Контакт

Спорт

Сити пукна петарда со Њукасл, „волците ги скршија забите“ кај Шефилд (видео)

Објавено пред

Манчестер Сити со високи 5-0 го порази Њукасл на својот „Итихад“ во рамки на 34 коло од Премиерлигата.

Пулените на Пеп Гвардиола со 2 гола во првото полувре и три во вториот дел му покажаа на гостинот дека нема што да бара на теренот на минатосезонскиот шампион.

Серијата погодоци ја отвори Хесус во 10 минута, а Марез во 21 минута донесе водство од 2-0.

Во вториот дел Фернандес постигна автогол за 3-0 за домаќините, додека на 4-0 зголеми Силва во 65 минута.

Конечните високи 5-0 беа дело на Стерлинг во 91 минута.

Сити останува цврсто на втората позиција, а Њукасл е во средината на табелата.

На останатите два дуела во истиот термин, Шефилд Јунајтед со гол постигнат во 94 минута славеше со 1-0 против екипата на Вулверхемптон. „Волците“ иако се борат за излез во Европа, во вториот дел не упатија ниту еден директен шут кон голот на Шефилд. Домаќините од единствениот во финишот успеаја да погодат за нови 3 бода. Стрелец е Еган.

Сега разликата меѓу овие два тима на табелата е само еден бод.

Вест Хем кој се бори за опстанок загуби на свој терен со 0-1 од екипата Барнли. Стрелец на погодокот вреден 3 бода за гостите беше Родригез уште во 38 минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Нуркиќ мора на операција, ќе паузира осум недели

Објавено пред

Репрезентативецот на Босна и Херцеговина, Јусуф Нуркиќ, ќе мора да го оперира зглобот на десната рака. Нуркиќ се повреди пред три дена на натпреварот помеѓу Портланд и Индијана.

Рехабилитацијата на Нуркиќ ќе трае осум недели.

Јусуф Нуркиќ, минатото лето се врати на кошаркарските терени, откако речиси една година паузираше поради фрактура на ногата.

Оваа сезона 26-годишниот центар има просек од 9,7 поени, 7,7 скока и 2,8 асистенции по натпревар. Порталнд имаат скор од седум победи и пет порази.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мидлтон го реши победникот – Милвоки славеа против Далас

Објавено пред

Милвоки Бакс забележаа победа над Далас Маверикс 112:109, во дербито на вечерта, во НБА лигата. Блескаа првите ѕвезди на двата тима, Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ, но мечот го реши Крис Мидлтон, кој во финишот погоди две тројки и реализираше две слободни фрлања.

Милвоки имаа предност од седум поени по првиот период, во вториот ја достигнаа највисоката разлика од 14 поени, а на полувреме негативата на Далас изнесуваше осум коша.

Далас се вратија во третиот период, се доближија на поен негатива, но Бакс со серија од осум коша, повторно се одлепија. На две минути до крајот Далас, благодарени на Дончиќ и Коли-Стајн, успеаја да стигнат до водство 103:105, но тогаш на сцена стапи Мидлтон кој постигна осум поени во низа.

На крајот Брук Лопез погоди едно од двете слободни, а Далас не успаја да постигнат тројка за продолжение.

Адетокумбо мечот го заврши со 31 поен и 9 скока, Мидлтон имаше 25 поени, 8 скока и 6 асистенции, а Лопез забележа по 11 поени и скокови.

Дончиќ го предводеше Далас со 28 поени, 9 скока и 13 асистенции.Резултати:

Бостон-Орландо 120:97
Кливленд-Њујорк 106:103
Оклахома-Чикаго 127:125
Јута-Атланта 112:96
ЛА Лејкерс-Њу Орлеанс 112:95
Сакраменто-ЛА Клиперс 100:138

Прикажи повеќе...

Спорт

Харден: Без навреда, јас сум елитен играч, лидер, соиграч, сакам да се борам за титулата

Објавено пред

Џејмс Харден по 10 години го напушти Хјустон. „Брадата“, кариерата ќе ја продолжи во Бруклин Нетс.

Харден во финишот на минатата сезона кажа дека повеќе не сака да го носи дресот на Хјустон и побара да биде разменет во тим што има шампионски амбиции.

„Не сакав никого да навредам. Само кажав дека овој тим не може да се бори за титулата. Во овој момент од кариерата тоа е она што го сакам јас“, рекол Харден, истакнувајќи дека е елитен играч.

„Јас сум елитен играч, елитен лидер и елитен соиграч“.

Двократниот МВП во лигата ги минал медицинските прегледи во Бруклин, но се уште не тренирал со новите соиграчи.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет1 час

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Свет13 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет14 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет16 часа

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет16 часа

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија17 часа

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија20 часа

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија20 часа

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет21 час

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија21 час

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија22 часа

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа24 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија24 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија1 ден

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет1 ден

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет1 ден

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет1 ден

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија1 ден

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија2 дена

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Досие