Контакт

Спорт

Смолинг и Санчез ќе мора да се вратат „Олд Трафорд“

Објавено пред

Крис Смолинг и Алексис Санчез мора да се врата во Манчестер Јунајтед по завршувањето на сезоната во Серија А. Смолинг и Санчез сезонава се позајмени во Рома, односно Интер.

„Скај Спорт“ објави дека Манчестер Јунајтед нема намера да ги позајмува своите играчи и во наредната сезона, ќе с е обиде да ги продаде. Овие двајца мора да се вратат во Манчестер Јунајтед на 2 август кога ќе заврши сезоната во Серија А, што значи дека нема да настапат за актуелните клубови во натпреварите во Лига Европа.

Рома ќе игра против Севилја, а Интер против Хетафе. Во ова натпреварување е и Манчестер Јунајтед. Можен е дуел на „црвените ѓаволи“ со Рома во полу-финалето, а можен противник во финалето им е Интер.

Смолинг оваа сезона има одиграно 34 натпревари. Рома има намера да го откупи неговиот договор и реално е тој да остане во Рим.

Со Санчез ситуацијата е сложена, најмногу поради неговата астрономска плата, иако според италијанските медиуми тој би прифатил значително намалување на платата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Шкендија со луд пресврт до реми со Шкупи, Пелистер се вратија во елитата со победа

Објавено пред

Шкендија успеа да се врати од 0:2 негатива и да стигне до 2:2 реми на гостувањето кај Шкупи во најинтересниот меч при рестартот на Првата лига, додека Силекс се „загреа“ за квалификациите за ЛШ со 6:0 победа над Беласица.

Пелистер пак, одбележувањето на враќањето во елитата, го прослави со 1:0 победа над Академија Пандев, Силекс се загреа за европскиот предизвик против Карабаг со 4:0 победа во Струмица над вториот нов прволигаш, Беласица, додека Македонија Ѓорче Петров во градското дерби со Работнички стигнаа до победа од 2:1 во последните минути од мечот.

Гамбиецот Дембо Дарбо во четвртата минута и во 44. минута донесе 2:0 водство за Шкупи, пред Шкендија да се „разбуди“ во второто полувреме – Љупче Дориев во 60. минута намали на 2:1, пред Ваљон Ахмеди шест минути подоцна да израмни на 2:2.

Анес Хот со одличен гол им донесе импресивна 1:0 победа на Пелистер при камбекот во Првата лига, додека Силекс доминираше против Беласица за 6:0 победа со двата гола на Денис Ристов.

ПРВА ЛИГА, 1.КОЛО

Беласица – Силекс 0:6

Македонија Ѓорче Петров – Работнички 2:1

Пелистер – Академија Пандев 1:0

Ренова – Струга Трим Љум 0:0

Шкупи – Шкендија 2:2

ВЧЕРА

Вардар – Борец Велес 0:1

Фото: ФК Шкендија

Прикажи повеќе...

Спорт

Фетел: Ферари имаа бесмислена стратегија во Силверстоун

Објавено пред

Себастијан Фетел прво преку радио им порача на водачите на Ферари дека згрешиле со тактиката, а по трката на која заврши на 12. место вели дека стратегијата едноставно била „бесмислена“.

Фетел падна на последното место по првата кривина на трката, но потоа имаше малку прогрес, пред поради тактиката да заглави со болиди пред него, а неговиот колега Шарл Леклер со само едно влегување во боксот едвај го грабна четвртото место.

„Зборувавме утрото дека нема смисла да се влегува во боксот двапати бидејќи ќе заглавиш зад болиди, како што се случи во трката. Исто така одевме со ’тврда’ варијанта на гуми и тоа исто така немаше смисла. Зошто би ставиле ’тврди’ гуми за 10 круга и потоа ’средни’ за уште 20 круга? На крајот гумите беа отидени.  Искрено, брзината беше иста за двете трки во Силверстоун и немаше подобрување. Чувството во болидот беше малку подобро, но перформансите беа исти. Брзината исто така“, вели Фетел.

Прикажи повеќе...

Спорт

Гвардиола го откри „муабетот“ со Зидан

Објавено пред

Пеп Гвардиола откри за што зборувале со Зинедин Зидан откако фотографијата на двајцата фудбалски стручњаци во разговор по мечот Манчестер сити-Реал Мадрид, стана екстремно популарна на Интернет.

Сити во петокот навечер стигна до 2:1 победа над Мадрид за пласман во четврт-финалето, по 2:1 победата на гости во Шпанија во февруари.

„Му честитав за титулата од Ла лига. Секогаш сум велел дека освојувањето на една лига е најтешката задача бидејќи тоа е успех кој го градите 11 месеци. Зборувавме малку за нашите семејства и му посакав среќа. Тој ми беше еден од идолите кога бев фудбалер, и се сеќавам кога играв против него со шпанската репрезентација и беше многу тешко. Тој е човек кој ја претставува нашата професија како вистински пример“, вели Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија1 час

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион4 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија4 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет5 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион7 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија9 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет9 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија11 час

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет11 час

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет11 час

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет12 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет12 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет1 ден

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет1 ден

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија1 ден

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет1 ден

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија1 ден

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет1 ден

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Досие