Контакт

Спорт

Стрикото на Надал удри по Ѓоковиќ: Шест милиони луѓе умреа од вирусот, Новак мора да објасни

Објавено пред

Тони Надал, стрикото на Рафаел Надал, во колумната за „Ел Паис“ жестоко го критикува Новак Ѓоковиќ, кој доби медицинска дозвола од австралиските власти за да настапи на Австралија опен.

Вчера, една од најважните вести во светот на спортот беше дека Ѓоковиќ ќе ја брани титулата во Мелбурн. Деветкратниот шампион бидејќи не е вакциниран, побара и доби дозвола да настапи на првиот гренд слем во сезоната.

„Морам да признам дека до оваа објава мислев дека Србинот ќе се откаже или ќе се вакцинира. Наместо тоа, праведноста на австралиските власти му овозможи на Балканецот да влезе во државата“, пишува стрикото на Рафа Надал и додава дека Новак мора да има добра причина зошто не се вакцинирал, но и дека има право својата медицинска документација да ја држи во тајност.

Тој пишува дека мистеријата мора да биде решена – дали властите во Австралија направиле пропуст или Ѓоковиќ сакал да ги изигра и да ги заобиколи правилата.

„Таа контраверзија треба да биде разјаснета доколку сите протагонисти во овој случај сакаат да бидат искрени. Речиси шест милиони луѓе ги изгубија животите од овој проклет вирус. Сакам да мислам дека Новак го знае тоа и дека во знак на човечка чувствителност и разбирање ќе ја објасни оваа ситуација. Би било добро Ѓоковиќ да има некакво објаснување, не верувам дека имало некакви нерегуларности. Секако дека тој нема обврска да сподели вакви приватни информации, но во исто време треба да биде свесен дека светот се наоѓа во сериозна здравствена криза и дека луѓето во светот патат од сѐ ова што ни се случува“, наведува Тони Надал во својата колумна.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Бекер: Надал „начека“ да го нема Ѓоковиќ во Мелбурн

Објавено пред

Осумкратниот гренд слем шампион и поранешен тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер смета дека Рафаел Надал најмногу „профитирал“ од сагата со откажувањето на визата на светскиот рекет број 1 пред Австралија опен.

„Нема сомнеж дека исклучувањето на Новак Ѓоковиќ целосно го поремети овој гренд слем. Рафаел Надал е тој што најмногу доби од ваквата ситуација. Со Ноле во турнирот, тој ќе имаше многу помалку шанси да го крене трофејот“, вели Бекер во својата колумна за „Дејли мејл“.

Сепак, тој го пофали Шпанецот за неговите игри во Мелбурн и за новиот камбек на тениските терени.

„Рафа уште еднаш ни покажа дека знае како да се оддржува во текот на две недели. Сега, неговите противници го чувствуваат притисокот“, додава Бекер.

Прикажи повеќе...

Спорт

Љубовна приказна на фудбалер и фудбалерка во Астон вила

Објавено пред

Фудбалерот од средниот ред на Астон вила, Даглас Луиз преку Инстаграм ја потврди врската со фудбалерката на клубот, Алиша Леман, откако двајцата објавија фотографија со бакнеж со порака: „Те сакам“.

23-годишната Леман игра како напаѓач во женскиот тим на Вила и е швајцарска репрезентативка која пристигна на „Вила парк“ од Вест хем минатото лето. Интересно, таа претходно беше во врска со фудбалерката на Челси, Рамона Бахман, нејзина колешка од швајцарската репрезентација. 23-годишниот Бразилец Луиз, пак, е фудбалер на Астон вила од 2019 година.

Прикажи повеќе...

Спорт

НФЛ-легендата Ретлисбергер стави крај на 18-годишната кариера

Објавено пред

Двократниот супербол-шампион, (Биг) Бен Ретлисбергер, потврди дека се повлекува од НФЛ-лигата откако цела 18-годишна кариера ја помина во Питсбург стилерс.

„Патот беше возбудлив, придвижен од духот на натпреварувањето. Но, дојде време да ја исчистам соблекувалната, да продолжам да бидам тоа што можам за мојата сопруга и децата. Си заминувам како благодарен човек“, вели квотербекот.

39-годишниот Ретлисбергер двапати го освои Суперболот со Стилерс и шестпати беше дел од пробол-тимот и речиси сигурно ќе заврши во Куќата на славните завршувајќи како петти на листата на додадени јарди (64.088).

Неговата фантастична кариера на почетокот беше контроверзна по обвинувањата за сексуален напад во 2009 и 2010 година. Првиот случај беше договорен надвор од суд, а тој од 2010 воопшто не стигна до суд.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет4 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија5 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ8 часа

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа8 часа

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија10 часа

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа11 час

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа12 часа

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија1 ден

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија1 ден

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија1 ден

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Топ1 ден

(Видео) Разбиена криминална група, запленетa марихуана вредна 50.000 евра

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал денеска донело наредба за истрага против три лица за кои постои сомнение дека...

Македонија1 ден

Преку снимки од надзорните камери околу мостот Гоце Делчев ќе се расветлуваат причините за несреќата

Обвинител од скопското основно јавно обвинителство извршил увид и презема дејствија за утврдување на фактите за настаната тешка сообраќајна несреќа...

Топ1 ден

Пешак прегазен пред мостот Гоце Делчев

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска, нешто по 11 часот, во центарот на Скопје. Пешак бил прегазен во близина на...

Македонија1 ден

Мицевски: Бараме укинување на Пржинската влада

Дополнување на дневниот ред, со точка за предлог-закон за изменување на Законот за Владата на Република Македонија по скратена постапка,...

Топ1 ден

Фатална сообраќајка во Лисиче – загина возач, а тешко повредена е неговата 15-годишна ќерка

Дежурен обвинител од скопското Основно јавно обвинителство извршил увид на местото на тешка сообраќајна несреќа што се случила синоќа околу...

Македонија1 ден

Лекарската комора бара промени на казнената регулатива на Фондот

Лекарската комора остро реагира на наплатата на изречените казни за матичните лекари од страна на Фондот за здравствено осигурување. Оттаму...

Свет1 ден

Италијанските болници одбиваат да лекуваат невакцинирани пациенти, новинари снимиле со скриена камера

Италијанските болници одбиваат да ги лекуваат и оперираат невакцинираните и оние кои не биле заразени. Откако минатата недела во емисијата...

Македонија1 ден

Загадениот воздух предизвикува над 30.000 предвремени смртни случаи во Западен Балкан

Загадувањето на воздухот во Западен Балкан предизвикува голем број предвремени смртни случаи, а последиците вклучуваат пократок животен век и влошување...

Досие