Контакт

Спорт

Шпанците тврдат – Валверде доби отказ во Барса

Објавено пред

Иако се уште нема официјални информации, медиумите во Шпанија се убедени дека Ернесто Валверде повеќе не е тренер на Барселона.

Оваа информација денеска ја објави тиражната „Марка“ по шифра – „најново“.

Познатиот шпански весник пишува дека претседателот на Барселона, Жозеп Бартомеу веќе го известил стратегот дека тој повеќе не е тренер на екипата.

Понатаму се наведува дека претседателот на Каталонскиот клуб на состанокот на кој, наводно, биле и спортскиот директор, Ерик Абидал и неговиот соработник, Рамон Планс го известиле Валверде дека неговото време на „Камп Ноу“ завршило.

Се наведува и дека Управата на Барса има состанок на кој се одлучува за замената на Валверде на клупата, па тука шпанските медиуми споменуваат 3 имиња – Маурисио Покетино, Кике Сетијен и Франсиско Гарсија Пимијенто.

Покетино пред неколку месеци доби отказ во Тотенхем, но многумина сметаат дека тој нема да прифати да биде тренер на Меси и дружината поради годините поминати во градскиот ривал, Еспањол.

Кике Сетијен работеше добро во Бетис, а моментно е без ангажман, додека Пимијенто е тренер на Барселона Б, резервната екипа на Каталонците.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Вилјареал спречи англиско финале во Лига Европа, Рома се прости со победа над Јунајтед

Објавено пред

Вилјареал на Унаи Емери успеа да одигра 0:0 на гостувањето на „Емирати“ за да се пласира во финалето на Лига Европа, откако во првиот меч го совлада дома Арсенал со 2:1, за да спречи вкупна англиска доминација во европските финалиња, и сега ќе игра со Манчестер јунајтед во финалето во Гдањск, откако „ѓаволите“ загубија со 3:2 на гостувањето кај Рома, откако дома ја декласираа со 6:2.

Со оглед дека во финалето на Лигата на шампионите ќе играат Челси и Манчестер сити, Арсенал требаше да дојде до минимална 1:0 победа за да осигура и англиско финале во Лига Европа, но цврстиот тим на Вилјареал изддржа на гостувањето за прво европско финале во 98-годишната историја на шпанскиот клуб.

Многу поактивно беше на „Олимпико“, каде што Рома со 3:2 триумф се прости од европските натпреварувања, откако беше тешко да се верува дека може да се вратат по 2:6 понижувањето на „Олд Трафорд“. Единсон Кавани постигна два гола за Јунајтед, но тоа не беше доволно за победа, откако Един Џеко, Брајан Кристанте и Никола Залевски донесоа победа за Пауло Фонсека во еден од неговите последни мечеви на клупата на „волчицата“.

ЛИГА ЕВРОПА, 1/2 ФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Арсенал – Вилјареал 0:0, прв меч 1:2, вкупно 1:2

Рома – Манчестер јунајтед 3:2, прв меч 2:6, вкупно 5:8

Прикажи повеќе...

Спорт

Лауреус наградите за Надал, Осака и Баерн Минхен

Објавено пред

Рафаел Надал по вторпат ја освои наградата за најдобар спортист, откако Лауреус академијата го призна неговото остварување, додека јапонската светска тенисерка број 1, Наоми Осака ја доби наградата за најдобра спортистка.

Надал исто така ја доби наградата во 2011 година, додека беше номиниран и во 2009, 2014, 2018 и 2020 година. Оваа година тој ги победи Џошуа Чептегеи, Арманд Дуплантис, Луис Хамилтон, Леброн Џејмс и Роберт Левандовски.

„Благодарам од дното на срцето, а имав и фантастична конкуренција. Останатите спортисти најверојатно ја заслужуваат наградата исто како мене, но ова беше моја година. Освојувањето на Ролан Гарос и израмнувањето на 20-тиот гренд слем на Роџер Федерер беше незаборавен момент за мене. Израмнет сум со мојот голем ривал и мојот голем пријател“, вели Надал.

Шпанецот доби честитка директно од Лео Меси, додека наградата на Осака и ја честиташе осумкратниот добитник на оваа награда. 23-годишната Јапонка ја освои својата втора титула од САД опен минатата година, а исто така се врати и на првото место на АТП листата.

За најдобар клуб во 2020 година, очекувано беше прогласен европскиот шампион Баерн Минхен.

Награда за животно достигнување доби уште една тениска легенда, Били Џин Кинг, додека седумкратниот Ф1 шампион, Луис Хамилтон доби награда за „адвокат на спортистите“ поради неговата вклученост во борбата против расизмот.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Азар се извини на навивачите на Реал, вети дека пристигнал за да освојува титули

Објавено пред

Еден Азар беше на „мета“ на навивачите на Реал Мадрид по појавувањето на снимките по 2:0 поразот од Челси, каде што тој беше насмеан со своите поранешни соиграчи од Лондон, нешто што според „кралевите“ покажува дека тој не е сериозен во кариерата во Мадрид.

Очигледно, критиките пристигнале до Белгиецот, кој преку Инстаграм се извини на навивачите на Реал и им вети дека пристигнал во Мадрид да се бори за големи титули.

„Се извинувам. Прочитав многу мислења за мене денеска и во ниту еден момент немав намера да ги навредам навивачите на Реал Мадрид. Секогаш сум сонувал да бидам играч на Реал Мадрид и пристигнав тука за да победувам. Сезоната уште не е завршена и сега мораме да се бориме за титулата во Ла лига. Hala Madrid“, напиша Азар.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

Насмевката на Азар ги разгневи навивачите на Реал

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија10 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија11 час

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа11 час

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија11 час

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија13 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион14 часа

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет14 часа

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет14 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет15 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет16 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија1 ден

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија2 дена

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија2 дена

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет2 дена

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион2 дена

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет2 дена

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие