Контакт

Спорт

Симоне Инзаги го презеде Интер

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Интер го претстави новиот тренер, кој доаѓа на местото на Антонио Конте. Интер, од денес, го предводи Симоне Инзаги.

dobivaj vesti na viber

Поранешниот тренер на Лацио, ќе има тешка задача да ја одбрани шампионската титула, која Конте со неговите играчи ја братија на „Џузепе Меаца“ по 11 години.

Симоне Инзаги и пред официјалната промоција разговарал со најдобриот играч на Интер, Ромелу Лукаку и добил уверување дека тој ќе остане во клубот.

Интер и Инзаги потпишаа договор кој ќе важи до јуни 2023 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шпански фудбалер дознал дека e принц – Добил остров и милиони

Објавено пред

Животот на триесетгодишниот шпански фудбалер Жорди Амат се преврте наопаку за само една година. Минатата година зеде индонезиско државјанство благодарение на неговата баба, која има корени од таа земја. Во тој процес, тој дознал дека има статус принц на островот Сиау.

dobivaj vesti na viber

Амат на тој начин го добил островот и милионско богатство, без воопшто да знае со што располага.

Роден е на периферијата на Барселона, а неговите родители се од Каталонија. Меѓутоа, неговата баба е од островот Сиау во Индонезија.

Станува збор за остров со површина од околу 160 квадратни километри. Според последниот попис, таму живеат нешто повеќе од 45.000 луѓе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordi Amat (@jordiamat5)

„Знаев дека постои можност да земам индонезиско државјанство поради баба ми, а тоа секогаш ми беше интересно поради нејзините приказни“, вели Амат во интервју за „Марка“.

На крајот се испоставило дека неговата баба била во роднинска врска со кралот на Индонезија, а неговиот прадедо бил владетел на тој остров.

Островот сега во најголем дел е во рацета на Амат, кој на тој начин, неочекувано, доби голема одговорност.

Амат во својата кариера настапуваше за Еспањол, Рајо Ваљекано, Свонси, Реал Бетис и Еупен, а моментално игра за Јохор Дарул Тазим во Малезија.

Покрај тоа, Амат дебитираше за Индонезија и веќе одигра четири натпревари за репрезентацијата на неговата нова татковина.

Прикажи повеќе...

Спорт

Том Брејд (повторно) замина во пензија

Објавено пред

Том Брејди, американскиот бек на НФЛ, објави дека се пензионира. По 23 сезони, Том Брејди официјално одлучи да се пензионира и да се пензионира.

dobivaj vesti na viber

Најодликуваниот бек во историјата на лигата многумина го сметаат за најдобар на сите времиња (КОЗА) во овој прекрасен, но насилен спорт.
Во својата голема кариера, Том Брејди седум пати беше шампион во НФЛ, има шест титули со Њу Ингланд Патриотс и една со Тампа Беј Баканиерс.
Многупати ја покривавме неговата приказна за тоа како не му беше дадена голема шанса во НФЛ, а тој продолжи да ја има една од најголемите кариери досега.

Тој веќе еднаш се пензионираше, а потоа брзо се врати на теренот и беше релативно брзо елиминиран во плеј-офот сезонава бидејќи Далас каубојс беа подобри во првото коло, па ова сценарио е донекаде и очекувано.

Ќе остане запаметен по бројните победи и успеси, а за многумина во сеќавање ќе остане и победата против Атланта Фалконс во 2019 година, кога на полувремето го освоија шампионатот по 3:21 со најголемиот пресврт во историјата на Супер Боул.

Прикажи повеќе...

Спорт

Том Брејди (повторно) замина во пензија

Објавено пред

Том Брејди, американскиот бек на НФЛ, објави дека се пензионира. По 23 сезони, Том Брејди официјално одлучи да се пензионира и да се пензионира.

dobivaj vesti na viber

Најодликуваниот бек во историјата на лигата многумина го сметаат за најдобар на сите времиња (КОЗА) во овој прекрасен, но насилен спорт.
Во својата голема кариера, Том Брејди седум пати беше шампион во НФЛ, има шест титули со Њу Ингланд Патриотс и една со Тампа Беј Баканиерс.
Многупати ја покривавме неговата приказна за тоа како не му беше дадена голема шанса во НФЛ, а тој продолжи да ја има една од најголемите кариери досега.

Тој веќе еднаш се пензионираше, а потоа брзо се врати на теренот и беше релативно брзо елиминиран во плеј-офот сезонава бидејќи Далас каубојс беа подобри во првото коло, па ова сценарио е донекаде и очекувано.

Ќе остане запаметен по бројните победи и успеси, а за многумина во сеќавање ќе остане и победата против Атланта Фалконс во 2019 година, кога на полувремето го освоија шампионатот по 3:21 со најголемиот пресврт во историјата на Супер Боул.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет11 минути

ФБИ го претресува домот на Бајден

ФБИ го претресува домот на американскиот претседател Џо Бајден во Делавер, изјави неговиот адвокат, а пренесе Би-би-си. Адвокатот на Бајден...

Европа1 час

Оланд: Путин не е луд, туку е радикално рационален

Поранешниот француски претседател, Франсоа Оланд, смета дека рускиот претседател Владимир Путин не е луд, туку радикално рационален лидер, кој е...

Економија3 часа

Се намалуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија3 часа

(Видео) Мицкоски: Наместо поддршка на Ахмети и Груби, Тупанчески да воспостави европски вредности

„Ако министерот за правда и мој колега од Универзитетот ‘Свети Кирил и Методиј’, редовен професор, е мотивирачки да сме во...

Македонија4 часа

Тупанчески не негира дека ќе го сменат: Беше лиферувано дека Министерството ќе биде ставено на берза

Министерот за правда, Никола Тупанчески, не е загрижен доколку го сменат од функцијата, ниту негира дека тоа ќе се случи...

Европа4 часа

Кремљ: Помошта од САД за Киев директен пат кон зголемена тензија и ескалација

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема планови за разговори меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џозеф...

Македонија6 часа

ВМРО-НП бара власта да докаже дали Ванчо Михајлов е соработник на фашизмот

„Во поглед на сè почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб ‘Ванчо Михајлов’ поради...

Регион7 часа

Авион принудно слета во Белград, патник починал за време на летот

Едно лице починало кога му се слошило во авион, кој синоќа принудно слетал на белградскиот аеродром, соопшти утрово итната помош....

Македонија8 часа

Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграција на Македонија во ЕУ клучен сегмент за стабилноста во Балканскиот Регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон,...

Македонија8 часа

СДСМ: Парламентарното мнозинство на СДСМ се зголемува, чекор напред за поддршка на членството во ЕУ

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ се зголемува како чекор напред за проширување на сојузот за поддршка на членството во ЕУ....

Свет8 часа

Заврши паниката во Австралија: пронајдена радиоактивната капсула од 8 милиметри по која се трагаше со денови

Во Австралија е пронајдена исчезнатата мала радиоактивна капсула, што исчезна минатата недела, а бидејќи е многу мала, се вели дека...

Свет8 часа

Непозната жена се обидела со автомобил да влезе во седиштето на ОН

Жена се обидела денеска со автомобил да влезе во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, кое е затворено поради празникот....

Свет9 часа

Бајден испраќа во Украина моќни ракети, но не се тие што ги бараше Зеленски

САД подготвуваат пакет воена помош од 2 милијарди долари за Украина, вклучително и ракети со долг дострел, објави „Ројтерс“, повикувајќи...

Македонија18 часа

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска вечерва одржа прес-конференција на која кажа дека Извршниот одбор на партијата на денешната седница покрај...

Свет21 час

Русија призна дека нелегално мобилизирала над 9.000 луѓе

Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина. „ Повеќе од 9.000 граѓани кои...

Свет22 часа

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, ние сме подготвени

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во...

Економија23 часа

(Видео) Ковачевски: Со зголеменото производство на електрична енергија до намалување на цената на струјата

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата,...

Регион24 часа

„Еуроњуз“: САД го блокираа влезот на Косово во Советот на Европа

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добија нота од амбасадите на...

Македонија1 ден

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија1 ден

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...