Контакт

Спорт

Скола: Не сме како Србија, Литванија, Франција, нашиот успех е случајност!

Објавено пред

Кошаркарската селекција на Аргентина направи мало чудо со тоа што се пласира во годинешното финале на мундобаскетот во Кина. Сепак „гаучосите“ во битката за тронот потклекнаа пред „фуријата“, но генерацијата предводена од ветеранот Луис Скола доби потврда за добрата работа.

Сепак, Скола вели дека успехот не се должи на системска работа, туку на случајност.

„Ако како клуб, на пример, Олимпија Милано, играш лошо, велиш ќе потпишам со тројца играчи. Тоа не можеш да го сториш во репрезентацијата, имаме тоа што имаме. Нашата генерација не е ништо што е створено со системска програма. Тоа едноставно се случи. Не знам дали некогаш пак ќе имаме играч како Ману Џинобили, како Ночиони, нов Приџони, никогаш во историјата не сме имале такви играчи. Системи што константно ја хранат НБА-лигата со играчи се Србија, Литванија, Франција, Шпанија. Кога некој си оди, некој друг доаѓа. Ние тоа го немаме, немаме програма за наредните 20 години“, вели Скола.

Тој со речиси 40 полни години ја водеше Аргентина до светското сребро.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Дончиќ фуриозен во „пресметката“ со Адетокумбо

Објавено пред

Лука Дончиќ постигна 36 поени, 19 асистенции (најмногу во неговата кариера) и 14 скока за неверојатен 17. трипл-дабл оваа сезона предводејќи ги Далас маверикс до 136:132 победа во продолженијата над Милвоки бакс во Орландо.

Далас постигнаа 16 поени во низа, последните седум во регуларниот дел и првите девет во продолжението, а да направат 128:119 водство, пред Бакс да се вратат на два поени, за Дончиќ да му асистира фантастично на Макси Клебер за тројка и за запечатување на победата.

Доријан Финли-Смит додаде 27 поени и 11 скока за Мавс, а Криштапс Порзингис имаше 26 поени и 11 скока. За Милвоки, Брук Лопез имаше 34 поени (шест тројки), а Јанис Адетокумбо додаде 34 поени, 13 скока и 5 блокади. Бакси го имаат најдобриот скор во НБА 55-15.

Лос Анџелес лејкерс, пак, запишаа уште еден пораз, откако Индијана пејсерс предводена од 39-те поени на Ти Џеј Ворен стигна до 116:111 победа.

Ворен, кој има неверојатни 33.8 поени по натпревар по рестартот на лигата на 30 јули, постигна седум поени во последните 1:25 за од негатива од еден поен да направи предност од шест поени на 10.6 секунди пред крајот.

За Лејкерси (51-18), Леброн Џејмс се врати по еден меч пауза со 31 поен, 8 скока и 7 асистенции, и тој беше единствениот стартер со двоцифрен број на поени, бидејќи Ентони Дејвис постигна само осум поени (3-од-14 од поле).

НБА

Далас – Милвоки 136:132 ОТ

Феникс – Мајами 119:112

Индијана – ЛА Лејкерс 116:111

Денвер – Јута 134:132 ОТ

ЛА клиперс – Портланд 122:117Прикажи повеќе...

Спорт

Каталонците и Баварците рутински – познати сите четвртфиналисти во ЛШ

Објавено пред

Барселона и Баерн Минхен без проблеми ја завршија работата во заостанатите мечеви од осминафиналето на Лигата на шампионите, забележувајќи победи за да закажат пресметка во четврт-финалето на елитното европско натпреварување.

Барселона дома го пречека Наполи по гостинските 1:1 во Италија, и ги реши сите дилеми уште во првото полувреме од мечот. Клемен Ленгле уште во 10. минута со убав гол со глава го отвори резултатот, а Лео Меси уште еднаш покажа дека е „магионичар“ кога во 23. минута и покрај тоа што беше соборен на земја, успеа да стане и да зголеми на 2:0.

До крајот на полувремето, паднаа уште два гола од пенал, откако прво во 45. минута, Луис Суарез зголеми на 3:0, пред капитенот Лоренцо Инсиње, исто така од белата точка да намали на 3:1.

Во Минхен, пак, Баерн го пречека Челси, кого успеа да го победи со 3:0 на првиот меч во Лондон, и исто така ја поништи цела неизвесност во првото полувреме. Роберт Левандовски во 10. минута од пенал донесе 1:0 водство, пред Иван Перишиќ во 24. минута да зголеми на 2:0. Челси прво имаше поништен гол поради офсајд, а потоа преку Теми Абрахам во 44. минута намали на 2:1.

Корентин Толисо, само што влезе во игра во 76. минута зголеми на 3:1, пред Левандовски да го запечати триумфот во 84. минута.

ОСМИНАФИНАЛЕ, 2.МЕЧ

Барселона – Наполи 3:1, прв меч 1:1, вкупно 4:2

Баерн Минхен – Челси 4:1, прв меч 3:0, вкупно 7:1

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ

РБ Лајпциг – Атлетико Мадрид

Аталанта – Пари Сен-Жермен

Манчестер сити – Лион

Барселона – Баерн МинхенПрикажи повеќе...

Спорт

Силекс ги дозна можните противници пред ждрепката за ЛШ

Објавено пред

Силекс имаше среќа и ги избегна силните европски клубови во првото квалификациско коло за Лигата на шампионите пред понеделничката ждрепка во Нион.

Силекс, кој го презеде местото на Вардар во ЛШ откако „црвено-црните“ не успеаја да стигнат до лиценца, е во групата 4 меѓу „не-носителите“ и можни противници му се Астана од Казахстан, Карабаг од Азербејџан, Макаби Тел-Авив од Израел и Динамо Тбилиси од Грузија.

Со ждрепка ќе се одреди кој ќе биде домаќин на единствениот меч, а доколку постои забрана за влез во таа земја, ќе се игра во другата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 минути

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет16 минути

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет13 часа

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет15 часа

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија16 часа

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет17 часа

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет18 часа

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија19 часа

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет19 часа

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Регион20 часа

Косовскиот политичар Беџет Пацоли пријавил имот вреден стотици милиони евра

Поранешниот претседател на Косово и лидер на Алијанса за ново Косово, Беџет Пацоли, пријавил во Агенцијата за борба против корупцијата...

Македонија20 часа

Медицински техничар од Шведска еден месец ќе помага на Инфективната клиника

Ханс Јорген Михаел Селберг е медицински техничар од Шведска којшто пристигна во нашата држава на 4 август преку европскиот механизам...

Македонија22 часа

Во Скопје се роди бебе во „водена обвивка“ – редок феномен што се случува еднаш во 80 илјади породувања

На Универзитетската клиника за гинекологија и акушерство, наделава се случи несекојдневно породување. Станува збор за медицинско чудо и редок феномен...

Топ22 часа

Жени од Македонија, Албанија и Косово пронајдени во угостителски објект, сопственикот осомничен за трговија со луѓе

Десет женски лица од Македонија, Албанија и Косово биле пронајдени во угостителски објект во село Добридол, Гостивар. Сопственикот на објектот...

Македонија23 часа

Казнети 378 лица за неносење маска

Полицијата казнила 378 лица за неносење заштитна маска во текот на изминатиот ден. „Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година)...

Свет23 часа

Во последните 24 часа во светот над 270.000 нови случаи на коронавирус

Во светот во последните 24 часа се регистрирани вкупно 278.291 нови случаи на коронавирус, а починале 6.815 лица, објави Светската...

Свет24 часа

Рекорден број нови случаи на коронавирус во Јапонија

Во Јапонија во изминатите 24 часа се потврдени најголем број случаи на дневно ниво од почетокот на епидемијата на коронавирус....

Македонија1 ден

Деветнаесет години од нападот кај Карпалак во кој беа убиени 10 војници

Денеска се одбележуваат деветнаесет години од нападот врз конвојот на АРМ во кој беа убиени десет воени резервисти кај месноста...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку 16 лица загинаа, а 123 се повредени во авионот кој се преполови во Индија

Најмалку 16 лица загинаа, а 123 повредени во авионската несреќа на „Ер Индија експрес“ што излета од пистата и се...

Свет2 дена

Седумгодишно момче почина од вирусот во САД – немало други болести

Седумгодишно момче кое почина од Ковид-19 е најмладата личност којашто го загибила животот од од оваа болест во американската држава...

Свет2 дена

Сè повеќе млади луѓе умираат од Ковид-19, кои се причините за тоа?

Високиот крвен притисок, дијабетес, дебелина и возраст се покажаа како најчести причини зошто некои пациенти не го преживуваат Ковид-19. Станува...

Досие