од Бугарија

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека во изминатите два дена било спроведено колекционирање на хематопоетски матични клетки од доброволен...

Свет14 часа

Вооружен напад на рехабилитациски центар во Мексико – 24 убиени

Најмалку 24 луѓе се убиени, а седум се ранети во вооружен напад во нерегистриран центар за лекување зависности од дрога...

Македонија14 часа

Санкционирани 461 лице за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (1/2.07.2020 година) на територијата на целата држава по однос на мерката за неносење лична заштита...

Свет15 часа

По низа грешки, министерот за здравство на Нов Зеланд поднесе оставка и се нарече идиот

Новозеландскиот министер за здравство, Дејвид Кларк, денеска поднесе оставка по низа лични грешки за време на пандемијата на коронавирусот. Кларк...

Свет15 часа

Голема трагедија во рудник во Мјанмар, загинаа најмалку 50 рудари

Најмалку 50 рудари загинаа во одрони во рудник за жад на северот на Мјанмар, соопштија властите. Се претпоставува дека бројот...

Свет15 часа

По два месеци пауза, коронавирусот се врати во Токио

Во Токио се забележани над 100 новозаболени од коронавирус што е најголем број на нови случаи во последните два месеци....

Свет1 ден

Советот за безбедност на ОН ја усвои резолуцијата за прекин на сите конфликти поради коронавирусот

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно ja усвои резолуцијата со која се бара прекинување на конфликтите низ целиот свет...

Македонија1 ден

Нови 120 заболени и четворица починати oд Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на...

Досие