Контакт

Спорт

Штутгарт поведе по 23 секунди, но на крај само со реми, Чурлинов доби шанса во финишот

Објавено пред

Штутгарт и четврти меч во низа во Бундеслигата остана непоразен, откако се задоволи само со 1:1 реми со Келн на „Мерцедес-Бенц арената“, каде што македонскиот интернационалец Дарко Чурлинов доби шанса за игра во последните 16 минути.

Домаќините имаа фуриозен старт на мечот, откако по само 23 секунди ја затресоа мрежата на Келн со фантастичниот гол на Орел Мангала, но Келн успеа да се избори до само вториот поен во новата сезона, откако во 23. минута Себастијан Андерсон од пенал израмни на 1:1.

Спорт

Човекот со највредниот дрес на Марадона не го дава ниту за милиони

Објавено пред

Поранешниот англиски репрезентативец, Стив Хоџ, човекот кој се смени со дресовите со Диего Марадона по славното четврт-финале на Светското првенство во 1986 година, вели дека дресот со кој се постигнати двата најславни гола на „Ел пибе дел оро“ не се на продажба, иако проценката е дека е вреден околу 2 милиони долари.

Хоџ, во интервју за „Би-би-си“ открива дека имал непријатна недела во која постојано добивал прашања за дресот на Марадона по неговата смрт на 60-годишна возраст. 58-годишниот Хоџ се смени со дресовите со Марадона на „Ацтека“ во Мексико Сити, откако тој постигна два славни гола – еден со рака (Божјата рака) и еден со неверојатен дриблинг за да се пласираат во полуфиналето. Дресот се чува во „Националниот фудбалски музеј“ во Манчестер.

„Го имам дресот 34 години и ниту еднаш не се обидов да го продадам. Ми се допаѓа што го имам и за мене има неверојатна сентиментална вредност. Луѓето постојано се заинтересирани за дресот и беше малку непријатно. На Интернет дури имаше вести дека сум барал милион или два милиони, но тоа е сосема погрешно. Не е на продажба, не се обидувам да го продадам“, вели Хоџ.

Хоџ, кој својата автобиографија ја нарече „Човекот со дресот на Марадона“, го имаше најдобриот поглед на вториот гол на Марадона, обидувајќи се да го сопре неговиот продор.

„Уште ми велат: ‘Зошто не спринтуваше назад’. Помина пола час игра и кога си на таа надморска височина, верувајте не можете да трчате. Немав воздух во белите дробови“, објаснува Хоџ.

Прикажи повеќе...

Спорт

Грожан: Се смирив и мислев дека смртта е блиску

Објавено пред

Роман Грожан е среќен човек. Среќен што е жив по неверојатниот судир во Бахреин минатиот викенд и сега во интервју со Мартин Брандл францускиот возач на Хас објасни што точно му поминуваше низ главата во тие 28 секунди што ги помина во огнот на Сакир.

„Искрено, не мислев дека ќе завршам вака. Размислував за Ники Лауда и за она што тој го преживеа пред толку години“, вели Грожан.

Тој остана во автомобилот по страшниот судир и признава дека во два обида не успеал да излеззе од болидот и мислел дека неговата смрт е многу блиску.

„Одеднаш се почувствував опуштено и мислев дека сега ќе умрам. Тогаш помислив дали ќе боли и што ќе првин се случи. Тоа беше страшно чувство. Помислив на моите деца и знаев дека не смеам да умрам. Излегов од болидот, но видов дека ракавиците ми горат. Потоа го почувствував докторот Јан до мене и знаев дека уште сум жив“, открива Грожан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве под истрага за тестот за државјанство на Луис Суарез

Објавено пред

Италијанските власти потврдија дека ќе отворат истрага за тестот за државјанство на Луис Суарез во септември, со сомнежи дека се работи за нелегална процедура помогната од најмоќните луѓе на шампионот Јувентус.

Суарез беше на тест за италијански јазик на Универзитетот во Перуџа по шпекулациите дека Јувентус сака да го откупи од Барселона, а веќе ја има пополнето квотата на играчи надвор од ЕУ. Овој трансфер не се случи и Суарез на крајот замина во Атлетико Мадрид.

Обвинителството во Перуџа потврди дека ректорот на Универзитетот, Џулијана Греко, директорот на Универзитетот, Симоне Оливиери, и професорите Стефанија Спина и Лоренцо Рока се суспендирани на осум месеци поради објавување професионални тајни.

„Соддржината на тестот предвреме му била дадена на фудбалерот за тој да може да ги исполни условите по барањето на Јувентус за подобрување на личниот имиџ и оној на Универзитетот. На почетокот на септември менаџерскиот тим на Јувентус на највисоко ниво сакал да го забрза доделувањето државјанство на Суарез“, се вели во одлуката на Обвинителството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 минути

Во Македонија 1.100 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија 30 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 1.100 нови случаи, соопшти Министерството за...

Македонија1 час

Мицкоски: Од комисијата има признание дека се преговара за идентитетот, Заев лажеше

Од изјавите на историчарите од комисиите дознаваме дека бугарската страна се противи за терминот македонски, кој го означува нашиот идентитет,...

Македонија2 часа

Историската комисија заглави кај цар Самуил, спорна придавката македонски

Мешовитата македонско-бугарска историска комисија на 11. средба не постигна напредок во преговорите. Историчарите се обиделе да ги надминат разликите за...

Македонија3 часа

Вакцинирањето во земјата ќе почне до март и ќе биде бесплатно

Вакцинирањето против Ковид-19 ќе почне во првите два-три месеци в година, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Ќе се примаат...

Македонија4 часа

Холандската амбасада демантира дека Холандија го поддржува ветото

Холандската амбасада попладнево ја демантира и ја оценува како лажна вест информацијата дека Холандија го поддржала бугарското вето за Северна...

Европа5 часа

„Астразенека“ и „Оксфорд“ презентираа различни тврдења за нивната вакцина

Компанијата „Астразенека“ и Универзитетот Оксфорд дадоа спротивставени тврдења за начинот на дозирање на нивната вакцина против коронавирус, што е редок...

Македонија6 часа

Нефи Усеини не е повеќе советник во Општина Охрид

Дванаесет советници на Општина Охрид гласаа „за“ прифаќање на оставката поднесена од охридскиот светник Нефи Усеини. На наредната седница Советот...

Македонија7 часа

Пензионерите бараат приоритет за вакцинирање против Ковид-19

Сојузот на здруженија на пензионери апелира приоритет при вакцинирањето против Ковид-19 да имаат пензионерите. „Во име на над 300.000 возрасни...

Топ8 часа

Разбиена криминална група која шверцувала дрога во македонски затвори

Криминалистичката полиција во соработка со СВР Скопје, поднесе кривична пријава против 27-годишниот А.М. од Дебар, поради сомнение за сторено продолжено...

Регион8 часа

(Видео) Силна експлозија во центарот на Белград, еден загинат и двајца повредени

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна телевизија РТС во Белград. Едно лице...

Топ9 часа

Кавадарчанец со секира се обидел да ја убие сопругата, па загинал фрлајќи се во река

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со увидна екипа од МВР изврши увид во куќа во селото Шивец...

Регион9 часа

Курц: Секој што ме познава знае колку сум приврзан за Балканот

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, реагираше на критиките кон него поради изјавата дека повратниците од годишниот одмор го донеле коронавирусот во...

Македонија10 часа

Македонските и бугарските историчари и денеска ќе расправаат за средновековниот и раноосманлискиот период

Македонско-бугарската мешовита комисија за историски и образовни прашања и денеска ќе расправа за средновековниот и раноосманлискиот период, по состанокот одржан...

Македонија10 часа

(Видео) Пендаровски: Здравствените производи треба да бидат достапни за сите

Здравствените производи со сертифициран квалитет треба да бидат достапни за сите, истакна претседателот Стево Пендаровски во обраќање на специјалнатата сесија на...

Македонија10 часа

Градоначалниците на Битола и Гостивар се позитивни на коронавирус

Градоначалниците на општините Битола и Гостивар – Наташа Петровска и Арбен Таравари, преку социјалните мрежи известија дека се заразени со...

Регион10 часа

ЕУ и Грција ќе формираат нов прифатен центар на Лезбос

Европската комисија потпиша меморандум во кој се опишува деталниот план договорен меѓу грчките власти и агенциите на Европската Унија за...

Свет11 час

„Модерна“: Околу 100 милиони вакцини против корона ќе бидат достапни на почетокот на годината

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ објави дека очекува да може да испорача меѓу 100 и 125 милиони дози на експерименталната вакцина...

Европа1 ден

Шведска ги отфрла препораките на СЗО, тамошните експерти велат дека маски не се потребни

Сè уште нема потреба да се носат маски во Шведска, изјави денес водечкиот здравствен службеник во оваа скандинавска земја со...

Македонија1 ден

Заев: Да профитираме од извоз на сушен цвет од канабис, а дома да ја легализираме марихуаната

Ако успее парламентот до крајот на годината да го донесе законот за измени и дополнување на Законот за опојнит дроги...

Македонија1 ден

1.342 новозаразени од Ковид-19, починаа 22 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.399 тестирања, а регистрирани се 1.342 нови случаја на...

Досие