Контакт

Спорт

Српски бизнисмен го купува Саутемптон

Објавено пред

Српскиот бизнисмен, Драган Шолак, ќе го финансира преземањето на фудбалскиот клуб Саутемптон. Контролниот пакет акции кошта 120.000.000 евра, објави „Скај њуз“.

Шолак е основач и еден од сопствениците на „Јунајтед групацијата“, во чии рамки работи кабелскиот оператор СББ, односно телевизиите Н1, Нова С, Спортклуб.

Според „Скај њуз“, зделката била договорена и наскоро ќе биде официјализирана. Шолак нема да биде единствен сопственик, туку ќе застане на чело на новата компанија. Акции во оваа компанија, покрај Шолак, ќе имаат поранешниот директор на Брентфорд, Расмус Анкерсен и инвеститорот од Лондон, Хенрик Крафт.

Сопственик на Саутемптон во моментов е кинескиот бизнисмен, Гао Јишенг. Тој во 2018 година купи 80 отсто од акциите на клубот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Госенс: Ја продолжувам германската традиција со Интер

Објавено пред

Робин Госенс откри дека го избрал бројот 18 на дресот во Интер, праќајќи им порака на навивачите на Аталанта, пред да објасни дека сакал да ја продолжи „традицијата на германски успех“ со клубот од „Сан Сиро“.

Госенс пристигнува од Аталанта на првична позајмица со обврска за купување за 25 милиони евра, што ќе биде огромен профит за Аталанта, кои платија нешто над милион евра за неговиот трансфер од холандскиот Хераклес Алмело во 2017 година.

„Поминаа повеќе од четири години откако пристигнав во Аталанта како непознат млад фудбалер. Овој клуб ми даде шанса да играм во Серија А и самодоверба да пораснам како фудбалер и како човек. Од првата минута, го дадов максимумот за дресот и Бергамо секогаш ќе биде посебен град за мене и моето семејство. Имав фантастични искуства, најдов пријатели за цел живот и мојот син се роди тука. Благодарност за сите фанови за поддршка, на колегите и на клубот кој ми даде шансас да играм во оваа лига. Но, во фудбалот доаѓаат прилики еднаш во животот“, напиша Госенс на Инстаграм.

Во подоцнежното интервју за телевизијата на Интер, тој откри што го мотивирало да ја прифати понудата, како деветти Германец во клубот по легендите како Андреас Бреме, Лотар Матеус и Јирген Клинсман.

„Горд сум што пристигнувам во еден од најголемите клубови во Европа. Германските шампиони ја напишаа историјата на овој клуб и сакам да продолжам да ја пишувам таа историја. Дојдов со големи амбиции и сакам да ја продолжам традицијата на Германци кои играат добро во Интер“, објасни Госенс.

Прикажи повеќе...

Спорт

Формула 1 ќе има нов начин на „менаџирање“ на трките, Маси ќе биде „жртвуван“?

Објавено пред

Формула 1 шампионатот ќе има целосно нова структура за менаџирање на трките во обид да се избегне нова контроверза како на последната трка од минатата сезона во Абу Даби, тврди „Би-би-си“.

По драматичниот финиш на сезоната, во кој Макс Ферстапен го помина Луис Хамилтон во последниот круг во Абу Даби, откако безбедносното возило се тргна од патеката по необичната наредба на директорот на трката, Мајкл Маси, Мерцедес најавија протест, од кого потоа се откажаа, иако побараа менување на системот во Ф1.

Според „Би-би-си“, плановите на ФИА се да се воведат серија „безбедносни мерки“ со кои директорот на трки на Ф1 ќе може да прави послободни одлуки, но без притисок од шефовите на тимовите. Исто така, останува нејасно дали Маси ќе ја заддржи својата позиција, иако ФИА смета дека тој бил нефер нападнат од шефовите на двата ривалски тима, Тото Волф и Кристијан Хорнер.

Исто така е можна и ревизијата на изборот на стјуардите на трките, кои се независни од директорот на трки и одлучуваат за прекршувањето на правилата.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Олимписките шефови ќе се сретнат со Пенг Шуаи во Пекинг

Објавено пред

Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) открива дека постојат планови за средба со кинеската тениска ѕвезда Пенг Шуаи во Пекинг следниот месец откако 36-годишната тенисерка исчезна од јавната сцена на крајот на 2021 по обвинувањето на поранешниот кинески вицепремиер Жанг Гаоли за сексуален напад.

По овие вести, на Западот почна кампања со името „Каде е Пенг Шуаи“, која се зголеми на Австралија опен кога дел од навивачите се појавија во такви маички. Шампионката од Вимблдон 2013 во двојки неколкупати се појави во јавноста и прати писмо дека е слободна и дека западните медиуми ја извртеле нејзината приказна, а претседателот на ИОЦ, Томас Бах, во ноември имаше видеоразговор со неа. Сега од ИОЦ велат дека ќе има средба за време на Олимпијадата во Пекинг.

„По првиот повик на ИОЦ со Пенг Шуаи на 21 ноември 2021, тимот на ИОЦ е во постојан контакт со неа со постојани разговори секоја недела. Таа ќе ги следи Олимписките игри во Пекинг и ќе го следи кинескиот тим кога ќе има средба со членовите на ИОЦ“, се вели во објавата на портпаролот на ИОЦ.

Олимписките игри во Пекинг почнуваат на 4 февруари со дипломатски бојкот од САД, Австралија и Велика Британија поради човековите права во земјата домаќин.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет7 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија8 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ11 час

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа11 час

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија13 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа14 часа

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа15 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет2 дена

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија2 дена

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие