Контакт

Спорт

„Скај спорт“: Најлесна група за Англија би била со три селекции од Балканот

Објавено пред

Еден од највлијателните спортски медиуми во Англија и Европа, Скај спорт, ја состави најлесната и најтешката група „Гордиот Албион“, на ЕУРО 2024.

dobivaj vesti na viber

Според овој извор три репрезентации од Балканот, би им биле најлесни противници на Англичаните. Скај спорт, посакува група со Албанија, Словенија и Србија.

Од друга страна, најтежка група за Англија би била онаа со Данска, Холандија и Хрватска.

Секако, Хрватите, вечерва ќе мора да изборат пласман на завршниот турнир од 14 јуни до 14 јули во Германија.

Ждрепката за ЕУРО 2024 е закажана за 2 декември во Хамбург.

Спорт

Незадоволство во Наполи: Чувствуваме дека сме ограбени

Објавено пред

„Чувствуваме дека не ограбија, тоа е единственото нешто што може да се каже по вакво судење“, изјави претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис по домашниот пораз од Интер (0:3).

dobivaj vesti na viber

Клубот од Милано со победата во Неапол се врати на првата позиција на табелата со 35 поени, Наполи се петти со 11 поени помалку од лидерот.

„Судијата Давиде Маса немаше своја вечер. Тој направи неколку клучни грешки, сите на наша штета. Тоа влијаеше на резултатот“, изјави првиот човек на Наполи и воедно ги повика челниците на италијанскиот фудбал и судискиот комитет да реагираат на случувањата на стадионот „Диего Марадона“.

Во исто време, Де Лаурентис му забрани на новиот тренер на неговиот тим Валтер Мацари воопшто да се појави пред новинарите бидејќи според него, новиот тренер на клубот од Неапол бил уште полут од него по судењето на дерби натпреварот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шефилд јунајтед го отпушти тренерот

Објавено пред

Шефилд јунајтед, најлошиот тим во Премиер лигата му врачи отказ на менаџерот Пол Хекингботом. Ова е прв отказ сезонава во Премиер лигата по 14 одиграни натпревари.

dobivaj vesti na viber

Шефилд јунајтед моментално е на последното место на табелата со само пет бода и гол-разлика 11:39.

Според информациите на британски „Телеграф“, клубот веќе донел одлука да ангажира Крис Вајлдер, кој од 2016 до 2021 година го водеше тимот.

Тој го донесе клубот од третата лига во Премиер лигата, но дојде до меѓусебен прекин на соработката во март 2021 година поради лоши резултати. Оттогаш ги водеше Мидлсброу и Вотфорд.

Прикажи повеќе...

Спорт

Леклер го продолжи договорот, Ферари преговара и со Саинц

Објавено пред

Шарл Леклер го продолжил договорот со Ферари, објави „Газета дело Спорт“. возачот од Монте Карло потпишал договор до 2029 година.

dobivaj vesti na viber

Истиот извор пишува дека неговата плата од сегашните 25 милиони евра годишно ќе се зголеми на максимални 50 милиони евра. Излезната клаузула во договорот ќе биде активна дури по третата година (крајот на 2027 година).

„Газета дело Спорт“, тврид дека Ферари преговара и вториот возач Карлос Саинц, неговиот договор исто така истекува на крајот на следната година.

Шпанецот сака двегодишен договор, а Ферари се уште ги разгледува опциите, вклучувајќи ја и онаа која вели дека би можеле да се обидат да го донесат Ландо Норис по 2025 година.

Од друга страна, ако не остане во Ферари, се отвораат опции за Саинц во Ред Бул, Ауди и Мекларен (ако Норис замине).

Леклерк беше петти оваа сезона, Саинц седми, а новата сезона во Формула 1 започнува на 2 март 2024 година во Бахреин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

„Велешанецот е ‘прометна жртва’ за да му се одземе ‘ситроенот’ и поради долг од 500 евра“, вели обвинителот

Велешанецот Панче Жежовски, имал долг од 500 евра, а според обвинителот Гаврил Бубевски тој е „прометна жртва“. „Не можам до...

Македонија2 часа

Бубевски за причината за грабнувањето на Вања: Проверуваме дали средствата од станот што го продала мајката се мотив   

Откога двајца од осомничените кажале дека информациите за времето и местото кога убиената Вања ќе излезе сама од дома ги...

Македонија3 часа

Таткото јавил кога Вања ќе излезе од дома, ја грабнале од влезот на зградата за да изнудат пари од мајката

Таткото на киднапираното, па убиено 14-годишно девојче, споделил со убијците информации кога и како Вања ќе излезе од дома за...

Македонија3 часа

Спасовски: Во вреќа за спиење и со врзани раце и нозе ја ставиле во багажникот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека ова е изолиран случај и дека нема врска со јавната безбедност генерално....

Македонија3 часа

Бубевски: Ја убиле во паника, решиле парите да ги бараат подоцна

Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје, Гаврил Бубевски изјави дека имаат искази за „тоа излегување од контрола за ова дејствие“,...

Македонија4 часа

(Видео) Спасовски и Бубевски за убиството на 14-годишната Вања

Прес-конференција на министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски и Основниот јавен обвинител на ОЈО Скопје Гаврил...

Македонија4 часа

Демократскиот сојуз: Владата да прогласи Ден на жалоста, а лидерската средба да се одложи

Демократскиот сојуз до семејството на Вања Ѓорчевска изразува длабоко сочувство и жалење за трагедијата што се случи. ДС бара темелна...

Македонија5 часа

„Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш“, бара ВМРО-ДПМНЕ

„Бруталното и грозоморно убиство на Вања е пораз за цела држава. Тоа се случи и поради нефункционирањето на системот, неспособноста...

Македонија5 часа

Пронајдени залутани деца на Средно Водно

На единствениот број за итни случаи 112 во ЦУК, вчера била добиена пријава за изгубени, залутани, деца во предел на...

Македонија5 часа

48-часовен притвор за тројцата осомничени за киднапирањето и убиството на Вања

Судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство, за определување мерка краткотраен...

Македонија13 часа

Апасиев го откажа учеството на лидерската средба: Треба да биде ден на жалост, а не лидерска за датум за избори

Утре треба да биде ден на жалост заради двојното убиство, а не на лидерска за датум за избори, вели претседателот...

Македонија14 часа

Taткото на Вања во полициска станица, досега не е побаран притвор

Таткото на 14-годишната, Вања Ѓорчевска, по која се трагаше цела недела, а чиешто тело беше најдено денеска, се’ уште е...

Македонија15 часа

Истите лица што ја убиле Вања се осомничени и за убиството на велешкиот фризер Панче по кој се трагаше, автомобилот му беше пронајден опожарен во средата

Истите лица кои стојат зад убиството на 14-годишната Вања по која со денови трагаше целата држава, се осомничени и за...

Македонија17 часа

Вања е пронајдена мртва – била убиена дента кога исчезнала

Во околината на Скопје пронајдено е безживотното тело на малолетната Вања Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27 ноември,...

Економија1 ден

(Видео) Кузеска: Пензионерите добиваат до 15.000 денари во наредните пет месеци

Со новиот пакет антикризни мерки пензионерите со најниски пензии до 14.000 денари, во наредните 5 месеци ќе добијат 15.000 денари...

Свет1 ден

Нов силен земјотрес на Филипините, повторно издадено предупредување за цунами

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала денеска ги погоди Филипините, а веднаш беше издадено предупредување за цунами....

Топ1 ден

Скопјанец запали автомобил во Центар, огнот се прошири и на друго возило

Полицијата доцна синоќа околу 3.30 часот, во Центар, го приведе А.Г.(21) од Скопје. Тој се сомничи дека претходно на подрачје...

Македонија1 ден

Николоски: Омилената фирма на власта, Марковски, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само 10 булдожери од РЕК Битола

Владата руши рекорди во крадење, омилената фирма на власта, Марковски компани, ќе заработува 63 илјади евра на ден од само...

Свет1 ден

Мистерија нерешена 14 години: го избришал своето минато, а потоа бил пронајден мртов

Во јуни 2009 година, човек по име Питер Бергман беше пронајден мртов на плажа во Ирска.Слаб маж облечен во црно...

Европа1 ден

(Видео) Напаѓач уби турист кај Ајфеловата кула и нападна уште двајца, извикал „Алах акбар“

Маж е убиен, а двајца повредени во напад со нож и чекан на улица во центарот на Париз. Францускиот министер...