Контакт

Спорт

Сопственикот на Њујорк никс е позитивен на корона вирусот

Објавено пред

Џејмс Долан, сопственикот на НБА тимот Њујорк никс и на НХЛ тимот Њујорк ренџерс, има позитивен тест на корона вирусот, потврдија од клубот.

„Тој е во самоизолација и нема симптоми и продолжува да ги надгледува бизнис-операциите на тимот“, се вели во објавата на Никси.

НБА и НХЛ сезоната ги суспендираа сезоните во март поради корона вирусот, а градот Њујорк е еден од жариштата на кризата. Повеќе НБА играчи исто така имаа позитивни тестови, вклучувајќи ги Кевин Дурант од Бруклин нетс и Маркус Смарт од Бостон селтикс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Марко Вујин потпиша 2-годишен договор со европскиот шампион Вардар

Објавено пред

Се уште актуелниот европски ракометен шампион, Вардар денеска потпиша двегодишен договор со искусниот српски интернационалец, Марко Вујин.

„Српскиот интернационалец Марко Вујин потпиша двегодишен договор со Вардар. Десниот бек кој зад себе има богата интернационална кариера го одбра бројот 41 на дресот со кој ќе настапува во нашиот тим“, се вели во соопштението на РК Вардар.

Вујин минатата сезона го носеше дресот на Спортинг Лисабон, а претходно 7 години беше дел од германски Кил.

Вардар вчера ги претстави и двајцата македонски репрезентативци во екипата, Гоце Георгиевски и Филип Талески.

Искусното десно крило потпиша договор со Вардар до 2022 година, додека левиот бек потпиша договор на една година.

Претходно Вардар како засилувања ги потврди и Анте Гаџа, Јосип Векиќ и голманот од Франција, Робин Кантегрел.
Вардар подготовките за новата сезона ќе ги започне на 18 овој месец.

Фото: ФБ на РК Вардар

Прикажи повеќе...

Спорт

Вимблдон е институција, премија од 10 милиони фунти, а турнирот е откажан

Објавено пред

Годинешното издание на неофицијалното светско првенство во тенис – Вимблдон беше откажано поради пандемијата на коронавирусот, првпат по Втората светска војна.

Денеска, на денот кога требаше да се игра полуфиналето, организаторите на турнирот објавија дека на сите играчи кои според ранкингот требаше да бидат дел од Вимблдон ќе им бидат исплатени 10 милиони фунти како помош во време на кризата.

На тој начин, сите играчи според АТП рангирањето кои требаше да влезат во главниот турнир ќе добијат по 25.000 фунти. За оние најдобрите тоа се „ситни пари“, но за играчите што имаат ранкинг под 128 место, тоа е голема помош.

Секој играч кој требало да настапи во квалификациите ќе добие по 12.500 фунти, а секој играч во двојки по 6.250 фунти.

Помали износи ќе добијат судиите кои требаше да работат на турнирот.

„Штом го откажавме турнирот, ги разгледувавме опциите како да им помогнеме на оние кои секоја година се на нашиот турнир. Во прв ред се играчите кои се во многу неблагодарна ситуација, можеби и во финансиски проблеми. Драго ни е што нашата политика на осигурување на играчите успеа, па ќе поделиме помош“ – рече извршниот директор на турнирот, Ричард Луис.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бруно Фернандеш вторпат во низа играч на месецот во ПЛ

Објавено пред

Играчот од средниот ред на Манчестер Јунајтед, Португалецот Бруно Фернандеш повторно втор месец во низа е прогласен за играч на месецот во Премиерлигата.

Откако пристигна на Островот, тој доминита на терените, и е првиот Португалец, по Кристијано Роналдо кој двапати по ред го добива ова признание.

Јунајтед е првиот тим во историјата на ПЛ кој на 4 меча во низа слави со најмалку 3 гола разлика.

Фернандеш во тие 4 меч постигна 4 гола, со 2 асистенции.

Освен двајцата Португалци, двапати во низа ова признание го добивале и Роби Фаулер, Денис Беркамп, Мохамед Салах, Џејми Варди и Хари Кејн.

Прикажи повеќе...

Најново

Аја Софија, Истанбул Аја Софија, Истанбул
Регион44 минути

„Аја Софија“ повторно стана џамија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска потпиша декрет со кој музејот „Аја Софија“ во Истанбул повторно станува џамија. Ова следи...

Македонија3 часа

Излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот

Во ГОБ „8 Септември“ е излекуван пациент кај кого коронавирусот предизвикал воспаление на мозокот, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче....

Македонија4 часа

Патниците од регионот не треба да приложуваат негативни тестови ако само транзитираат низ земјава

Главниот координативен кризен штаб ги објави насоките и пропозициите врз основа на кои државјаните на Србија, Косово, Црна Гора и...

Македонија4 часа

Шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се регистрирани шест смртни случаи и 205 новозаболени од коронавирус. Оздравени се 336 заболени....

Македонија5 часа

Затворени две текстилни фабрики во Свети Николе, пријавени се случаи на коронавирус

Двете фабрики на конфекцијата „Мода“ во Свети Николе ги затворија погоните по појавата на случаи на коронавирус, соопшти градоначалникот на...

Македонија5 часа

Петровска за случајот во Штип: Не станува збор за поткуп на гласачи, туку за економски криминал

„Очајници прават очајнички потези“, напиша заменик-министерката за внатрешни работи, Славјанка Петровска, во врска со објавата на министерот Наќе Чулев за...

Македонија6 часа

(Видео) Јанушев: Очекуваме победа и ќе коалицираме со оние што ќе ја прифатат нашата програма

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ очекува победнички изборен резултат и мандат за формирање влада, изјави генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, во интервју...

Свет7 часа

Казахстан ги негира кинеските тврдења дека во земјата има пневмонија поопасна од Кoвид-19

Министерството за здравство на Казахстан ги отфрли кинеските тврдења дека во земјата циркулира непозната пневмонија, која е посмртоносна од коронавирусот....

Топ7 часа

Пронајдени 26 украдени велосипеди, приведени крадци во Скопје

Три лица се приведени под сомнение дека краделе велосипеди од подруми и станови во Скопје. Е. М. (24) и А....

Топ7 часа

Сопственик на продавница им ветувал на купувачите дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Сопственик на продавница во Штип ветувал дека ќе им избрише долг на неколку лица ако на изборите гласаат за СДСМ,...

Регион8 часа

(Видео) Протестите во Белград поминаа мирно, се играше и оро

Во Србија се одржаа нови протести против мерките воведени поради епидемијата на коронавирус и против владата на Александар Вучиќ. По...

Македонија9 часа

Гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ, порача Оливер Спасовски од Тетовско

Граѓаните се сигурни со концептот едно општество за сите, гласот за ДУИ е глас за ВМРО-ДПМНЕ и тие се опасност,...

Свет10 часа

СЗО: Итно е потребно понатамошно истражување за пренoс на коронавирусот преку воздухот

Светската здравствена организација (СЗО) објави нови насоки за коронавирусот, кои признаваат некои извештаи за пренесување на вирусот преку воздухот, но...

Македонија11 час

Италија забрани влез за граѓани од Македонија и уште 12 земји

Италија ги затвори своите граници за 13 земји, вклучително и за Македонија, сметајќи ги за најризични места за ширење на...

Македонија11 час

Хоспитализирани се 412 заразени лица во земјата

Во моментов низ болниците во земјава, хоспитализирани се 412 лица кои се позитивни на ковид-19. На Инфективната клиника вкупно се...

Македонија11 час

Мицкоски: Се обврзуваме на минимална плата од 18.000 денари која ќе расте со просечната

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски синоќа посочи дека до крајот на мандатот на владата на ВМРО-ДПМНЕ минималната плата ќе стигне...

Македонија22 часа

(Интервју) Најчевска: Уставниот суд носи скандалозни одлуки

За скандалозните одлуки на Уставниот суд, довербата во институциите, за максималното почитување на човековите права, заложбите за истополови бракови, декриминализација...

Македонија22 часа

Заев најави укинување на министрите без ресор и отворање агенции и директорати

Ќе градиме уште поотчетна и потранспарентна влада која ќе работи за народот, за унапредување на правата на сите граѓани, порача...

Македонија1 ден

Бојан Јовановски пријави 40 функционери и бизнисмени: „Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот“

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-ина функционери и бизнисмени порди злоупотреба на...

Македонија1 ден

Косово бара да се преиспита одлуката за влез во земјава со негативен тест

Косовскиот министер за здравство, Арменд Земај, побара од Македонија да ја преиспита одлуката за задолжителни тестови за влез на косовските...

Досие