Контакт

Спорт

Србија на Пикси дебитираше со победа, Словенците подобри од Хрватска, Украинците со реми во Париз

Објавено пред

Србија во првиот меч со Драган Стојковиќ-Пикси како селектор, стигна до камбек 3:2 победа над Ирска, благодарение на Душан Тадиќ и Александар Митровиќ, додека во соседската пресметка, Словенија со 1:0 ја шокираше Хрватска. Актуелниот светски шампион, Франција немаше најдобар старт откако одиграа дома со Украина 1:1, додека фантастичната Белгија се врати за 3:1 победа над Велс.

На „Рајко Митиќ“ во Белград, Ирска успеа да стигне до водство во 18. минута преку Алан Браун, пред Душан Влаховиќ да израмни во 40. минута. „Џокерот“ на Пикси беше напаѓачот на Фулам, Александар Митровиќ, кој по влегувањето во игра во 63. минута постигна два гола во 69. и 75. минута за комплетен пресврт. Џејмс Колинс во 86. минута намали на 3:2 за да ги направи последните минути многу интересни. Во Љубљана пак, Словенија, со голот на Санди Ловрич уште во 15. минута, стигна до импресивна 1:0 победа над светскиот вицешампион Хрватска.

На „Паркот на принцовите“, Франција поведе со фантастичниот гол на Антоан Гризман во 19. минута од мечот, но Украинците израмнија со автоголот на Кимпембе во во 57. минута. Белгија губеше од Велс по само десет минути игра, но Кевин де Брујне прво израмни со фантастичен удар, пред Торген Азар да ги донесе „ѓаволите“ во водство пред крајот на првото полувреме. Ромелу Лукаку од пенал во 73. минута ги постави конечните 3:1

СП 2022, КВАЛИФИКАЦИИ

ГРУПА А

Португалија – Азербејџан 1:0

Србија – Ирска 3:2

ГРУПА Д

Финска – Босна и Херцеговина 2:2

Франција – Украина 1:1

ГРУПА Е

Белгија – Велс 3:1

Естонија – Чешка 2:6

ГРУПА Г

Турција – Холандија 4:2

Летонија – Црна Гора 1:1

Гибралтар – Норвешка 0:3

ГРУПА Х

Словенија – Хрватска 1:0

Кипар – Словачка 0:0

Малта – Русија 1:3

СРБИЈА – ИРСКА

СЛОВЕНИЈА – ХРВАТСКА

ФРАНЦИЈА – УКРАИНА

БЕЛГИЈА – ВЕЛС

ПОРТУГАЛИЈА – АЗЕРБЕЈЏАН

ГИБРАЛТАР – НОРВЕШКА©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Кејн со ултиматум до Тотенхем – Пласман во ЛШ или заминува

Објавено пред

Најдобриот играч на Тотенхем, Хари Кејн, им порачал на клупските челници дека летово ќе побара трансфер, доколку Спарс не изборат пласман во Лигата на шампионите.

Информацијата за незадоволството на Кејн го објави „Атлетик“. Според овој извор, Кејн бил фрустриран, бидејќи најдобрите години од кариерата ги поминал обидувајќи се да освои трофеј со Тотенхем.

„Атлетик“, шпекулира дека доколку Кејн го напушти Тотенхем дека негова следна дестинација ќе биде Манчестер, прашање е само дали ќе заврши во Јунајтед или Сити.

Манчестер сити, во летниот преоден рок ќе мора да донесат напаѓач од светска класа, откако стана јасно дека Серхио Агуеро ќе го напушти клубот.

Во слична позиција се и Манчестер јунајтед. Единсон Кавани, по само една сезона ќе замине од клубот, а Ентони Марсијал не е класичен напаѓач.

Што и да реши Кејн, цената која ќе ја бараа Дениел Леви за својот најдобар играч нема да биде мала.

Медиумите во Англија шпекулираат дека Тотенхем нема да го продаде Кејн за сума помала од 120 милиони фунти.

Прикажи повеќе...

Спорт

Маркез ќе вози на ГН на Португалија

Објавено пред

Марк Маркез доби дозвола да вози на трката за Големата награда на Португалија, која ќе се вози на 18.април. Шпанецот, успешно ги минал сите медицински тестови.

Маркез, последната трка ја возеше во Херез на 19.јули, минатата година. Тогаш доживеа фрактура на надлактицата. Во изминатите девет месеци тој мораше да оди на три операции, последната му беше извршена во декември минатата година.

„Лекарите ми дозволија да возам. Беа ова тешки девет месеци, со многу моменти на неизвесност, подеми и падови. Конечно, повторно ќе можам да уживам во својата страст. Се гледаме во Портимао“, напишал Маркез на Твитер.

Големата награда на Португалија е трета трка во Мото ГП првенството, првите две им припаднаа на возачите на Јамаха, Маверик Вињалњес и Фабио Квартараро.

Прикажи повеќе...

Спорт

Шутерско шоу на Зек Лавин и Тре Јанг

Објавено пред

Атланта Хокс и Чикаго Булс одиграа натпревар кој ќе влезе во историјата на НБА лигата. Натпреварот кој заврши со победа на Атланта 120:108, го обележаа Тре Јанг и Зек Лавин.

Јанг ја предводеше Атланта со 42 поени, 17 постигна во третата четвртина, девет скока и осум асистенции.

Сепак, шоуто го украде Лавин, кој забележа личен рекорд. Бекот на Чикаго постигна 50 поени (осум тројки). Лавин во првиото полувреме постигна 39 поени, во еден период имаше серија од 25 коша.

Лавин е првиот играч на Чикаго, по најдобриот во историјата Мајкл Џордан, кој во едно полувреме уфрлил 30 или повеќе поени.

Во последните 20 години, повеќе кошеви во првото полувреме постигнале само Клеј Томпсон (42) и Коби Брајант (40).Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ на протест: Од коронавирус починаа 4.150 граѓани, тоа е како преку ноќ да го снема Крушево

Обвинувања за справувањето на власта со состојбата со коронавирусот и пораки за оставка на министерот за здравство, Венко Филипче и...

Македонија2 часа

Во болниците од коронавирус се лекуваат 1.687 пациенти, во Скопје за еден ден се хоспитализирани 73 лица

Вкупнно 1.687 пациенти со компликации на коронавирус, се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава....

Македонија4 часа

Вработени во обвинителството, медиумите и инспекциските служби ќе се вакцинираат следната недела

Следната недела ќе почне вакцинирањето на вработените во обвинителството, судовите, инспекциските служби, новинарите и медиумските работници. Со нив, се очекува...

Свет4 часа

„Фајзер” и „Бионтек” бараат нивната вакцина да се користи за деца од 12 до 15 години

Фармацевтската компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ побарале од Управата за храна и лекови на САД итно проширување на...

Свет4 часа

„Ковакс“ ќе испорача третина од милијарда вакцини до средината на годинава

Меѓународната програма за споделување вакцини „Ковакс“ планира да испорача низ сиромашните земји од светот една третина од милијарда дози вакцини...

Македонија21 час

Потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 42 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 1.174 нови случаи на коронавирус, починаа 42 лица, а оздравеа 811, соопшти...

Македонија22 часа

Приведен висок полициски службеник, запленета дрога вредна над 800.000 евра

Полицијата заплени дрога вредна над 800.000 евра, а приведен е висок полициски службеник, објави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски....

Свет23 часа

СЗО: Не препорачуваме комбинирање на вакцини, сè уште немаме доволно податоци

Светската здравствена организација (СЗО) во петокот повтори дека поради недостиг на соодветни податоци не може да даде препорака во врска...

Македонија24 часа

(Видео) Милошоски: Мафијашот Седат Пекер во Скопје бил пречекуван со полициски возила

Додека турската полиција денеска спроведува обемна акција и во Истанбул насекаде го бара меѓународниот мафијаш Седат Пекер, во Скопје тој...

Европа1 ден

Почина принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета Втора, почина на 99-годишна возраст. Бакингaмската палата објави дека војводата од Единбург почина во...

Македонија1 ден

Антикорупциска откри случаи на злоупотреби од страна на обложувалници

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) откри злоупотреба на лични податоци и сомнежи за перење пари од страна на...

Свет1 ден

Почна клиничкото испитување на нова, поевтина вакцина против Ковид-19

Клиничките испитувања на новата вакцина против Ковид-19, чие производство би било поевтино, полесно и побрзо, почнуваат да се спроведуваат во...

Македонија1 ден

Филипче: Деновиве е намален бројот на хоспиталиразни пациенти во болниците

Министерот за здравство, Венко Филипче, по редовната координација со директорите на Клиниките, истакна дека деновиве е намален бројот на хоспитализации во...

Европа1 ден

Оние кои примиле прва доза на „Астразенека“ во Франција, за втората ќе добијат друга вакцина

Француското здравствено тело денес треба да објави дека оние под 55 години кои ја примиле првата доза на „Астразенека“ ќе...

Европа1 ден

Зеленски ги посети војниците во источна Украина: „Се гордеам со вашето херојство“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го посети бојното поле каде се случуваат судири со проруските сепаратисти, а беше поддржан од Берлин,...

Регион1 ден

Србија ги отвора трговските центри и училиштата

На денешната седница на српскиот кризниот штаб е донесена одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на...

Европа1 ден

Италијанскиот премиер: Ердоган е диктатор, тој сакаше да ја понижи Фон дер Лајен

Италијанскиот премиер, Марио Драги, го обвини турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган дека неделава сакал да ја понижи претседателката на Европската...

Македонија2 дена

Професори од средното уметничко алармираат: 15 колеги се заболени, а директорот воведе настава со физичко присуство

Професори од средното уметничко училиште „Лазар Личеноски“ во Скопје преку допис до јавноста се жалат од раководењето на в.д. директорот...

Свет2 дена

Прва трансплантација на ткиво од бели дробови кај поранешен ковид-пациент

Лекари во Јапонија денеска објавија дека успешно ја извршиле првата трансплантација на ткиво на белите дробови од жив донор на...

Македонија2 дена

35 смртни случаи и 1.163 новозаразени од коронавирус

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 3.927 тестирања, а регистрирани се 1.163 нови случаи...

Досие