Контакт

Спорт

Скандал во Тетово: Навивач влезе во терен и му удри шлаканица на играч

Објавено пред

Во Македонија кога ќе играш фудбал, можно е да добиеш и шлаканица од навивач. Скандал се случи денеска во Тетово на второлигашкиот натпревар меѓу Тетекс и Саса (0-2). Пред самиот крај од дуелот, навивач влета во теренот и му удри шлаканица на гостинскиот напаѓач Бошко Ступиќ.

dobivaj vesti na viber

Потоа и веднаш побегна, преку теренот, но и низ оградата наоѓајќи една „дупка“ за да се протне.

Полицијата залудно се обидуваше да го стигне, а судијата не знаеше што да прави па отсвири крај на мечот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

МЗТ падна во неизвесна завршница – Реј ја предводеше Игокеа до победата

Објавено пред

МЗТ не успеа да направи изненадување на гостувањето кај Игокеа. Екипата која ја предводи поранешниот македонски селектор, Драган Бајиќ, славеше во неизвесна завршница со 96.90.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го решија Кендрик Реј и Харис Делалиќ. Американецот постигна 37 поени, а Делалиќ мечот го заврши со 10 поени, од кои осум постигна во три напади, во последните две минути, кога МЗТ направи пресврт и имаше водство 86:88.

МЗТ го предводеа Кофи со 21 поен, пет скока и осум асистенции, Мичовиќ со 18 поени и Ајви со 12 поени.

МЗТ остана на 12.место на табелата со две победи и седум порази. Во наредното коло, на 10.декември, МЗТ ќе го пречека Борац.

Фото/АБА лига

Прикажи повеќе...

Спорт

Ањели може да заглави 12 години во затвор

Објавено пред

Тешки денови се пред најтрофејниот италијански клуб Јувентус. Обвинителството покрена истрага, поради финансиски малверзации, поради што Управниот одбор на чело со претседателот Андреа Ањели поднесе оставка.

dobivaj vesti na viber

Андреа Ањели, поранешниот претседател на „бјанконерите“ е главен обвинет. Покрај книговодството, обвинението вклучува и манипулација со акциите на берзата, и контроверзната со платите во периодот кога фудбал не се играше поради пандемијата на коронавирусот.

Италијанското обвинителство смета дека има силен случај против човекот кој 12 години го водеше еден од најмоќните клубови во Европа и човекот кој заедно со колегите од Реал и Барселона го започма прокетот за формирање на европска Суперлига.

Италијанските медиуми пишуваат дека Ањели може да заврши со казна затвор од 12 години, доколку се потврдат обвиненијата.

Клубот е под истрага и од УЕФА, се очекуваат санкции и во спортскиот сектор на клубот. Се шпекулира за забрана за трансфери на играчи во неколку преодни рокови, одземање бодови или дури и исфрлање во Серија Б.

Прикажи повеќе...

Спорт

Јованка Радичевиќ стана најдобар стрелец во ЛШ

Објавено пред

Јованка Радичевиќ, која неодамна со Црна Гора го освои бронзениот медал на Европското првенство, влезе во историјата на Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Радичевиќ, во дресот на Крим против Оденесе (23:29) постигна четири гола и на тој начин стана најдобар стрелец во историјата на женската Лига на шампионите.

Радичевиќ дојде до бројката од 1.017 голови со што ја прескокана легендарната Унгарка, Анита Гербиц на вечната листа.

Јованка Радичевиќ во кариерта има играно за Крим, Ѓер, Будуќност, Букурешт… Пет сезони играше во Скопје, дресот на Вардар го носеше од 2013 до 2018 година.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди...

Македонија10 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион11 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет12 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија14 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија14 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија15 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет15 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија1 ден

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија1 ден

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија1 ден

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет2 дена

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија2 дена

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 дена

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 дена

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...