Контакт

Спорт

Србија преку Словенија до втората фаза, Шпанија го доби трилерот со Црна Гора

Објавено пред

Србија избори пласман во втората фаза на Светското првенство во ракомет. Србинките во директен дуел ја победија Словенија, 29:27. Во иститот термин, во Ц-групата, Црна Гора и Шпанија решаваа за првото место. Во драматичен меч Шпанките победија, 27:26, со гол постигнат на три секунди до крајот на мечот.

Србија и Словенија во Кумамото одиграа драматичен натпревар во кој победникот беше решен во последните десет минути.

Србинките имаа предност од три гола во второто полувреме, која Словениките ја стигнаа и престигнаа во 46. минута. Во последните десет минути Србија со серија од три гола израмни на 23:23. Драмата продолжи и во решавачките две минути, Словенија не искористи предност од ракометарка повеќе, а хероина на Србија беше Лишчевиќ, која постигна гол, а во наредниот напад украде топка и ги оневозможи Словенките да организираат напад.

Покрај Лишевиќ во финишот се истакна и голманката Томашевиќ, која во последните две минути забележа три одбрани.

Поп-Лазиќ со осум и Лавко со седум гола беа најефикасни кај Србија, додека Словенија ја предводеа Станко со десет и Грос со осум гола.

Во дербито во Ц-групата, Црногорките доминираа против Шпанија 45 минути, а потоа се случи неверојатен пад во нивната игра. При водство, 23:19, Црногорките на своите противнички им дозволија серија од седум гола (23:26).

Драмата кулминираше во последните 30 секунди. Јауковиќ израмни на 26:26 , а потоа во последниот напад, на три секунди до крајот Кабрал постигна гол за победа на Шпанија.

Црногорките на овој меч имаа 19 загубени топки.

Кабрал и Пења со по шест гола ја предвидеа Шпанија, додека најефикасни кај Црна Гора беа Радичевиќ со седум и Раичевиќ со четири гола.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ФА куп: Тотенхем на поправен, испадна Вест Хем (Видео)

Објавено пред

Саутемптон и Тотенхем ќе одиграат уште еден натпревар по кој ќе биде познат патникот во осмина-финалето во ФА купот. Попладнево на „Сент Мери“ Премиер лигашите одиграа 1:1.

Тотенхем беа на три минути од пласман во осмина-финалето, имаа предност од 58 минута со голот на Сон. Кореецот ја заврши акцијата која ја започнаа Аргентинците Ло Селсо и Ламела. Конечниот резултат го постави Буфал на три минути до крајот на натпреварот.

Покрај Тотенхем и Саутемптон нов меч за пласман во осмина-финалето ќе играат Њукасл и Оксфорд (0:0), Ковентри и Бирмингам (0:0), односно Ридинг и Кардиф (1:1).

Вест Бромвич Албион успеа да го елиминира членот на премиер лигата Вест Хем. ВБА во Лондон победија 1:0 со голот на Таузенд во деветтата минута. На клупата на ВБА седи поранешниот тренер на Вест Хем, Славен Билиќ.

На другите натпревари:

Брентфорд-Лестер 0:1
Барнли-Норич 1:2
Милвол-Шефилд Јунајтед 0:2
Портсмут-Барнсли 4:2

Прикажи повеќе...

Спорт

Барселона по 12 години падна на „Местаља“ (Видео)

Објавено пред

Валенсија ја надигра и ја порази Барселона со 2:0 во дерби мечот, одигран во рамките на 21 коло во Ла Лига. Со овој триумв Валенсија го прекина 13 годишниот пост во дуелите со Барселона кога станува збор за меѓусебните дуели Валенсија.

На „Местаља“ играчите на Валенсија ги надиграа колегите од Барселона, а херој на победата е Уругваецот Макси Гомез кој ги постигна головите. Гомез можеше да забележи и хет-трик меѓутоа не искористи пенал во 12 минута при резултат 0:0.

Првиот дел заврши без голови благодарение на Тер Штеген кој покрај одбранетиот пенал успеа да фати уште три тешки топки. Барселонаво првиот дел имаше само еден директен удар во рамките на голот кој го бранеше Доменек.

Само што започна второто полувреме Валенсија постигна гол. Гомез упати удар кон голот на Тер Штеген, на патот кон голот таа го закачи Алба и заврши во мрежата.

Уругваецот во 72 минута го постигна вториот гол. Тој мајсторски во гол ја претвори асистенцијата на Феран Торес.

Прикажи повеќе...

Спорт

Македонија со еден тим во Лигата на шампионите

Објавено пред

Европската ракометна федерација (ЕХФ) потврди дека Македонија наредната сезона во Лигата на шампионите ќе има само еден претставник. Новиот формат на Лигата на шампионите од наредната сезона ќе брои 16 екипи.

Како што објави ЕХФ девет екипи ќе учествуваат според ранкингот, додека останатите седум ќе влезат со „вајлд-карти“.

Со новиот формат Македонија остана без едно место, а репрезент во елитата ќе биде само Вардар.

ЕХФ објави и дека е зголемен наградниот фонд за учесниците на завршниот турнир. Вкупниот награден фонд ќе изнесува еден милион евра.

Инаку од наредната сезона ЕХФ ќе воведе ново натпреварување, Лига Европа, во кое Македонија ќе има три екипи.

foto/rkvardar.mk

Прикажи повеќе...

Најново

Регион1 час

Нов земјотрес во Турција

Не престанува да се тресе земјата во Турција. Нов земјотрес ја потресе земјата за помалку од 24 часа. Земјотрес со...

Свет3 часа

Шји Џјинпинг: Ситуацијата е сериозна, ширењето на вирусот забрзува

Ширењето на новиот корона вирус се забрзува, предупреди денеска кинескиот претседател, Шји Џјинпинг, по состанокот на Политбирото на Комунистичката партија,...

Топ5 часа

Нова жртва на иста измама – ѝ рекле да даде пари или синот ќе лежи во затвор поради сообраќајка

„Син ти направи сообраќајна несреќа во која загина дете. Да ни дадеш пари и ќе средиме тој да не лежи...

Македонија6 часа

(Видео) Мицкоски: Ќе продолжиме со разговорите за законот за Јавното обвинителство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања денеска кажа дека ќе продолжат со разговорите за законот за Јавното...

Македонија9 часа

Дескоска: Жалам што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за Јавното обвинителство

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното...

Топ9 часа

Возило прегази 10-годишно дете на булевар во Скопје

Синоќа на булеварот „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ патничко моторно возило управувано од 32-годишниот Д.Д. од Скопје удри во дете пешак на...

Свет10 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки по земјотресот во Турција, луѓето панично бегаат на улиците

Бројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Турција порасна на 21 лице, а над 900 се повредени. Земјотресот...

Свет11 час

Проширен регионот што е во карантин во Кина, пријавени нови 15 смртни случаи поради вирусот

Дополнителни 15 смртни случаи се пријавени во кинеската провинција Хубеи, со што бројот на починати од новиот коронавирус се зголеми...

Свет11 час

Австралија и Малезија потврдија први случаи на заразени со коронавирусот

Австралија и Малезија ги потврдија првите случаи на новиот коронавирус на нивната територија, додека од Кина стигна информација дека досега...

Европа11 час

Во Франција потврден трет случај на новиот корона вирус

Во Франција е потврден трет случај на новиот смртоносен корона вирус, што се први пријавени случаи од ова заболување на...

Македонија11 час

Пендаровски и Спасовски со сочувство до турскиот народ поради земјотресот

Претседателот Стево Пендаровски и техничкиот премиер, Оливер Спасовски, преку социјалните мрежи изразија сочувство до турскиот народ поради силниот земјотрес во...

Свет12 часа

(Видео) Во земјотресот во Турција загинаа 20, повредени се 920 лица

Бројот на загинати од силниот земјотрес што вчера го погоди источниот дел на Турција се искачи на 20, со 920...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Посетата на Шарл Мишел уверува дека имаме силна поддршка на европскиот пат

Претседателот Стево Пендаровски оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој престојува во работна посета на земјава. На...

Македонија1 ден

(Видео) Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби за напуштање на преговорите

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски, кој кажа дека има забелешки и од сите 9...

Македонија1 ден

Еден месец притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Кривичниот суд му го продолжи притворот на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, за закани упатени кон новинарката Мери...

Македонија1 ден

(Видео) Милошoски: Не преговараме за законот за Јавно обвинителство без присуство на Јовески

ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија средбата на работните групи за законот за Јавно обвинителство во Собранието, откако министерката за правда, Рената Десковска,...

Македонија1 ден

(Видео) Дебата: Како во законот освен производителите, корист да имаат и консументите на канабисот

Пациентите на кои им е потребно маслото од канабис се сосема заборавени во предлог-законот за опојни дроги и психотропни супстанции,...

Македонија1 ден

Заев: ВМРО-ДПМНЕ да го прифати законот за Јавното обвинителство и да се надмине себе си

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, побара од ВМРО-ДПМНЕ да се надминат себе си и да го прифатат законското решение за...

Македонија1 ден

Поповска: Во институциите има луѓе заинтересирани за бизнис со отпад, увозот не се врши контролирано

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Попвска, која е една од иницијаторите на законот за забрана за увоз на отпад, рече дека...

Македонија1 ден

УХМР објави оглас за авионско засејување на облаците за превенција од природни непогоди

Управата за хидрометеоролошки работи го објави јавниот оглас „Услуги за модификација на време со авионско засејување“. Се работи за нов...

Досие