Контакт

Спорт

Сопругите на Варди и Руни во „лута“ преписка на Твитер

Објавено пред

Колин Руни, сопругата на легендата на англискиот фудбал, играчот на Ди Си јунајтед, Вејн Руни ја обвини Ребека Варди, сопругата на напаѓачот на Лестер, Џејми Варди дека „пушта“ приказни на таблоидот „Сан“ преку нејзиниот Инстаграм акаунт, предизвикувајќи „бура“ од реакции и преписка на Твитер, која секако беше следена внимателно од таблоидите.

Колин Руни ги блокирала сите освен еден акаунт кој може да го следи нејзиниот акаунт за да дознае кој ги известува „Сан“ за деталите на нејзиниот личен живот и во средата откри дека сфатила дека сопругата на Варди е единствената која можела да го направи ова.

„Неколку години некој кому му верував да ме следи на личниот Инстаграм акаунт постојано го информираше ’Сан’ за моите приватни постови и приказни. По долго време, знаев во кого се сомневав и решив да ги блокирам сите освен тој акаунт. Во последните пет месеци имаше многу приказни – за Мексико, за враќањето на ТВ и последната за поплавата во мојот подрум. Се работи за Ребека Варди“, напиша Руни.

Сопругата на ѕвездата на Лестер, пак, се правдаше дека нејзиниот акунт може да бил пристапен од некој друг.

„Како што ти кажав на телефон, беше подобро да ми се јавиш ако се сомневаш во мене. Никогаш не сум зборувала за тебе со бројните новинари. Во последните години различни луѓе имаа пристап до мојот Инстаграм. Не сакам да сум смешна, но не ми се потребни парите и тогаш зошто би продавала приказни за тебе? Вознемирена сум што реши да го правиш ова, посебно сега кога сум бремена“, напиша Ребека Варди, која најави судска разрешница.

Спорт

Хери Кејн признава: Никогаш полошо со Тотенхем

Објавено пред

Хери Кејн признава дека Тотенхем го преживуваат „најтешкиот период досега“ откако англискиот напаѓач е дел од првите 11 во северен Лондон.

Тотенхем, кои лани стигнаа до финалето во Лигта на шампионите, имаат само 3 победи во 12 меча во сите натпреварувања оваа сезона, резултати кои вклучуваат 2:7 пораз од Баерн Минхен дома, како и елиминација од третолигашот Колчестер во Лига купот. Тотенхем утре ја пречекуваат Црвена звезда во обид да останат во игра за пласман во ЛШ и Кејн признава дека моментот е „најлош“ досега.

„Кога ќе ги погледнете резултатите, јасно е дека не е лесно. Секако, нема фудбалер кој не сака да победува. Но, ова е уште еден предизвик кој мораме да го поминеме, предизвик за мене и предизвик за клубот. Не е лесно да се стигне до успех“, вели Кејн.

Англискиот напаѓач има постигнато пет гола во Премиер лигата оваа сезона, но тоа не помогна за добри резултати. Маурисио Почетино признава дека е тешко, но дека полека се враќа самодовербата во тимот.

„Тоа е фудбалот. Не сум изненаден. И кога не фалевте, ни беше јасно дека се важни само победите. Поради финалето од ЛШ, сега ситуацијата изгледа полоша“, признава Почетино.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо: Јуве е подобар тим под Маурицио Сари

Објавено пред

Кристијано Роналдо верува дека Јувентус е променет на подобро под новиот тренер Маурицио Сари и е задоволен од правецот во кој се движи италијанскиот шампион. Португалецот има пет гола во првите девет натпревари од новата сезона и ужива во тоа што добива слобода во играта.

„Да, сега сме променет тим, и подобрен. Имам повеќе слобода во играта. Се сменивме многу, но има уште работи кои можеме да ги правиме подобро. Завршувавме добра работа и под Макс Алегри, но сега сме подобар тим. Мојата позиција е подобрена и сакам кога имам слобода на движење. Целта е да се има подобри резултати како тим, а не е важно дали ќе ја добијам јас ’Златната топка’“, вели Роналдо на прес-конференцијата пред дуелот од Лигата на шампионите со Локомотив Москва.

Очигледно, почитта е взаемна, откако Сари, покрај Роналдо, веднаш изјави дека се чувствува „задоволен и горд“ што му е тренер на Португалецот.

„Тоа што сум му тренер на Роналдо, за мене е задоволство и гордост. Тој има неверојатен менталитет и знае како да ги постави целите за себе и за тимот. Кога го постигна 700-тиот гол, сигурен сум дека мислеше на голот број 800. Тоа е важно за сите околу него, бидејќи таа самодоверба и таа работна етика е взаемна. Поради него знам која е разликата во менталитетот, тој има нешто повеќе“, вели Сари.

Прикажи повеќе...

Спорт

Румениге: Баерн е презадоволн од Кутињо!

Објавено пред

Извршниот директор на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге, вели дека сите во Баварија се презадоволни од трансферот на Филипе Кутињо од Барселона фалејќи го Бразилецот дека совршено се адаптирал на животот во Германија и на бундеслигашкиот фудбал.

27-годишниот Кутињо дојде на „Алијанц арената“ со едногодишен договор за заем по само една сезона во Барселона. Кутињо дојде во Барса од Ливерпул по пет години во Премиер лигата за 140 милиони евра, но во Каталонија беа целосно разочарани од неговата форма и го пратија на заем.

Кутињо има два гола и три асистенции во седум меча во Бундеслигата и Румениге е презадоволен.

„Филипе е фудбалер од висока класа, но нема однесување на ѕвезда. Тој е пријатна личност и популарен кај сите во Баерн. Ние сме презадоволни од трансферот. Дали ќе го задржиме? Ќе одлучиме кога ќе дојде вистинското време“, вели 64-годишниот Румениге.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион3 минути

Протест пред француската амбасада во Бугарија за поддршка на Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија, за да го искажат своето несогласување...

Свет58 минути

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија3 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ4 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија5 часа

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија7 часа

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија7 часа

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Топ7 часа

Возило удри во две девојки – возачот прво побегнал, па потоа сам се пријавил во полиција

Две девојки се повредени во Скопје, кога возило удрило во нив на булеварот Кочо Рацин во Скопје. Возачот најпрво побегнал,...

Македонија8 часа

(Видео) Татко му на Боки 13: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

Поради отсуство на скопската обвинителка Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13,...

Свет9 часа

Студенти во Индија носат кутии на главите за време на испит за да нема измами

Индиските студенти носат кутии на главите за време на испитот за да спречат измама. Вакви фотографии се појавија во јавноста...

Европа10 часа

Aко планот на Џонсон не помине, ЕУ ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот...

Македонија10 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во западните делови од нашата земја

Земјотрес со јачина од 3,1 степен синоќа ја погоди Албанија, а потресот бил почувствуван во западните делови на нашата земја,...

Свет11 час

10 илјади полицајци на улиците на Чиле, приведени 1.462 демонстранти

По итен состанок доцна во неделата претседателот на Чиле, Себастијан Пињера, ја бранеше својата одлука да воведе вонредна состојба и...

Свет11 час

(Видео) Ескалираше бранот насилство во Чиле, петмина загинаа во запалена фабрика

Пет лица загинаа откако фабрика за облека беше запалена од ограбувачи во близина на главниот град на Чиле, Сантијаго, среде...

Македонија22 часа

(Видео) Мицкоски: По 3 јануари имаме техничка влада и нова реалност

Имаме нова реалност. На 3 јануари имаме нов технички премиер, а по изборите и нова влада, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Македонија23 часа

(Видео) Заев: Предвремени избори на 12 април

Дванаесетти април идната година е датумот на кој ќе се одржат предвремените избори, изјави претседателот на СДСМ и премиер, Зоран...

Македонија1 ден

Пендаровски: Имаме државен консензус за ЕУ, не размислуваме за алтернатива

Имаме јасен државен консензус, а тоа е дека Република Северна Македонија треба што поскоро да ги почне преговорите со Европската...

Топ1 ден

Стружанец пијан паднал од балкон и починал

Педесет и осумгодишен стружанец доцна синоќа починал по пад од незаграден балкон во неговиот дом. МВР соопшти дека мажот бил...

Топ1 ден

Мајка и ќерка нападнати од малолетници во автобус

Мајка и нејзината малолетна ќерка вчера биле физички нападнати од група на малолетни лица во автобус со бројот 21, што сообраќајл...

Македонија1 ден

Обвинителството ги демантира пишувањата на весникот „Ла Верита“

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција најостро ги демантира наводите изнесени денеска во италијанскиот весник „Ла...

Досие