Контакт

Спорт

Стоичков со лук и топла вода се штити од коронавирусот

Објавено пред

Легендарниот фудбалер Христо Стоичков живее во Мајами, за бугарските медиуми открил дека има посебна мерка за борба против коронавирусот.

„Јадам многу лук, пијам само топла вода и се туширам со жешка вода. Мојата баба ме учеше дека лукот е здрав и дека ги убива вирусите“, рекол Стоичков.

„Мојата тешта има 80 години и поради тоа сме во Мајами. Се грижиме за неа, вирусот најмногу ги напаѓа старите луѓе. Мојата ќерка живее во близина, но не сум ја видел цела недела. Не смееме да ризикуваме, болеста лесно се пренесува“, истакнал најдобриот стрелец на Светското првенство во 1994 година кога Бугарија го освои четвртото место.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Манчестер јунајтед се намачи за да ги мине Лутон!

Објавено пред

Разочарувачкиот старт на новата сезона на Манчестер јунајтед продолжи и во третото коло на Карабао купот (англискиот лига куп), откако тимот на Оле Гунар Солскјер се намачи да стигне до 3:0 победа над Лутон таун.

„Ѓаволите“ стигнаа во водство во 44. минута од мечот со гол од пенал на Хуан Мата, по што во второто полувреме имаше периоди во кои второлигашот имаше 70 отсто од поседот на топката. Сепак, на крајот победата беше осигурана кога замените Мејсон Гринвуд и Маркус Рашфорд во 88. минута имаа одлична акција за 2:0, за во 93. минута Гринвуд да ги постави конечните 3:0.

Толку среќа немаше новиот премиерлигаш, Вест Бромвич Албион, кој загуби на пенали од второлигашот Брентфорд, додека Вест хем, без тренерот Дејвид Мојс и двајца првотимци поради позитивниот тест на корона вирус, стигна до 5:1 победа над Хал.

КАРАБАО КУП, 1/32 ФИНАЛЕ

Њупорт – Вотфорд 3:1

Вест Бромвич Албион – Брентфорд 2:2, 4:5 пен.

Вест Хем – Хал 5:1

Лутон – Манчестер јунајтед 0:3

Прикажи повеќе...

Спорт

ЛШ: Салцбург со победа во Израел, Краснодар со пресврт против ПАОК

Објавено пред

Краснодар и Ред Бул Салцбург се двата тима кои имаат предност по првиот меч од плејофот во Лигата на шампионите, додека Славија Прага и Митјиланд одиграа 0:0.

Салцбург губеше од Макаби Тел Авив од деветтата минута, но на крајот успеа да стигне до 2:1 победа благодарение на головите на Доминик Собослаи (од пенал) и Масаја Окугава.

Во Русија пак, ПАОК не успеа да ја оддржи раната предност против Краснодар, кои стигнаа до 2:1 триумф. Димитриос Пелкас прво утна пенал, пред да ги донесе ПАОК во водство во 32. минута. Рускиот клуб се врати во игра со пенал пред крајот на полувремето, пред Реми Кабелја да им донесе победа на Краснодар.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, ПЛЕЈОФ, 1.МЕЧ

Краснодар (Рус) – ПАОК (Грц) 2:1

Макаби Тел Авив (Изр) – Ред Бул Салцбург (Авт) 1:2

Славија Прага (Чеш) – Митјиланд (Дан) 0:0

Прикажи повеќе...

Спорт

Металург патува во Швајцарија со +2

Објавено пред

Металург стигна до 26:24 (14:13) победа над швајцарскиот клуб Кринс, во првиот меч од баражот за пласман во групната фаза на преименуваното натпреварување на ЕХФ, Лига Европа.

Мечот беше израмнет во целиот тек, а во финишот, дури и Кринс стигна до два гола предност, пред со серија 5:1 да го вратат водството и да отпатуваат во реваншот со +2 разлика.

Златко Хорват и Марко Тарабокија имаа по осум голови за клубот од Автокоманда, додека за гостите Јернер Папеж уфрли шест гола. Реваншот за пласман во групната фаза се игра на 29 септември.

Фото: РК Вардар

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Во 169 основни и 4 средни училишта ќе се следи настава со физичко присуство

Во 169 основни и четири средни училишта ќе се одвива настава со физичко присуство. Ваквата одлука доаѓа откако попладнево Владата...

Македонија6 часа

Јанакиески ќе бара да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“

Миле Јанакиески ќе достави барање до Кривичниот суд за да биде додаден во листата на оштетени во предметот „Таргет-Тврдина“ за...

Македонија6 часа

„Водовод“ не најде бактерии во градската мрежа во Скопје по паниката што се прошири на социјалните мрежи

Водата од градскиот водовод во скопски Бутел нема бактерии и исправна е за пиење, а веста што се прошири на...

Свет7 часа

Одложен самитот на ЕУ – претседателот на Европскиот совет ставен во карантин

Состанокот на ЕУ, кој требаше да се одржи на 24 и 25 септември, е одложен за 1 и 2 октомври,...

Македонија11 час

Пет лица починаа од коронавирус, потврдени се 88 нови случаи во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на...

Македонија12 часа

(Видео) Филипче: Состојбата со вирусот повторно се влошува, ако е потребно ќе има рестрикции

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави дека за есенва се размислува за воведување на повеќе мерки како...

Македонија13 часа

Мицкоски ги повика граѓаните утре да излезат на протест против неправдата и мафијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на нов протест што ќе се одржи утре во 18.30 часот. Како што порача...

Економија13 часа

(Видео) Бектеши: Субвенциите за етнички вработувања се дел од изгласаната владина програма

Вработувањата кои ќе поттикнат добри меѓуетнички односи се вметнати во Владината програма која е изгласана од Собранието, изјави министерот за...

Свет14 часа

Русија очекува до 15 октомври да регистрира втора вакцина против коронавирус

Русија очекува до 15 октомври да регистрира уште една, втора по ред, потенцијална вакцина против коронавирус, јави агенцијата ТАСС повикувајќи...

Европа15 часа

Шведска нема да ги вакцинира децата против коронавирусот

Шведската влада нема да препорача вакцина против коронавирусот за деца на возраст под 18 години. Според шведските експерти, децата го...

Спорт16 часа

Италијански судија убиен во својот дом

Италијанскиот фудбалски судија Даниеле Де Сантис (33) и неговата девојка Елеонора Манта (30) биле убиени во домот на судијата во...

Македонија16 часа

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, постои можност и учебната година да заврши порано

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на...

Македонија16 часа

Од почетокот на пандемијата во Македонија починаа 700 лица

Од почетокот на пандемијата досега починаа 700 лица, откако вчера беше потврдена смртта на уште 7 пациенти. Меѓу починатите вчера...

Свет17 часа

„Сите мораме да соработуваме“, порачаа светските лидери на годишнината на Обединетите нации

Светските лидери за време на специјалната сесија на ООН посветена на 75-годишнината од основањето на таа организација се согласија дека...

Македонија17 часа

Собраниска седница за избор на заменик-министри во Владата

Собранието денеска треба да ја одржи 13-тата седница на чиј дневен ред е предлогот за именување на заменик-министри во Владата....

Македонија17 часа

Пендаровски: Неопходни се силни Обединети нации, реформирани и прилагодени на новата реалност

Претседателот Стево Пендаровски преку видеопорака се обрати на настанот на високо ниво, што по повод 75-годишнината од формирањето на Организацијата...

Македонија19 часа

Димитров во прва работна посета на Брисел од формирањето на новата Влада

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, што всушност е...

Македонија1 ден

Игор Јанушев се повлече од функцијата

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вечерва избра нови членови на Извршниот комитет на партијата. Генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев, се...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Предложив вонреден конгрес на кој јас нема да бидам претседател, но предлогот беше одбиен

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, предложил вонреден конгрес за избор на нов лидер, каде што тој нема да се кандидира,...

Македонија1 ден

Седум лица починаа од коронавирус, потврдени се 45 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 552 тестирања, а регистрирани се 45 нови случаи на...

Досие