Контакт

Спорт

Солдадо се врати во Ла Лига

Објавено пред

Гранада по три години се врати во најсилната конкуренција на шпанскиот фудбал, а вечерва го потврдија и првото големо засилување за новата сезона. Ветаренот Роберто Солдадо договорил едно годишна соработка со можност соработката да биде продолжена за уште една година.

Поранешниот репрезентативец на Шпанија во Гранада доаѓа како слободен играч откако му истече договорот со Фенербахче каде ги мина претходните две сезони.

Покрај за Фенербахче, Солдадо, во кариерата бил играч на Виљареал, Валенсија, Реал Мадрид и Тотенхем.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Виктор Мозес од Челси се пресели кај Конте, во Интер!

Објавено пред

Нов играч на милански Интер и официјално е Виктор Мозес, кој од редовите на лондонски Челси се сели во моментно второпласираната екипа во Серија А.

Мозес кај „нероазурите“ стигна на позајмица до крајот на сезоната со опција Интер да го откупи неговиот договор за 12 милиони евра.

Мозес всушност е играч на турски Фенербахче, а челси го позајми од турскиот тим на период од 18 месеци. Мозес доаѓа во Интер кај екс-тренерот кој го предводеше во Челси, Антонио Конте.

Тие двајца имаа одлична соработка кај „сините“, па Италијанецот од отпишан играч, Мозес го направи еден од најбитните и најстандардните во екипата.

Ешли Јанг на левата страна и Виктор Мозес на десната страна се засилувањата за кои Конте инсистираше. Планот е уште Ериксен и Жиру да го комплетираат посакуваниот ростер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Девојчето што собира топки го издржа ударот на Надал, па доби бакнеж (видео)

Објавено пред

Надал лесно во три сета денеска славеше во второто коло на АО против Делбонис, но остана забележана една мала непријатност во третиот сет.

По сервис на Делбонис ритернот на Надал заврши точно во главата на девојчето задолжено да ги собира топките на теренот, кое стоеше непосредно до главниот судија на мечот.

Реакцијата на двајцата тенисери, но и на публиката доволно говори колку изгледаше опасно целата ситуација. Надал веднаш и пријде, но таа рече дека сè е во ред.

Шпанскиот ас ѝ се извини, по што ја бакна во лицето, а по мечот и ја подари и својата лента што ја носи на главата.

Погледнете ја целата ситуација:

Прикажи повеќе...

Спорт

Србинот Лука Јовиќ замена за Кејн во Тотенхем?

Објавено пред

На големи маки ќе е менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, до крајот на сезоната. Нема да може да смета на првиот напаѓач во тимот, капитенот Хари Кејн.

Сон не е класичен напаѓач, па медиумте на Островот лицитираат со имиња на можни засилувања на „петлите“.

Меѓу оние кои се споменуваат како можни алтернативни решенија во нападот на Спарси е и српскиот голгетер Александар Митровиќ. Сепак, прашање е дали Фулам ќе сака да го пушти најдобриот напаѓач да си оди во сезоната во која се труди од Чемпионшип експресно да се врати во Премиер лигата.

Поради тоа, Мурињо, наводно, „фрлил око“ и на уште еден Србин, напаѓачот на Реал Мадрид, Лука Јовиќ. Неофицијално, наскоро клубот од Лондон ќе испрати официјална понуда до „кралскиот клуб“. Јовиќ би можел да биде решение и на подолги патеки, но засега се е во доменот на шпекулациите.

„Заинтересирани сме да ангажираме напаѓач, но не знам дали ќе успееме во намерата. Ако ни се укаже можност, ќе го купиме, ако не, ништо“ – рече Мурињо во свој стил.

Нема уште многу време за размислување затоа што преодниот рок истекува до 31 јануари.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

(Видео) Стаменковска: Фрчат дисциплински за тие што не се блиски до СДСМ, човек беше казнет што не вклучил греалка

Фрчат дисциплински постапки, незаконски распределувања и се подговуваат откази на административци кои не се партиски истомисленици на СДСМ, за да...

Европа1 час

Смртоносниот корона вирус стигна во Европа, четири лица во карантин во Шкотска

Корона вирусот пристигна и во Европа. Британските медиуми пренесуваат дека најверојатно корона вирусот стигнал во Велика Британија, каде четворица кинески...

Македонија2 часа

(Видео) Со хипотека на имот од над 3 милиони евра, Камчев бара да му се вратат пасошите

Орце Камчев понудил хипотека на недвижен имот од над 3 милиони евра, за да му се вратат македонскиот и бугарскиот...

Македонија2 часа

(Видео) Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со Чулев

Таткото на исчезнатиот Арбен Аслани бара средба со техничкиот министер за внатрешни работи Наќе Чулев. Бекир Аслани вели дека и...

Македонија4 часа

ЕСЧП пресуди во корист на детето со попреченост, кое беше врзувано за кревет – државата системски потфрлила

Хелсиншкиот комитет за човекови права во 2015 година, во име на малолетниот Л. Р., лице со повеќекратна попреченост, поднесе апликација...

Топ5 часа

Скопјанец со тупаници го тепал едногодишното дете на својата партнерка

Триесет и четиригодишен скопјанец е обвинет дека физички го малтретирал едногодишното дете на својата партнерка. Според истрагата, тој го тепал...

Свет6 часа

Во Кина прогласен најголемиот карантин во историјата

Кинеските власти во средата прогласија најголем карантин во историјата за да спречат ширење на новиот корона вирус за кој во...

Свет7 часа

Си-ен-ен: Откриен е изворот на корона вирусот

Изворот на новиот корона вирус, кој се појави во Кина, би можеле да бидат змиите кинеска кобра и кинески краит,...

Македонија8 часа

(Видео) Бојан Јовановски: Не играјте си со мојот живот, 55 пати сум носен во болница

Педесет и петпати сум носен во болница. Пред малигнитет сум. Ве замолувам, не играјте си со мојот живот, изјави денеска...

Свет8 часа

Кинеското министерство: Автобусите и траектите повеќе не одат во Вухан

Кинеското Министерство за транспорт го прекина целосно автобускиот и траектниот сообраќај кон градот Вухан поради епидемијата на вирусот корона, од...

Македонија8 часа

(Видео) Рочиштето за „Рекет“ одложено вторпат

Поради влошена здравствена состојба на адвокатите на ексшфицата на СЈО, Катица Јанева, Дељо Кадиев и Ирена Фрчкоска, вторпат се одложува...

Регион8 часа

По 20 дена, ослободени киднапираните грчки морнари

Осум члена на екипажот на грчки танкер се ослободени по 20 дена од киднапирањето од вооружени напаѓачи на брегот на...

Свет9 часа

СЗО денеска ќе одлучува дали ќе прогласи вонредна состојба

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ќе донесе одлука дали да прогласи глобална вонредна состојба поради избувнување на новиот корона вирус,...

Македонија21 час

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Македонија1 ден

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија1 ден

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ1 ден

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија1 ден

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија1 ден

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Досие