Контакт

Спорт

Светски рекорд за Шиманович на 100 метри градно

Објавено пред

Иља Шиманович од Белорусија, го обележа вториот ден од полу-финалните натпревари, во Меѓународната пливачка лига. Членот на Енерџи Стандард постави нов светски рекорд на 100 метри градно.

dobivaj vesti na viber

Шиманович успеа да го подобри сопствениот светски рекорд за две стотинки. Новиот планетарен рекорд на 100 метри градно сега изнесува 55.32 секунди.

Екипата на Енерџи Стандард благодарение на Шиманович избори пласман во финалето на Меѓународната пливачка лига.

Спорт

Американците во целост го презедоа Лидс јунајтед

Објавено пред

Сопствениците на НФЛ клубот Сан Франциско Фортиенерс постигнаа договор за купување на целиот удел во англискиот фудбалски клуб Лидс, соопштија денеска од клубот.

dobivaj vesti na viber

Оваа групација, досега имаше 44 отсто учество во Лидс, кој на крајот од сезоната испадна во Чемпионшип.

„Двете страни продолжуваат да работат на деталите… Клубот останува целосно фокусиран на брзо враќање во Премиер лигата“, се вели во соопштението.

Според медиумите, на вредноста на договорот влијаело испаѓањето во втората лига па наместо 460 милиони евра, италијанскиот бизнисмен на чело на Лидс, Андреа Радрицани, од шродажбата добил 200 милиони евра.

Радрицани е на чело на Лидс од 2017 година, во неговиот мандат клубот по 16 години се врати во Премиер лигата (2020 година).

Прикажи повеќе...

Спорт

Брахим Дијаз се врати во Реал

Објавено пред

Фудбалскиот клуб Реал Мадрид денеска го потврди дека Брахим Дијаз се врати во клубот. Младиот Шпанец изминатите три сезони играше на позајмица во Милан.

dobivaj vesti na viber

Реал потврди дека Дијаз ќе биде претставен во вторник на 13 јуни во 20:00 часот.

Реал во своето соопштение истакна дека Дијаз беше еден од клучните играчи на Милан во кампањата за скудетото минатата сезона, како и оваа сезона на патот до полуфиналето во Лигата на шампионите.

Тој пристигна во Реал во јануари 2019 година од Манчестер сити за 17 милиони евра. Откако не успеа да се наметне, прифати да оди на позајмица во Милано.

Шпанецот одигра 124 натпревари во дресот на Милан со учинок од 18 гола и 15 асистенции.

Прикажи повеќе...

Спорт

Бањаја победи на спринтот во Муџело

Објавено пред

Актуелниот светски шампион Франческо Бањаја триумфираше на спринт трка што се возеше како дел од Големата награда на Италија. Бања во Муџело ја забележа третата спринт победа од почетокот на сезоната.

dobivaj vesti na viber

На спринтот во Муџело доминираа возачите на Дукати, кои ги освоија првите пет позиции.

Бањаја победи со фабричкиот Дукати, пред пред Марко Бецеки од тимот на Валентино Роси (ВР46), трет беше Хорхе Мартин со Прамак Дукати.

Колегата на Мартин, Жоан Зарко го освои четвртот, а колегата на Бецеки, Лука Марини петтото место.

Зад оние кои возат Дукети се пласираа Џек Милер (КТМ) и Марк Маркез (Репсол Хонда).

Во текот на трката, возачот на КТМ, Бред Биндер, разви брзина од 366,1 км/ч, што е апсолутен рекорд.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ23 минути

20-годишна девојка загина во Бутел, паднала од зграда

Дваесетгодишна девојка вчера била пронајдена на плочник пред зграда на подрачје на Бутел. Девојката со иницијали С.Д.(20) од Скопје била...

Македонија1 час

Османи: Оптимист сум дека ќе обезбедиме мнозинство за Уставните измени

„Скрининг процесот со Европската Унија е во тек и се одвива со добра динамика врз основа на што ќе ги...

Македонија3 часа

Прашањата од матурата по англиски јазик се појавија на група на „Вибер“, од ДИЦ велат дека тестот не е пробиен, туку споделен

Матуранти, во група на апликацијата „Вибер“ си ги разменувале одговорите на матурскиот тест по англиски јазик. По информациите во јавноста,...

Македонија3 часа

Милошоски: Да не губиме време, СДСМ нека кажат кој од двата предлози го прифаќаат

Социјалдемократскиот сојуз треба да каже кои од двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ за нив е прифатлив, во спротивно нема потреба од понатамошни...

Македонија4 часа

Гужви и нервоза оти е затворен влезот на Охрид; Пецаков: Ова што го правите нема смисла!

Поради изградба на автопатот, затворен е влезот на Охрид. Градоначалникот Кирил Пецаков реагира, негодувајќи дека тоа е случува на почетокот...

Македонија6 часа

Муареми ја тужи Русковска: Во емисии лажеше и ме клеветеше, ќе докажам

Ексдиректорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, поднел тужба против обвинителката Вилма Русковска која го гонеше, а вчера предметот беше затворен...

Свет7 часа

Како децата преживеаjа 40 дена во густата џунгла – биле од домородна заедница, го користеле знаењето на нивните предци

Неухранети и изедени од инсекти, ги пронашла војската четирите деца кои 40 дена живеле сами во џунгла по авионска несреќа...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Дали директорот на БЈБ влијаел врз случај каде се тепани припадници на полицијата

Дали директорот на Бирото за јавна безбедност влијаел врз случај каде се тепани припадници на Единицата за брзо распоредување? Вадени...

Свет8 часа

(Видео) По 40 дена во џунгла најдени се живи четирите деца од авионската несреќа во Колумбија

Четири деца во Колумбија се пронајдени живи на југот на земјата повеќе од пет недели откако авионот со кој патуваа...

Свет8 часа

Бајден ги носи кутиите со доверливи документи насекаде, рече Трамп и за обвинителот кажа дека е психопат

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп објави фотографија од обвинителот Џек Смит на својата социјална мрежа „Вистина“, додека ги читаше обвинувањата...

Свет9 часа

Доверливите документи за нуклеарната програма на САД, Трамп ги чувал во купатило

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп, републиканскиот кандидат за реизбор следната година, е обвинет по 37 точки од обвинението за незаконско...

Македонија19 часа

Работна група на СДСМ ќе ги продолжи разговорите со ВМРО-ДПМНЕ за уставните измени

ЦО на СДСМ оцени дека е добро што на средбата со опозициската ВМРО-ДПМНЕ е воспоставен дијалог во исклучително важен момент...

Македонија21 час

(Видео) Ковачевски за барањата на ВМРО-ДПМНЕ: Се надевам дека секој ќе остане на својот кажан збор

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски изјави дека по лидерската средба одржуваат состаноци на ИО и на ЦО на кои партијата...

Македонија23 часа

Муареми по отфрлањето на кривичната: Предметот беше за дискредитација, им беше во прилог на криминални структури

Ексдиректорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, затворањето на предметот против него го смета за правда која ја очекувал....

Македонија1 ден

Арафат Муареми прогласен за невин, претресот на Русковска бил залуден и не донел докази, тврди Обвинителството

Постапувајќи по двете кривични пријави против поранешниот директор на Управата за финансиска полиција и вработени службеници во Управата за финансиска...

Македонија1 ден

(Видео) Штипјанец шета со оружје и стрела животни, друг влече куче врзано на автомобил – се бара итна истрага против насилниците

„Анима мунди“ објави вознемирувачки видеа од двајца мажи од Штип и Виница, кои малтретираат животни. Додека штипјанецот среде бел ден...

Македонија1 ден

Загина жената што се преврте со автомобил во тунелот кај Демир Капија

Почина жената која била возач на автомобилот што се преврте во тунелот кај Демир Капија. Таа имала 47 години и...

Македонија1 ден

Меџити појаснува за лекувањето на Косовците: Ова и порано функционирало, граѓаните со здравствено нема да се подредени

Во врска со ценовникот за давање здравствени услуги на странци, Министерството за здравство информира дека до сите универзитетски клиники и...

Македонија1 ден

Слупчане не попушта, во Арачиново денеска се завршува постапувањето на ЕВН за кражбите на струја да паднат на 10 отсто

Во кумановско Слупчане колективниот отпор за влез на екипите од ЕВН во селото трае, а за компанијата, Арачиново е успешна...

Регион1 ден

Предлогот на Рама за формирање ЗСО во Косово стигна до германската влада

Нацрт-предлогот за статутот на заедницата на српските општини на албанскиот премиер Еди Рама стигна до германската влада, е потврдено за...