Контакт

Спорт

„Станувам нервозен, на Влаховиќ му нудиме подобар договор од оној на Батистута“

Објавено пред

Продолжува сагата околу српскиот фудбалски репрезентативец Душан Влаховиќ и неговото продолжување на соработката со Фиорентина. „Виолетовите“ на Србинот му нудат најдобар договор во историјата на клубот.

„Не знам дали Влаховиќ ќе потпише нов договор. Му понудивме 40 милиони евра бруто плата за 5 години, најголем договор во историјата на клубот, поголем од оние на Батистута и Руи Коста. Тој ризикува, а јас станувам нервозен“ вели претседателот на „виолетовите“ – Рико Комисо.

Влаховиќ се уште одолговлекува со потпишувањето на нов договор, а постојниот му истекува во 2023 година.

За неговите услуги се заинтересирани голем број од европските гиганти, а најконкретен беше Атлетико Мадрид.
Сезонава тој има постигнато 6 гола на 7 натпревари.

Спорт

Суарез ги врати Атлетико од бездната против Сосиедад

Објавено пред

Шпанскиот шампион, Атлетико Мадрид предводен од Луис Суарез успеа да се врати од 0:2 негатива против неочекуваниот лидер во Ла лига, Реал Сосиедад за 2:2 реми во возбудлив меч на „Ванда метрополитано“.

Норвежанецот Александер Сорлот ги шокираше домашните навивачи со гол уште во 7. минута од мечот, пред неговиот сонародник Александер Исак во 48. минута да зголеми на 0:2.

Тогаш на сцена стапи „џокерот“ на Диего Симеоне – Суарез, кој прво во 61. минута намали на 1:2 по асистенција на Жоао Феликс, за во 77. минута од пенал да донесе поен за Атлетико.

Поенот е доволен Сосиедад да се искачи сам на првото место на табелата со 21 поен, еден пред Реал Мадрид и Севилја, додека Атлетико се четврти со 18 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Јуве со пенал во 89. минута извлече реми на „Дерби д’Италија“

Објавено пред

Интер и Јувентус одиграа 1:1 реми во првото „Дерби д’Италија“ оваа сезона, резултат со кој гостите на „Џузепе Меаца“ треба да се позадоволни, бидејќи до него дојдоа во 89. минута од мечот.

Актуелниот шампион Интер дојде во водство во 17. минута од мечот, кога Хакан Чалханоглу упати фантастичен удар од далечина кој заврши во стативата, а Џеко се најде на вистинското место да ја смести топката зад грбот на Војчех Шчесни.

Меѓутоа, ова не беше доволно за победа и покрај тоа што Интер имаа повеќе од игра во текот на целиот меч – во 89. минута беше досуден пенал за Јувентус, кој сигурно го реализираше Дибала.

Резултатот не им одговара на двете екипи – Интер останува на третото место, но со само 18 поени, дури осум зад лидерите Наполи и Милан, додека Јувентус се шести со 15 поени, десет зад првото место.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Фрацускиот „Ле класик“ со многу искри, но без голови

Објавено пред

Големото француско дерби на „Велодром“ помеѓу лутите „непријатели“ Олимпик Марсеј и Пари Сен-Жермен заврши без голови и без победник, но со многу искри, факли, провокации и со црвен картон кој го одбележа второто полувреме.

Ова беше прв „Ле класик“ за Лионел Меси, и тој сигурно си замина воодушевен од атмосферата која ја направија навивачите на Марсеј, кои на моменти беа толку „наострени“, што Нејмар мораше да добие полициска заштита за да изведе корнер.

Во првото полувреме, на двата тима им беа поништени по еден гол – прво тој на Луан Перес за ПСЖ во 14. минута, а потоа само седум минути подоцна и голот на Аркадијуш Милик за Олимпик. Второто полувреме беше одбележано со црвениот картон на Ашраф Хакими за фаулот над Ченгиз Ундер кога тој беше во шанса за гол, по што тимот на Маурисио Почетино мораше повеќе да се концентрира на одбраната.

Резултатот не менува многу на табелата – ПСЖ остануваат лидери со 28 поени, 7 пред Ленс, ддека Марсеј се четврти со 18 поени.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4-37167”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Тедрос: Пандемијата нема да заврши додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрејесус изјави дека пандемијата на Ковид е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион11 час

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион14 часа

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија14 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ16 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион18 часа

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион19 часа

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет20 часа

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ21 час

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Македонија2 дена

Две дози вакцина примиле 46 отсто од полнолетните граѓани, а 4.720 примиле трета доза

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 6.830 дози вакцини, од кои 638 се аплицирани како прва доза, 1.472...

Свет2 дена

Австрија ги заострува мерките – воведува „локдаун“ за невакцинираните

Во Австрија од 1 ноември вработените ќе можат да доаѓаат на работа само доколку се вакцинирани, ако прележале коронавирус или...

Регион2 дена

Хрватските граѓани од денеска во САД можат да патуваат без визи

Од денеска на хрватските граѓани им е овозможено да патуваат во САД без виза, објави Американската амбасада во Загреб. Оваа...

Свет2 дена

Нови детали: На снимањето на филмот имало и други проблеми и инциденти

Пиштолот од кој актерот Алек Болдвин пукаше на снимањето на филм и ја уби директорката на фотографија, му го дал...

Македонија3 дена

Ангел Димитров: Сè потешко ми е да информирам за работата на заедничката комисија за историски прашања

Сè потешко ми е да ве информирам за работата на нашата комисија. Не сме во позиција бидејќи не се постигнати...

Македонија3 дена

Регистрирани 411 нови случаи на Ковид-19, пријавени се 4 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет3 дена

Вакцината на „Фајзер“ со ефикасност од 90,7 отсто кај децата на возраст меѓу 5 и 11 години

Неодамнешните истражувања покажаа дека вакцината на „Фајзер“ против коронавирусот е 90,7 проценти ефикасна во спречувањето симптоматски инфекции кај деца на...

Досие