Контакт

Спорт

Сиромашното дете со тешко детство стана топ фудбалер–Златан Ибрахимовиќ

Објавено пред

На денешен ден пред 38 години е роден легендарниот шведски фудбалер со балкански корени – Златан Ибрахимовиќ.

Тој во својата биографија „Јас сум Златан“ раскажува за детството нагласувајќи дека „Бевме страшно сиромашни, ништо не можевме да си дозволиме. Фрижидерот постојано беше празен, се сеќавам дека често бев гладен.

Златан е роден во Малме, Шведска. Неговите родители Јурка и Шефик во 1970 емигрирале во Шведска.

Тој детството го поминал во Розенгард, предградие на Малме.

Неговите родители се развеле уште кога имал 2 години. Татко му бил домар, а мајка му по 14 часа на ден работела како хигиеничарка

„Имав тешко детство, израснав во емигрантска населба во Малме, во опкружување на емигранти од Југославија, Сомалја, Турција и Полска. Родителите не ми помогнаа многу, ретко покажуваа чувства кон мене“ – се присетува фудбалерот.
Ибрахимовиќ во текот на кариерата имаше неколку големи фудбалски транфери.

Почна во Малме, но пресвртот во кариерата дојде откако премина во Ајакс. За клубот од Амстердам играше од 2001 до 2004.

Играше и во Јувентус, Интер, па премина во Барселона, а во 2011 година отиде да игра за Милан.

Една година подоцна премина во ПСЖ. Во својата последна сезона во Париз постигна 38 гола од вкупно 156 за „светците“.
Оттаму од 2016 до 2018 играше за Манчестер Јунајтед, а сега настапува за ЛА Галакси.

Ибрахимовиќ во текот на кариерата има постигнато повеќе од 500 гола, а за шведската репрезентација постигна 62 погодоци.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Во Реал стравуваат дека уморниот Зидан е подготвен да си замине

Објавено пред

Во соблекувалната на Реал Мадрид стравуваат дека Зинедин Зидан нема да биде на чело на тимот следната сезона бидејќи Французинот е подготвен да си замине пред последната година од неговиот договор, тврди порталот Goal.

Според нивните информации од шпанската престолнина, консензусот е дека времето на Зидан е при крај и дека Зидан е уморен од работите што не се под негова контрола. По недостигот на трансфери во текот на летото, тука беа и низата повреди, бурниот календар, фијаското со европската Суперлига и редовните критики што ги добиваше тој.

По разочарувачката елиминација од Челси во Лигата на шампоните, се верува дека Зидан веќе не може да смета и на поддршката на големите имиња во клубот, од кои, на пример, Марсело и Иско се разочарани од маргинализацијата.

Претседателот Флорентино Перез се надева дека ќе го убеди Зидан да остане барем уште 12 месеци, но најверојатно ова зависи од засилувањата што Реал ќе успее да ги донесе во текот на летото со Килијан Мбапе од Пари Сен-Жермен како прва цел на Зидан подолго време.

Кој би можел да го замени? Една опција е легендата Раул, кој сега е тренер на Б-тимот на Кастилја, од каде што пристигна и самиот Зидан. Друга опција е Јоаким Лев, кој си заминува од германската репрезентација по ЕП, како и Масимилјано Алегри, кој подолго време е без работа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Венгер за финалистите во ЛШ: Сити е позрела екипа!

Објавено пред

Поранешниот менаџер на Арсенал, Французинот Арсен Венгер, смета дека претстојното финале во Лигата на шампионите меѓу Манчестер јунајтед и Челси ќе биде многу интересно.

Венгер, кој од 1996 до 2018 година беше на кормилото на „топчиите“ од Лондон, сепак гледа мала разлика кај еден од претендентите за пехарот со големите уши на УЕФА.

Тој во анализата на beIN Sports вели дека Сити е позрела екипа.

„Би рекол дека Сити е позрела екипа. Двата тима се добри во транзиција и може да играат на високо ниво, во силен ритам 90 минути. Видовме дека Реал, кој бркаше резултат во второто полувреме, не најде начин да биде опасен, пред сѐ, поради дисциплината на англиските тимови. Видовме дека истиот случај беше и со ПСЖ и со Реал“, вели Венгер.

Францускиот стручњак забележал уште една разлика меѓу двата англиски клуба.

„Мислам дека разликата меѓу финалистите е во конверзијата при шанса за погодок. На Сити му требаат помалку шанси за да стигне до погодок. Тоа може да се промени, финалето е на 29 мај. Има повеќе од 3 недели до тој датум, многу работи може да се случат до тогаш“, вели Венгер.

И двете екипи имаат уште по 4 меча за играње во Премиер лигата, но Челси игра и финале во ФА-купот на 15 мај против Лестер на „Вембли“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Надал сигурно чекори кон нова титула на мастерсот во Мадрид

Објавено пред

Вториот светски тенисер во моментот, Шпанецот Рафаел Надал, се пласира во четврт-финалето на мастерс-тенискиот турнир во Мадрид. Тој денеска со 2-0, по сетовите 6-3 и 6-3, славеше против 76. тенисер на АТП-листата, Алексеј Попирин од Австралија.

Надал до победата дојде лесно и убедливо за 80 минути игра.

Во првиот сет предноста на Шпанецот лесно стигна до 4-1 откако Надал му одзеде два поена на сервис на противникот. Иако до крајот на сетот и шпанскиот ас еднаш беше неуспешен на својот сервис, сепак со третиот брејк стигна до предност од 1-0 во сетови.

Во вториот сет на Надал му беше доволен само еден брејк во вториот гем за конечни 6-3 и во овој дел од мечот.

Противник на шпанскиот тенисер во четврт-финалето во Мадрид ќе биде подобриот од дуелот Александер Зверев – Даниел Еванс, кој почнува во 19 часот.

Во другите денешни мечеви Карацев загуби од Бублик со 0-2, Тим со истиот резултат беше подобар од Де Минаур.

Гарин изненадувачки со 2-1 беше подобар од Медведев, а ветеранот Џон Иснер со истиот резултат го совлада Русинот Рубљов.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Во Македонија 324 нови случаи на коронавирус, починаа 26 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 324 нови случаи на коронавирус, а пријавени се 1.178 оздравени и 26...

Македонија7 часа

Антикорупциска утврдила дека парите платени на приватна фирма за кинески вакцини се вратени

Документот кој го објави ВМРО-ДПМНЕ за исплата на пари од Министерството за здравство, со цел набавка на кинески вакцини, го...

Македонија8 часа

Заев: Само со нови докази повторно отворање на случајот за крвавиот упад во Собранието

Отворање на случајот одново само доколку има нови докази и моменти. Ова е ставот на премиерот Зоран Заев за барањето...

Европа8 часа

Фон дер Лајен: Сите земји да дозволат извоз на вакцини

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, денеска изјави дека ЕУ е подготвена да го разгледа секој предлог што...

Македонија8 часа

(Видео) Премиерот Заев се вакцинираше со кинеската вакцина на „Синофарм“

Премиерот Зоран Заев се вакцинираше против коронавирус денеска на пунктот во спортската сала „Борис Трајковски“. Тој се вакцинираше со првата...

Македонија10 часа

Вчера се вакцинирале 9.123 граѓани

Министерството за здравство соопшти дека вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата и дека интересот за вакцинација секојдневно...

Регион11 час

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет11 час

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет12 часа

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет12 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Свет13 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија1 ден

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија1 ден

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија1 ден

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија1 ден

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Досие