Контакт

Спорт

Судијата Тејлор за колапсот на Ериксен: Веднаш знаев дека нешто не е во ред

Објавено пред

Англискиот судија, Ентони Тејлор ги откри деталите за страшниот инцидент на Европското првенство, кога Кристијан Ериксен доживеа срцев напад на првиот меч на Данска на шампионатот.

dobivaj vesti na viber

42-годишниот Тејлор беше пофален за брзата реакција со која се спаси животот на Ериксен на мечот помеѓу Данска и Финска во Копенхаген, кога фудбалерот на Интер доби помош прво од капитенот Симон Кјер, а потоа и од медицинскиот тим.

„Такви моменти те прават да го цениш животот. Бев на 10 метри од него, и го гледав, немаше никој околу него. Веднаш забележав дека нешто сериозно не е во ред. И претходно сум видел луѓе како добиваат срцев напад, кога бев судија на Барнли-Њукасл и еден наш колега Еди Волстенхолм, имаше срцев напад во соблекувалната. Кога ги пративме фудбалерите во соблекувалната, човекот од обезбедувањето ме праша дали да ја пушти сопругата на Ериксен, и веднаш одобрив. Одлуката да се продолжи мечот не ја направив јас, туку тоа се договорија фудбалерите и федерациите. Мислам дека Кристијан им кажа да продолжат. Ова беше најтешкиот момент во мојата кариера и покажа колку е важно да се справуваш со луѓето и со емоциите. Критичарите сметаат дека судиите немаат срце и тука се да го уништат нивното попладне, но не е така“, вели Тејлор.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Гвардиола со неверојатен изговор: Долг е патот од Манчестер до Лондон!

Објавено пред

Пеп Гвардиола има уникатно објаснување за поразот на неговите Манчестер сити од Тотенхем од 1:0, тврдејќи дека патот од Манчестер до Лондон бил пренапорен да се помине со воз.

dobivaj vesti na viber

Со ова се комплетираше неверојатната статистика – Гвардиола пет пати со Сити го посетил новиот стадион на Тотенхем и пет пати си заминувал како губитник, а неговиот тим во петте меча не постигнал гол.

„Да се дојде од Манчестер до Лондон, тоа е како да патуваш до северна Европа. Се работи за 4 часа и 20 минути, четири и пол часа да стигнеш до хотелот. Верувајате, тоа е исцрпувачки. Жал ми е, но така е“, изјави бизарно Гвардиола.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бруклин го пратија Кајри Ирвинг во Далас!

Објавено пред

Бруклин нетс го „трејдуваа“ Кајри Ирвинг во Далас маверикс, за што ќе го добијат Спенсер Динвиди, Доријан Фини-Смит и повеќе избори на драфтот, јавуваат повеќе извори.

dobivaj vesti na viber

Според „Атлетик“ и „ЕСПН“, Нетс ќе добијат избор во првата рунда на драфтот во 2029, и втор избор на драфтовите во 2027 и 2029 година, а покрај Ирвинг во Далас е отпатува и Маркиф Морис. 30-годишниот Ирвинг побара да биде продаден откако Нетси не му го дадоа продолжувањето на договорот, и сега е можно да добие четиригодишен договор вреден до 200 милиони фунти. Тој го пропушти мечот на Нетси против Вашингтон во петокот.

Ова е уште еден пресврт во сагата на Ирвинг, кој потпиша за својот домашен клуб заедно со Кевин Дурент во 2019 година. Тој беше суспендиран на осум меча оваа сезона откако сподели видео со анти-семитистичка политика, по што го загуби и спонзорскиот договор со „Најк“. Ирвинг исто така пропушти голем дел до сезоната 2021/22 откако одби да се вакцинира против КОВИД-19 и не можеше да игра на домашните мечеви поради правилата на градот Њујорк.

Прикажи повеќе...

Спорт

Хајдук загуби од Риека по утнатиот пенал во 95. минута, Торцида се сврте против играчите!

Објавено пред

Риека во драматичното дерби на 20. коло на хрватската лига успеа да стигне до 2:1 победа над Хајдук на „Пољуд“ за да се врати во борба за европски пласман, додека „билите“ не го искористија киксот на Динамо Загреб и останаа на осум поени заостанување зад „модрите“ и тоа со меч повеќе.

dobivaj vesti na viber

Риека дојде во водство во 65. минута со голот на Ампемо, пред во 84. минута, Фриган да зголеми на 0:2. Тогаш почна драмата – Марко Ливаја во 91. минута со гол од пенал намали на 2:1, за во 96. минута повторно да биде досуден пенал за Хајдук, но овојпат тој не успеа да го реализира пеналот за незгоден пораз.

По крајот на мечот, навивачката група на сплитскиот клуб беше очигледно незадоволна, скандирајќи им да ги соблечат дресовите бидејќи не заслужуваат да ги носат.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет2 часа

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...

Свет3 часа

Русија и Украина: Ситуацијата на фронтот се потешка, вели Зеленски, а шефот на Вагнер тврди дека има тепачки за секоја куќа во Бахмут

Од недела, речиси една година од почетокот на руската инвазија на Украина, стапи на сила речиси целосно ембарго за извоз...

Македонија4 часа

Пендаровски: Негирањето на македонската нација стана секојдневие, очекуваме реакција од Софија

Претседателот Стево Пендаровски го осуди каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија, но и ставот на бугарскиот европратеник Александар Јорданов кој...

Регион4 часа

Петков: На Македонија треба да и се каже дека за во ЕУ мора да се отстрани омразата

Зборувајќи за односите меѓу Бугарија и Северна Македонија, поранешниот премиер Кирил Петков во изјава за Бугарското национално радио (БНР) изјави:...

Економија6 часа

Европа од денеска воведува забрана за увоз на руски дизел

Од денеска, Европа воведе забрана за увоз на руски дизел гориво и други нафтени деривати, со што дополнително се намалува...

Регион7 часа

Бугарскиот пратеник по протерувањето од Македонија: Очекувам остра реакција од Бугарија и ново вето за Северна Македонија

Ангел Георгиев во саботата отпатува да ја одбележи 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев и да го посети гробот на...

Македонија8 часа

МНР ќе испрати писмо до Европскиот парламент за навредите од бугарскот европратеник

Министерството за надворешни работи соопшти дека ќе упати писмо до Европскиот парламент во кое ќе информира за недоличното и навредливо...

Регион9 часа

“Србомански измет”, “титовисти”, “ѓубриња” – куп навреди за Македонците од ексбугарскиот амбасадор

Скандалозното однесување на македонската гранична полиција на границата меѓу Бугарија и Северна Македонија, како и уште поодвратното однесување на македонската...

Македонија10 часа

Пиши-бриши понуда: Стојанов веќе не нуди 200 евра за името на полицаецот од „Деве Баир“, не одговара ниту за што му треба информацијата

Кај претседателот на бугарската фондација „Македонија“, Виктор Стојанов, кој нудеше 200 евра за тој што ќе му каже како се...

Регион10 часа

Адвокатот на приведените Бугари: Шест часа биле тепани и врзани со лисици

Тројцата Бугари од партијата „Вазраждане“ кои беа приведени вчера на граничниот премин-Деве Баир, шест часа биле држени со лисици на...

Македонија12 часа

(Видео) Спасовски: Полицијата на границите и кај Свети Спас беше пример за тоа како се постапува по европски стандарди

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски им оддаде признание и честитки за професионализмот и посветеноста од страна на сите организациони...

Македонија12 часа

Димитриевски: Бугарите ќе влезат во Уставот кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба во Благоевград ќе може да биде Македонка

Бугарите ќе бидат запишани во Уставот без никаков проблем кога ќе има реципроцитет, кога мојата баба Бранка во Благоевград ќе...

Регион12 часа

Првиот човек на бугарската фондација во Македонија: На границата имаше физичко насилство врз приведените бугарски државјани

Претседателот на фондацијата „Македонија“ Виктор Стојанов обвини дека на границата вчера имало физичко насилство врз приведените бугарски државјани. Тој за...

Македонија13 часа

Почина судијата Огнен Ставрев

На 63 години почина судијата Огнен Ставрев од скопскиот Кривичен суд. Тој 25 години судеше во двата скопски основни судови....

Свет14 часа

Зеленски им го одзеде државјанството на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руско влијание

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вчера им го одзеде државјанството на неколку поранешни влијателни политичари, како последен чекор за „прочистување“ на...

Регион14 часа

Масовни апсења во Турција: Подготвувале терористички напади врз конзулатите на Шведска и Холандија

За време на операција во Истанбул, турските безбедносни сили уапсија 15 лица кои се осомничени дека примале инструкции за подготовка...

Свет14 часа

Почина Первез Мушараф

По долго и тешко боледување во Дубаи почина поранешниот претседател на Пакистан Первез Мушараф, соопшти пакистанската војска. Во изјавата испратена...

Свет14 часа

Пекинг се закани со одговор на американското соборување на кинескиот балон

По вчерашното соборување на кинескиот шпионски балон над Атлантикот, официјален Пекинг денеска жестоко реагираше. Кинеските власти соопштија дека го задржуваат...

Македонија23 часа

Протерани тројцата Бугари, меѓу кои пратеник: Добија времена забрана за влез во Македонија и казна

Тројцата Бугари кои со погрдни зборови навредуваа полицајци на границата „Деве Баир“, по што беа уапсени, се протерани од Македонија....