Контакт

Спорт

Стоперот на Португалија и на Олимпијакос пак со лисици на рацете

Објавено пред

Стоперот на грчки Олимпијакос, 27-годишниот Португалец Рубен Семедо, кој минатата година дебитираше за националниот тим, е уапсен во Атина поради обвинение за силување на 17-годишна девојка.

Полицијата доби пријава дека Семедо заедно со негов познаник наводно двајцата ја силувале девојката која претходно ја запознале во бар. Таа тврди дека Семедо ја опијанил, а потоа ја однел до куќата во Глифада.

Веднаш по силувањето, според изјавата на девојката, таа заедно со мајка ѝ отишле во полиција и го пријавиле случајот.

Грчките медиуми објавија видеоснимка на која фудбалерот со лисици на рацете е спроведен во притвор, а притоа тој дофрла „Невин сум. Сè е ова поради пари. Да не сум фудбалер, не би бил овде“.

Сепак, Семедо е веќе осудуван, неколкупати досега го кршел законот.

Во 2018 година додека беше играч на Вилјареал уапсен е затоа што во кафе-бар се заканувал со пиштол.

Еден месец подоцна беше обвинет и за обид за увиство, по што пак заврши во притвор.

Со кауција од 30.000 евра бил пуштен да се брани од слобода. По утврдувањето на казната, тој бил „полесен“ за 46.000 евра, а забранет му е влез во Шпанија цели 8 години.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Араухо ја спаси Барса од срамен пораз од Гранада

Објавено пред

Гранада беше на чекор од славен триумф на „Ноу Камп“, пред Роналд Араухо во 90. минута да ја спаси Барселона од срамен пораз во понеделничкиот натпревар во Ла лига.

Само што почна мечот пред 20-тина илјади гледачи во каталонската престолнина, уште во 85. секунда по едно одлично нафрлање на Ескудеро, Португалецот Доминго Дуарте го „излажа“ Френки де Јонг за шок на домашната публика. Барселона, потоа, нормално тргна во напад, но патот до голот на новиот прволигаш не се наоѓаше лесно, пред Араухо во 90. минута да извади поен.

Овој резултат ќе го зголеми притисокот на тренерот Роналд Куман, кој и така не е во најдобри односи со претседателот Жоан Лапорта, а може да биде и најава за сезоната на Барселона, која поради финансиската криза мораше да го пушти Лео Меси да замине.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-36-37223”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Елмас и Наполи „совршени“ – четврта победа за првото место во Италија

Објавено пред

Наполи под водство на Лучано Спалети е единствениот италијански клуб кој има четири победи во четири натпревари од новата сезона, откако со 0:4 славеа на „Дачија арената“ против Удинезе, во меч во кој Елиф Елмас беше стартер.

Нигерискиот напаѓач Виктор Осимен ја продолжи голгетерската серија, отварајќи го резултатот во 24. минута за Косовецот Амир Рахмани само 11 минути подоцна да зголеми на 0:2. Дефанзивецот Калиду Кулибали зголеми на 0:3 во 52. минута, пред замената Ирвинг Чаки Лозано во 84. да ги постави конечните 0:4.

Графика: Sofascore за Топспорт.мк

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Ферги беше во право? Роналдо може до хет-трик со Милвол, Меси не

Објавено пред

Сер Алекс Фергусон никогаш не криел дека го смета Кристијано Роналдо за најдобар играч на светот, His Boy, миленик и фаворит. Но, коментарите на легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед повторно добија на сила на социјалните мрежи по разните стартови на Роналдо и неговиот најголем ривал Лео Меси во своите нови клубови.

Додека Роналдо во првите три меча по враќањето на „Олд Трафорд“ постигна четири гола за Јунајтед, предводејќи ги до две победи и еден пораз (во ЛШ), првите три меча на Лео Меси во Пари Сен-Жермен се за заборав – нула голови и контроверзии по лутењето по вчерашната доцна замена. Неговиот тим, пак, стигна до две победи и едно реми во тие три меча.

Во 2015 година Фергусон во разговор со снукер-легендата Џон Перот ги спореди двајцата фудбалери.

„Што кажуваат луѓето кој е најдобриот фудбалер на светот? Многу луѓе со право ќе кажат Меси – не можете да го побиете тоа мислење. Но, Роналдо би можел да игра за Милвол, Квинс Парк Ренџерс, Донкастер Роверс… Кој било тим на светот и да постигне хет-трик. Не сум сигурен дека Меси го може тоа. Тој е фудбалер за Барселона“, изјави тогаш Шкотланѓанецот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет8 часа

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион9 часа

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија12 часа

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Македонија14 часа

Заев: Прашањето за морална одговорност и моја оставка стана банално

Премиерот Зоран Заев изјави дека прашањето за морална одговорност и за негова оставка станува банално. „СДСМ има квалитетни кадри коишто...

Македонија14 часа

Позитивни на коронавирус се 13 воспитувачи и 9 деца во градинките, Шахпаска вели дека состојбата е стабилна

Тринаесет воспитувачи и 9 деца се позитивни на коронавирус низ градинките, информираше денеска министерката за труд и социјална политика, Jагода...

Македонија16 часа

Стевчо Јакимовски ќе настапи самостојно во Карпош, во другите општини ГРОМ ќе коалицира со ВМРО-ДПМНЕ

Граѓанската oпција за Македонија-ГРОМ на овие локални избори одлучи да настапува самостојно во oпштина Карпош со претседателот на партијатија Стевчо...

Свет17 часа

(Видео) Проработе вулкан во Шпанија, лавата проголта 20 куќи

Шпанските власти евакуираа околу 5.000 луѓе од неколку села на канарскиот остров Ла Палма поради ерупција на вулкан, соопштија локалните...

Македонија1 ден

Маричиќ: Над милион попишани граѓани, влегуваме во последната фаза

Откако Државниот завод за статистика извести дека денеска се попишани над милион граѓани, министерот за правда Бојан Маричиќ, преку социјалните...

Свет1 ден

Три европски земји ги укинуваат сите ковид-мерки, за таквиот чекор клучни се две нешта

Данска, Шведска и Холандија ги укинуваат практично сите мерки во борбата против пандемијата на коронавирус. Стапките на вакцинација се релативно...

Македонија1 ден

Изминатава недела Македонија е прва во Европа според бројот на починати од Ковид-19 на милион жители

Според бројот на смртни случаи минатата седмица, Гренада е повторно на прво место во светот со 212 смртни случаи на...

Македонија2 дена

Започна уривањето на старата конструкција на Универзална сала

Универзална сала започнува да го добива своето ново лице, сподели градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на својот Фејсбук профил. Според...

Македонија2 дена

Со хебла оштетена таблата за електрична енергија во модуларната болница во Прилеп

Општа болница Прилеп до Министерството за внатрешни работи синоќа пријави случај на физичко оштетување на таблата за електрична енергија од...

Топ2 дена

Приведен сопственикот на угостителски објект во Гостивар кој примал гости без сертификат за вакцинација

Гости без сертификат за вакцинација биле затекнати во угостителски објект во Гостивар а по реакција на полицијата објектот бил затворен...

Свет2 дена

Париз за потегот на САД и Австралија – лицемерие, презир, лаги

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите...

Свет2 дена

Светските лидери среде пандемија во Њујорк и покрај противењето на Американците

Светските лидери се собираат во Њујорк од вторник на дебата на Генералното собрание на Обединетите нации, која ќе се фокусира...

Европа2 дена

Италијанците следната година излегуваат на референдум за легализација на марихуаната

Референдум за легализација на марихуаната најверојатно ќе се одржи во Италија следната година. Поддржувачите за легализација на марихуаната ги собраа...

Свет2 дена

Русите на гласање на последниот ден од парламентарните избори

Недела е последен ден за гласање на Русите на тридневните парламентарни избори во земјата. Околу 110 милиони луѓе имаат право...

Македонија2 дена

41 починато лице, регистрирани 539 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на...

Топ2 дена

Осумдневен притвор за пет лица од вчерашните протести во Тетово

Судијата на претходна постапка при Основниот суд Тетово им определил осумдневен притвор на петмината приведени по вчерашните протести во Тетово....

Досие