Контакт

Спорт

Шпанците без пораз на ЕП 2024

Објавено пред

Шпанија досега нема пораз на турнирот, и ги доби сите пет натпревари.

dobivaj vesti na viber

Се наоѓа на првото место по бројот на постигнати голови (11) и е најдобра екипа по вкупен број обиди за гол (102) .

Ова се дел од статистиките кои сведочат дека Шпанците се подеднакво добри и во напад и во одбрана.

Шпанија ја одигра групната фаза во групата Б:

3:0 против Хрватска (Мората 29, Фабијан Руиз 32, Карвахал 45+2)

1:0 против Италија (автогол на Калафиори 55)

1:0 против Албанија (Феран Торес 13)

Осминафинале:

4:1 против Грузија (Родри 39, Фабијан Руиз 51, Вилијамс 75, Олмо 83; Ле Норман автогол 18)

Четврт финале:

2:1 против Германија (Дани Олмо 51, Мерино 119; Вирц 89)

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Ламин Јамал урна рекорд на легендарниот Пеле

Објавено пред

Младиот шпански фудбалер Ламин Јамал собори уште еден рекорд.

dobivaj vesti na viber

Ламин Јамал, постигна гол во полуфиналето и стана најмладиот стрелец во историјата на европските првенства, а сега собори уште еден рекорд.

Тој го започна финалето на ЕУРО 2024, што значи дека стана најмладиот фудбалер кој играл во финале на едно големо натпреварување.

Јамал на тој начин го собори рекордот на легендарниот Пеле, кој во финалето на Светското првенство во 1958 година настапи на возраст од 17 години и 249 дена.

Ламин има 17 години и еден ден.

Прикажи повеќе...

Спорт

Манчестер јунајтед го потврди трансферт на Зиркзе

Објавено пред

Холандскиот напаѓач Џошуа Зиркзе и официјално е потврден како најновото засилување на Манчестер јунајтед. Англискиот гигант и плати 42,5 милиони евра за дваесет и тригодишниот напаѓач на италијанска Болоња. Зиркзе минатата сезона одигра брилијантно во Серија А и му помогна на клубот да избори пласман во Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Тој го потпиша договорот до 2029 година, со опција за продолжување на уште една сезона. Зиркзе беше прогласен за најдобар играч до 23 години во италијанската лига минатата сезона.

Во сите натпреварувања тој постигна 14 гола и забележа девет асистенции.

Интересно од сумата што ја плати Манчестер јунајтед за Зиркзе, половина од парите ќе завршат на сметката на Баерн Минхен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ѓоковиќ: Ме растури, ништо не му можев

Објавено пред

Новак Ѓоковиќ доживеа убедлив пораз од Карлос Алкараз во финалето на Вимблдон. Шпанецот славеше во три сета по 150 минути игра со 6:2, 6:2, 7:6 (7-4)

dobivaj vesti na viber

Ѓоковиќ, сопственик на 24. Грен слем трофеи го одигра веројатно најлошото финале во кариерата. Два сета не беше присутен на теренот, што му овозможи на Алкараз да создаде конфорна предност и до крајот Шпанецот го покажа целиот раскош на својот талент.

Шпанецот се уште е непоразен во финалињата на Грен слем турнирите, има скор од 4-0, додека Ѓоковиќ останува на 24 титули (ова му беше 37 финале).

„Големи честитки, го заслужи ова. Беше подобар од почетокот до крајот. Малку го продолжив натпреварот спасувајќи три меч топки, но тој едноставно одигра подобро, неизбежно беше да победи. Тој го одигра секој удар подобро од мене, мислам дека не можев многу да направам. Не ми дозволи многу лесни поени на сервис, добро ме читаше, играше на различни начини. Никогаш не сум го видел да сервира толку брзо, можеби нешто пропуштив на овој турнир… Ме надигра“, рече Ѓоковиќ на прес-конференцијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет4 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија6 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија7 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија11 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија13 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет14 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет20 часа

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет20 часа

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија1 ден

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура1 ден

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...

Македонија2 дена

Се укинува балансерот – министерот Минчев вели дека имало злоупотреби во минатото

Укинување на балансерот најави министерот за јавна администрација, Горан Минчев, соопштувајќи дека оваа дигитална алатка во минатото била предмет на...