Контакт

Спорт

Шпанец прв кандидат за нов тренер на Милан

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Милан планира нови промени, откако Стефано Пиоли ќе ги напушти Росонерите.

dobivaj vesti na viber

Според Џанлука Ди Марцио, Хулен Лопетеги е името кое одеднаш скокна во прв план како главен кандидат за нов тренер на Милан.

Шпанецот се уште е без клуб и наводно сака да биде тренер на Милан. Според Ди Марцио , нема да прави проблем со личните услови. Сега клубот треба да донесе одлука.

Очигледно на „Сан Сиро“ сметаат дека Лопетеги е одличен тренер, со јасни идеи и тактички замисли кои им ги пренесува на своите играчи.

Лопетеги работеше во помладите категории на Реал Мадрид, со селекциите У-19 и У-21, на Шпанија беше европски првак, беше тренер на Порто, па ја презеде сениорската селекција на Шпанија, која ненадејно ја напушти пред Светското првенство во Русија, откако постигна договор со Реал.

Во Мадрид се задржа само три месеци, а подоцна ја презеде Севилја со која ја освои Лигата на Европа во 2020 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Проблеми во францускиот тим, многу играчи се болни

Објавено пред

Франција ќе го отвори Европското првенство во Германија со натпреварот против Австрија во понеделник. По средбата во Дизелдорф, Французите ќе играат против Холандија во Лајпциг и Полска во Дортмунд. На само неколку дена пред првиот натпревар Французите се соочуваат со големи проблеми.

dobivaj vesti na viber

Голем број на репрезентативци на Франција се болни, објавија француските медиуми. Селекторот Дидие Дешамп е меѓу болните, а во најлоша состојба е напаѓачот на Баерн, Кингсли Коман.

Повеќетоимаат проблеми со инфекција на горните дишни патишта, а неколкумина се бореле со грчеви и главоболки.

Коман го пропушти заедничкиот тренинг во четвртокот. На почетокот на тренингот го немаше ниту капитенот Килијан Мбапе, но новиот играч на Реал Мадрид подоцна се појави на теренот, но не тренираше.

Од францускиот табор не открија зошто Мбапе го пропушти првиот јавен тренинг на репрезентацијата на стадионот во Падерборн.

„Ми се чини дека ситуацијата е подобрена и дека сме во многу подобра состојба. Во вторникот имав висока температура. Можеби се почна од мене. Сега е подобро, целиот тим е подобар, освен Коман, кој се уште чувствува лошо“, рече на прес-конференцијата на Усман Дембеле.

Прикажи повеќе...

Спорт

Германија и Шкотска ќе го отворат Европското првенство

Објавено пред

Помалку од 24 часа не делат од почетокот на Европското првенство во Германија, кое домаќините ќе го отворат против Шкотска. На континеталниот шампионат учестуваат 24 селекции, титулата освоена во 2021 година ја брани Италија.

dobivaj vesti na viber

Список на сите стадиони:

Берлин – Олимписки стадион, капацитет 74.461
Минхен – Фусбол Арена Минхен, капацитет 70.076
Дортмунд – БВБ Стадион Дортмунд, капацитет 65.849
Штутгарт – Штутгарт Арена, капацитет 54.906
Гелзенкирхен – Арена Ауф Шалке, капацитет 54.740
Франкфурт – Франкфурт Арена, капацитет 54.697
Хамбург – Фолкспарк стадион, капацитет 52.245
Дизелдорф – Дизелдорф Арена, капацитет 51.031
Келн, Стадион Келн, капацитет 49.827
Лајпциг – Стадион Лајпциг, капацитет 42.959

Група А

1. коло: петок, 14 јуни (Минхен) Германија – Шкотска; Сабота, 15 јуни (Келн) Унгарија – Швајцарија

2. коло: среда, 19 јуни (Келн) Шкотска – Швајцарија; Среда, 19 јуни (Штутгарт) Германија – Унгарија

3. коло: недела, 23 јуни (Франкфурт) Швајцарија – Германија; Недела, 23 јуни (Штутгарт) Шкотска – Унгарија

Група Б

1. коло: сабота, 15 јуни (Берлин) Шпанија – Хрватска; Сабота, 15 јуни (Дортмунд) Италија – Албанија

2. коло: среда, 19 јуни (Хамбург) Хрватска – Албанија; Четврток, 20 јуни во (Гелзенкирхен) Шпанија – Италија

3. коло: понеделник, 24 јуни (Лајпциг) Хрватска – Италија; Понеделник, 24 јуни (Дизелдорф) Албанија – Шпанија

Група Ц

1. коло: недела, 16 јуни (Гелзенкирхен) Србија – Англија; Недела, 16 јуни (Штутгарт) Словенија – Данска

2. коло: четврток, 20 јуни (Франкфурт) Данска – Англија; четврток, 20 јуни (Минхен) Словенија – Србија

3. коло: вторник, 25 јуни (Келн) Англија – Словенија; Вторник, 25 јуни (Минхен) Данска – Србија

Група Д
1. коло: недела, 16 јуни (Хамбург) Полска – Холандија; Понеделник, 17 јуни (Дизелдорф) Австрија – Франција

2. коло: петок, 21 јуни (Берлин) Полска-Австрија; Петок, 21 јуни (Лајпциг) Холандија – Франција

3. коло: вторник, 25 јуни (Берлин) Холандија – Австрија; Вторник, 25 јуни (Дортмунд) Франција – Полска

Група Е

1. коло: понеделник, 17 јуни во Франкфурт: Белгија – Словачка; Понеделник, 17 јуни во Минхен: Романија – Украина

2. коло: петок, 21 јуни во Дизелдорф: Словачка – Украина; Сабота, 22 јуни во Келн: Белгија – Романија

3. коло: среда, 26 јуни (Франкфурт) Словачка – Романија; Среда, 26 јуни (Штутгарт) Украина – Белгија

Група Ф

1. коло: вторник, 18 јуни (Дортмунд) Турција – Грузија; Вторник, 18 јуни (Лајпциг) Португалија – Чешка

2. коло: сабота, 22 јуни (Дортмунд) Турција – Португалија; Сабота, 22 јуни (Хамбург) Грузија – Чешка

3. коло: среда, 26 јуни (Гелзенкирхен) Грузија – Португалија; Среда, 26 јуни (Хамбург) Чешка – Турција

Прикажи повеќе...

Спорт

Баер се засили со капитенот на Џирона

Објавено пред

Шпанецот Алекс Гарсија започнува ново поглавје во својата фудбалска кариера, toj потпиша долгорочен договор со Баер Леверкузен и дефинитивно ја напушти Џирона. Трансферот изнесува 18 милиони евра.

dobivaj vesti na viber

Актуелниот шампион на Германија, го потпиша Гарсија и покрај тоа што за него сериозен интерес покажа Барселона. Пресуди желбата на Гарсија да работи со сонародникот Чаби Алонсо.

„Како и сите љубители на фудбалот ширум Европа, и јас се восхитував на фантастичните достигнувања на Баер Леверкузен минатата сезона. Многу сум среќен што клуб како Баер реши да ме ангажира. Сега останува на мене да ги оправдам очекувањата и да придонесам за продолжување на добрите резултати“, изјави Шпанецот по потпишувањето на договорот.

Гарсија изминатите три сезони ги мина во Џирона, во последната го предводеше тимот како капитен до третото место во Примера. Во кариерата играше и за Виљареал, Манчестер Сити, Мускрон, Еибар и Динамо Букурешт.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгоре куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа36 минути

Украинска армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет45 минути

Израел ја бомбардираше Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион53 минути

Четиригодишно девојче се здобило со изгореници додека пливалo во море во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче се здобило со страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска...

Свет54 минути

Силен земјотрес на Атлантикот

Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Атлантикот. За среќа, нема опасност од цунами. Земјотресот...

Регион18 часа

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија18 часа

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија20 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија23 часа

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија23 часа

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...

Македонија2 дена

Мицкоски: Лога ја урна довербата во судството, а следната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе се обиде да ја зголеми

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ на новинарско прашање поврзано со изјавата на Кренар Лога дека предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за распуштање...