Контакт

Спорт

Сопствениците на ПСЖ разочарани од Нејмар

Објавено пред

Бразилскиот ас Нејмар кога дојде од Барселона во Пари Сен Жермен го потресе фудбалскиот свет со неверонатниот мегатрансфер, но со текот на времето стана огромно разочарување за сопствениците на францускиот гигант, открива „Л’Екип“. Газдите на „Катар спортс инвестментс“ го сметаат ангажманот на бразилскиот напаѓач за најлоша инвестиција во ПСЖ. Сепак, ќе биде многу тешко и да го продадат ова лето, затоа што нема заинтересирани клубови кои се подготвени да ја платат неговата огромна плата.

dobivaj vesti na viber

ПСЖ во 2017 година го собори трансфер рекордот на сите времиња, плаќајќи 222 милиони евра за Нејмар. Вкупната сума потрошена за него надминува 500 милиони евра. Сепак, во овој период ПСЖ не успеа да ја оствари својата цел, освојување на Лигата на шампионите, а Нејмар никогаш не се наметна како голем лидер на тимот.

Сопственици на клубот и денеска веруваат дека Нејмар не е доволно мотивиран и не вложува доволно напори за да ја врати својата врвна форма.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Лејкерси имаат нов тренер – Леброн му посака добредојде

Објавено пред

Лос Анџелес Лејкерс го назначија Дарвин Хем за шеф на стручниот штаб. Пред еден месец Лејкерси му врачија отказ на Френк Фогел, Тренерот кој во 2020 стана шампион со „езерџиите“, во тековната сезона не успеа со тимот да избори место во плејофот.

dobivaj vesti na viber

Хем има 48 години и досега беше дел од стручниот штаб на Милвоки Бакс со кој лани го освои шампионскиот трофеј.

Ова ќе биде негово враќање во Лос Анџелес, бидејќи од 2011 до 2013 година беше асистент во Лејкерс, а работеше и во Атланта Хокс.

„Исклучително сум возбуден! Честитки и добредојде за тренерот Дарвин Хем!“, напиша на социјалните мрежи, најдобриот играч на Лејкерси, Леброн Џејмс.

Хем играше кошарка од 1996 до 2008 година. Еден е од оние играчи кои не биле избрани на драфтот. Кариерата во НБА ја започна во Денвер, потоа играше во Индијана, Вашингтон, Милвоки, Атланта и Детроит.

Прикажи повеќе...

Спорт

Десетмина го напуштаат Вест Хем

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Вест Хем денеска соопшти дека клубот ќе го напуштат десет играчи, меѓу кои и Андриј Јармоленко.

dobivaj vesti na viber

Веќе е познато дека кариерата ќе ја заврши капитенот Марк Нобл, а освен Јармоленко клубот ќе го напуштат и голманот Дејвид Мартин и десниот бек Рајан Фредерикс.

Од клубот изјавија дека шест играчи од од клупската академија добиле дозвола да го напушта клубот.

Нобл играше за Вест Хем 18 години и е рекордер на клубот по бројот на натпревари во Премиер лигата, 414.

Во 2018 година, Јармоленко се пресели во Вест Хем од Борусија Дортмунд. За англискиот клуб одигра 86 натпревари и постигна 13 гола, но никогаш не успеа да се избори за позицијата стандарден првотимец.

Прикажи повеќе...

Спорт

Батлер броеше до 47 – Мајами и Бостон ќе играат мајсторка

Објавено пред

Кошаркарите на Мајами Хит го совладаа Бостон Селтикс со 111:103 во шестиот натпревар од финалето на Источната конференција. Мајами со оваа победа избегна елиминација и пред своите навивачи го обезбеди седмиот натпревар каде ќе се обиде да се пласира во финалето на НБА.

dobivaj vesti na viber

Натпреварот го одбележа маестралниот Џими Батлер. Најдобриот играч на Мајами Хит постигна 47 поени, што е негов рекорд во кариерата кога е во прашање плеј-офот.

Покрај тие 47 поени, Батлер одлично ги пополни и другите статистички колони – имаше девет скока, осум асистенции и четири украдени топки, со одличен шут од игра, 16/29.

Конечно, еден натпревар од оваа серија беше неизвесен до самиот крај, вистинскиот интензитет на плејофот беше присутен од почетокот до крајот, иако на крајот од третиот период се чинеше дека Мајами ќе успее да стекне убедлива и недостижна предност.

Бостон поведе во последната четвртина, но Мајами го врати водството и го заврши натпреварот во своја полза.

Уште еднаш треба да се истакне феноменалниот Батлер кој во четвртата четвртина постигна 17 поени.

Покрај Батлер се истакна Кајл Лари со 18 поени и десет асистенции, како и Макс Струс кој мечот го заврши со 13 поени.

На другата страна најдобар беше Џејсон Тејтум со 30 поени, девет скока и четири асистенции.

Џејлен Браун постигна 20 поени, но направи и прекршок во нападот, кој можеби го реши прашањето за победникот на овој меч.

Дерик Вајт постигна 22 поени, а Маркус Смарт 14.

Седум натпревари се играат во Мајами, в недела во 2:30 часот по средно-европско време.

Победникот од оваа серија во големото финале за титулата ќе се бори против Голден стејт Вориорс.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија48 минути

Наталитетот зголемен, од почетокот на годината склучени помалку бракови во споредба со лани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во првото тримесечје од оваа година, живородени се 4.009 деца и во споредба...

Топ58 минути

Веднаш откако бил осуден за семејно насилство, скопјанец ја нападнал поранешната сопруга во близина на судот

На паркинг во близина на кривичниот суд, скопјанец физички ја нападнал неговата поранешна вонбрачна сопруга веднаш откако бил осуден за...

Свет1 час

Зеленски: Донбас ќе биде наш, иако ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија греши ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини. „Донбас ќе...

Македонија2 часа

СДСМ: Мицкоски да каже каде завршиле украдените пари од „Криминални парцели“

„Наместо да бега од одговори и да ја замајува јавноста, Христијан Мицкоски да излезе и да одговори пред граѓаните каде...

Свет2 часа

„Си-ен-ен“: Вашингтон ќе вклучи ракетни системи со долг дострел во испораките на оружје за Украина

Вашингтон има намера да вклучи ракетни системи со долг дострел во вооружената помош за Украина, објави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на...

Свет3 часа

Украина негира дека во нејзина нуклерна централа биле пронајдени големи количества на плутониум

Украинскиот нуклеарен инспекторат ја обвини Меѓународната агенција за атомска енергија дека подлегнала на руската пропаганда и побара поддршка за барањето...

Македонија12 часа

Притвор за осомничените за продажба на парцели за “ЕВН електрани”

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против седум лица, од кои за двајца постои основано сомнение...

Регион13 часа

Бугарија нема да отстапи од ветото без согласност на парламентот

Го потврдивме ветувањето дека темата за Северна Македонија задолжително ќе помине преку Народното собрание, изјави портпаролката во кабинетот на премиерот...

Свет16 часа

Русија тврди: Американската војска ослободи мајмунски сипаници од своите лаборатории

Мајмунската сипаница е увезена од Нигерија, каде што работат најмалку четири американски биолошки лаборатории, изјави Игор Кирилов, началник на силите...

Европа18 часа

Путин: Притисокот од непријателските земји е практично агресија

Притисокот од непријателските држави е „практично агресија“, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. – Предноста на интеграцискиот курс сега е...

Македонија21 час

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет21 час

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија22 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија23 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион23 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет23 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија24 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија1 ден

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет1 ден

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет1 ден

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...