Контакт

Спорт

Страшна грешка на шпанскиот голман – Хрватска „несакајќи“ води 1:0

Објавено пред

Осминафинален дуел во Копенхаген меѓу Хрватска и Шпанија.

Во првите дваесетина минути Шпанците наметнаа силно темпо и притисок кон селекцијата на Хрватска, а најголемата шанса во 16. минута ја имаше Коке кога од 7-8 метри, од прва шутираше по одличната асистенција на Педри, голманот Ливаковиќ со нога спречи сигурно водство за „Фуријата“.

Неколку минути претходно Сарабија силно, но и за малку непрецизно биеше по асистенцијата од Мората во надворешниот дел од мрежата на хрватскиот гол.

Во 19 минута Феран Торес одлично нафрли од десната страна, Мората шутираше со глава, топката од раката на Домагој Вида се врати во игра.

Турскиот судија Чакир одмавнува играта да продолжи .

Студен туш за Шпанците стигнува во 20 минута.

Педри од половина терен враќаше кон голманот Унаи Симон. Тој реагираше аматерски, топката му помина преку ногата и заврши во неговата мрежа.

1-0 за Хрватска иако процентот на посед на топка во овие моменти е 80-20 за шпанските фудбалери.

Спорт

Поразот „скапо“ ги чинеше Шпанците, Словенците со одлична ждрепка!

Објавено пред

По драматичниот пораз од Словенија, шпанската кошаркарска репрезентација „налета“ на САД во четврт-финалето на олимпскиот турнир, додека тимот на Лука Дончиќ доби одлична ждрепка, почнувајќи со Германија во четврт-финалето.

Несомнено дербито во четврт-финалето е дуелот на Шпанија и САД, каде што и покрај сите слабости американските кошаркари влегуваат како фаворити. Победникот од овој меч ќе оди на подобриот од мечот помеѓу Франција и Италија.

Словенците, пак, ако ја победат Германија ќе се судрат со подобриот од пресметката помеѓу Австралија и Аргентина.

ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ, ОЛИМПИЈАДА, ТОКИО

Шпанија – САД

Франција – Италија

Австралија – Аргентина

Словенија – Германија

Прикажи повеќе...

Спорт

Историски злата за Долгопјат и Андраде, Витлок незапирлив

Објавено пред

Aртем Долгопјат го донесе само второто злато во историјата на Израел, откако успеа да триумфира во гимнастика, дисицплина партер, победувајќи го Шпанецот Рајдерлеј Мигуел Запата и Кинезот Ксиао Руотенг.

24-годишниот Долгопјат, кој е двократен освојувач на сребро на Светските првенства, е роден во Украина и имигрираше во Израел на 12 годишна возраст и беше сметан за најголема надеж на Израелците за злато. Главниот фаворит за златото, Русинот Никита Нагорниј, направи голема грешка и падна во својата програма, оставајќи ја борбата за златото отворена, и Долгопјат ја освои титулата со само 0.100 поени предност пред Запата.

Историја имаше и во женскиот прескок, каде што Бразилката Ребека Андраде по среброто во повеќебојот го освои првото злато за јужноамериканската држава во гимнастика. Андраде имаше два одлични скока за 15.083 поени, пред Американката Мајкајла Скинер, која беше замена за актуелната шампионка Симон Долгопјат.

Во коњ со рачки, пак, немаше изненадување – актуелниот шампион, Британецот Макс Витлок со компликувана рутина стигна до златото со 15.583, пред Тајванецот Чих Каи Ли (15.400) и Јапонецот Казума Каја Кохеи.

Прикажи повеќе...

Спорт

Зверев ја наследи Штефи Граф со олимпиското злато

Објавено пред

Германецот Александер Зверев покажа дека е во најдобрата форма во својата кариера, освојувајќи го олимпиското злато во тенис, победувајќи го рускиот ривал Карен Хачанов за само 79 минути со 6:3/6:1.

Ова е прв златен медал во тенис за Германија од легендарниот успех на Штефи Граф во Сеул во 1988 година, година во која Германката стигна до „златниот слем“ – четирите гренд слема и олимписката титула.

Ова е 16-та титула во кариерата за Зверев и трета оваа година, а меѓу круните има и четири АТП Мастерс 1000 титули и АТП финалето во 2018, но не и гренд слем титула. Бронзата веќе беше освоена од Шпанецот Пабло Карењо Буста по победата над Новак Ѓоковиќ во мечот за трето место во саботата.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Германија воведе нови мерки за влез во земјата, но нема кој да ги контролира

Од денес, секој што влегува во Германија, како и туристите што се враќаат дома, мора да имаат потврда за вакцинација...

Свет1 час

(Видео) Над 200.000 луѓе на улиците во Франција против задолжителните ковид-пропусници

Француското Министерство за внатрешни работи синоќа објави дека повеќе од 200.000 луѓе се собрале низ целата земја на протести. Трета...

Европа2 часа

Медитеранот гори – се гасат пожари во Грција, Турција и Италија

Најмалку четири лица загинаа во пожарите што го зафатија медитеранскиот туристички регион Анталија и егејското туристичко место Мугла. Илјадници туристи...

Топ3 часа

Спречен меѓународен транспорт на дрога во вредност од околу 250.000 евра

Полициски службеници од Полициската станица за Граничен надзор „Охридско Езеро“, во соработка со Одделението за прекуграничен криминал при РЦ за...

Македонија3 часа

„Зелен хуман град“: Учеството на независни граѓани во изборната трка не може да биде предмет на пазарење

Од Иницијативата „Зелен хуман град“ велат дека се крајно револтирани од последната изјава на премиерот Зоран Заев, за зголемувањето на...

Македонија4 часа

Oд денес аплицирање за субвенциониран студентски оброк

Од денес започнува аплицирањето за остварување на правото на субвенциониран студентски оброк, во месечен износ од 2400 денари за 9...

Свет4 часа

Милиони луѓе во Австралија во строг карантин

Австралиските држави на источниот брег, Нов Јужен Велс (НЈВ) и Квинсленд, денеска се соочија со ново ширење на делта-сојот. Милиони...

Спорт6 часа

Дресел е првата ѕвезда на Олимпијадата со пет златни медали!

Американскиот пливач Кејлеб Дресел стигна до своето петто злато на Олимпијадата во Токио комплетирајќи едно од најголемите спортски остварувања во...

Регион16 часа

(Видео) Евакуирани четири села во Грција поради пожари

Шумските пожари што избија денеска на западниот дел на Пелопонез ги принудија грчките власти да евакуираат четири села, како и...

Свет20 часа

Британскиот премиер го очекува своето седмо дете

Сопругата на британскиот премиер Борис Џонсон, Кери, објави дека е бремена по втор пат. Таа објави на Инстаграм дека двојката...

Свет20 часа

(Видео) Протести во Париз против задолжителната вакцинација, полицијата употреби солзавец

Француската полиција употреби солзавец против демонстрантите во Париз кои протестираат против задолжителната вакцинација и воведувањето на задолжителни ковид-пасоши. Планирани се...

Топ22 часа

Нападната вработена во Ургентниот центар во Куманово

Вработена во Ургентниот центар во Куманово пријавила дека додека била на работното место ја нападнало едно лице. Инцидентот се случил...

Македонија24 часа

Расте бројот на заболени – потврден 81 нов случај на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија е потврден 81 нов заболен со коронавирус, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.315...

Македонија1 ден

Две дози вакцина во Македонија примиле над 390.000 граѓани

Прва доза вакцина вчера примиле 3.302 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 12.545 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 904.583...

Свет1 ден

„Локдаун“ во уште еден град во Австралија

Милиони Австралијци се погодени од новото заклучување, пренесува Би -Би -Си. Властите воведоа тридневно заклучување во југоисточниот дел на Квинсленд,...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ поразен – пристигна како најголем фаворит за златниот медал, на крајот не упеа да освои ниту бронза

Олимпискиот турнир во сингл за најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, се претвори во кошмар. Во Токио пристигна како најголем фаворит...

Македонија1 ден

Горан Сугарески разрешен од директорската функција во Царинската управа

Владата го разреши Горан Сугарески од функцијата директор на Царинската управа. „Владата ја прифати одлуката на Комисијата за именување, Горан Сугарески да...

Економија1 ден

Државата ќе им даде 111 милиони денари помош на туристички агенции, ресторани за свадби и ноќни клубови

Владата ќе додели еднократна финансиска помош во висина од 111 милиони денари за 382 лиценцирани туристички агенции, категоризирани ресторани за...

Македонија1 ден

(Видео) Државата ја зголеми наградата за олимпиецот Георгиевски

Владата на 93-та седница ја дополни одлуката за паричната награда за постигнатиот врвен олимписки успех на Дејан Георгиевски на Летните...

Регион2 дена

Вишеградската група со поддршка за „Отворен Балкан“, соработката ќе придонесе за регионална стабилност

Земјите од вишеградската група (Унгарија, Чешка, Словачка и Полска) го поздравија формирањето на иницијативата „Отворен Балкан“ (поранешен минишенген) од страна...

Досие