Контакт

Спорт

Симона Халеп ќе се мажи со милијардер по потекло од Македонија (фото)

Објавено пред

Минатиот викенд се ожени легендарниот шпански тенисер, Рафаел Надал, а тенискиот свет во наредниот период го очекува уште една венчавка на позната спортистка – тенисерка.

Романката Симона Халеп (28) е на чекор од венчавка откако нејзиниот татко му дал „зелено светло“ на нејзиното момче, 40-годишниот Тони Јурук.

Сепак, под еден услов. Таткото на тенисерката побарал венчавката да се одложи до септември идната година, по учеството на Симона на УС-Опен. Таткото на Халеп сака неговата ќерка во наредната година да учествува на сите четири грен-слем турнири.

Венчавката, според информациите, ќе се одржи во Романија.

Симона и Тони се една години во врска. Тони е Влав, со потекло од Македонија, милијардер, сопственик на неколку фирми.

Симона Халеп е една од најпопуларните личности во Романија, моментно шеста во светскиот женски тенис.

Спорт

ЛЕ: Нафиу го „стресе“ Харт, но Тотенхем лесно ја мина Шкендија

Објавено пред

Европското патешествие за Шкендија заврши вечерва во Скопје, со поразот од 3:1 од моќниот Тотенхем на Жозе Мурињо во третото квалификациско коло во Лига Европа, во меч во кој премиерлигашот ја имаше контролата, а на тетовци не им беше доволен фантастичниот гол на Ваљмир Нафиу.

Спарси имаа тотална доминација во првото полувреме и стигнаа до ран гол преку Ерик Ламела уште во петтата минута, но Нафиу во 55. минута успеа да го матира Џо Харт со фантастичен гол од далечина.

Сепак, тимот на Жозе Мурињо се врати во 70-тата минута со голот на Сон Хеунг-Мин по одбиената топка од голманот Захов, пред во 80-тата минута, Сон да му асистира на Хери Кејн за 1:3.ЛИГА ЕВРОПА, 3.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

Шкендија (Мкд) – Тотенхем (Анг) 1:3

Шарлроа (Бел) – Партизан (Срб) 1:1, 2:1 по продолженија

Бешикташ (Тур) – Рио Аве (Пор) 1:1, 2:4 пенали

Флоријана (Мал) – Флора (Ест) 0:0, 2:4 пенали

Копенхаген (Дан) – Пјонст (Пол) 2:0

Галатасарај (Тур) – Хајдук (Хрв) 2:0

Гранада (Шпа) – Локомотива Тбилиси (Гру) 2:0

Клаксвик (Фар) – Динамо Тбилиси (Гру) 6:1

Сараево (БиХ) – Будуќност (ЦГо) 2:1

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛЕ: ФЦСБ е најнесреќниот клуб на светот

Објавено пред

Романскиот клуб ФЦСБ, многу попознат по своето старо име Стеауа Букурешт, е дефинитивно нанјесреќниот клуб на светот оваа недела, откако малерите ги следеа еден по еден при 0:1 поразот од чешкиот Либерец и елиминација во третото квалификациско коло на Лига Европа.

ФЦСБ во минатото коло во еден од најдраматичните мечеви во историјата на европските натпреварувања одиграа 6:6 со српскиот ТСЦ Бачка Топола и поминаа на пенали, но пандемијата на КОВИД-19 предизвика тие едвај да соберат играчи за денешниот дуел со Либерец, добивајќи ги на неверојатна позајмица од само 24 часа, односно само за вечерашниот меч.

Еден од фудбалерите со кои потпишаа, Горан Карановиќ мораше да го напушти натпреварот поради повреда во осмата минута, а во 20-тата минута тие останаа без Романецот Стефан Кана, кој претходно беше позајмен на второлигаш од ФЦСБ поради црвен картон. На крајот, без дефанзивци во својот тим, Либерец успеа да постигне два гола и да се пласира во баражот.

ЛИГА ЕВРОПА, 3.КВАЛИФИКАЦИСКО КОЛО

Арарат-Арменија (Ерм) – Целје (Сло) 1:0

КуПС Куопио (Фин) – Судува (Лит) 2:0

МОЛ Фехервар (Унг) – Ремс (Фра) 0:0, 4:1 пен.

Викторија Плзењ (Чеш) – Сондерјиске (Дан) 3:0

Ростов (Рус) – Макаби Хаифа (Изр) 1:2

ЦСКА Софија (Буг) – Б36 Торнсхавн (Фар) 3:1

Ѓургарден (Шве) – ЦФР Клуж (Ром) 0:1

Малме (Шве) – Локомотива (Хрв) 5:0

Мура (Сло) – ПСВ Ајндховен (Хол) 1:5

Рига (Лет) – Селтик (Шко) 0:1

Розенборг (Нор) – Аланијаспор (Тур) 1:0

ФЦСБ (Ром) – Слован Либерец (Чеш) 0:2

Хапоел Бер Шева (Изр) – Мадервел (Шко) 3:0

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Нант и Лазаров со голема победа во Кил, Веспрем го уништи Загреб

Објавено пред

Нант на Кирил Лазаров стигна до импресивна и помалку неочекувана 27:35 победа на гостувањето кај Кил за прва победа во второто коло од групата Б во ЕХФ Лигата на шампионите, каде што Веспрем се промовира во прв фаворит со убедливиот 37:25 триумф над Загреб.

По првите десетина минути на израмнета игра, Нант од 6:6 стигна до 10:6 водство, кое потоа не го испушти до крајот на мечот. Валеро Ривера беше апсолутно фантастичен за Нант со 10 постигнати гола, Фигуераш додаде шест, а македонскиот капитен Лазаров имаше два постигнати гола. За нерасположениот Кил, Хендрик Пекелер и Сандер Сагосен постигнаа по четири гола.

Во Унгарија, пак, Веспрем не му даде ниту мала шанса на Загреб, кој овој пат загуби со 12 гола разлика откако во првото коло Кил го победи дома со 10 гола разлика. Фати Омар имаше шест гола за унгарскиот клуб, Петар Ненадиќ додаде пет, а за „плинарите“ најефикасен беше Матеј Хрстиќ со шест гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ, 2. КОЛО

Веспрем – ППД Загреб 37:25 (18:12)

Кил – Нант 27:35 (12:15)

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ4 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа5 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија6 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија7 часа

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет7 часа

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија9 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија9 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија10 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет10 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион11 час

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Топ11 час

Маж загина по пад од покрив

Педесет и шестгодишен маж од село Злетово почина во болница, откако претходно паднал од покривот на куќата додека го чистел...

Македонија11 час

Николоски: Заев нема да ме замолчи да зборувам за „Рекет“, денес ме тужеше, а не дојде на суд

Денес најмоќниот човек во државата, премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, ме тужи за клевета, изјави потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар...

Македонија11 час

Фетаи ја ослободи Рангелова во „Насилство во Центар“

По три и пол години судења, обвинителката Фатиме Фетаи го повлече обвинението против експратеничката Даниела Рангелова, но и против Борче...

Македонија13 часа

Судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ одложено за во октомври

Судењето за случајот познат во јавноста како „Меѓународен сојуз“ се одложува за во октомври. Како што соопшти кривичниот суд, главната...

Европа13 часа

Грците осудија двајца Руси на по 300 години затвор

Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот...

Македонија14 часа

Комплетиран владиниот кабинет, избрани 16 заменик-министри

На предлог на претседателот на Владата, Зоран Заев, Собранието ги именуваше заменик-министри во Владата. Башким Хасани е избран за заменик...

Европа15 часа

Британската полиција заплени еден тон кокаин вреден 128 милиони долари

Британската полиција заплени речиси еден тон кокаин скриен во гајби со овошје од Јужна Америка и уапси двајца мажи. Вредноста...

Свет15 часа

Фаучи: Нормален живот на крајот на наредната година

Во Италија расте бројот на заразени со Ковид-19, па во последните 24 часа откриени се 1.670 нови случаи на инфекција,...

Свет1 ден

Уапсен германски лекар кој снимил силување на пациентка

Уапсен е болнички лекар од евангелистичката клиника „Бетел“ во Билефелд под сомнение дека им давал седативи на жени што доаѓале...

Досие