Контакт

Спорт

Спарси ја пензионираа „деветката“ на Тони Паркер (Видео)

Објавено пред

Изминатата ноќ по натпреварот помеѓу Сан Антонио и Менфис, франшизата од Тексас му се заблагодари на Тони Паркер за сè што постигнал во кариерата со овој тим. Сан Антонио Спарс ја повлекоа „деветката“ на Паркер.

Како што велат Американците Тони Паркер сега е „бесмртен“. Неговото име и бројот на дресот засекогаш ќе стојат под сводовите на арената во Сан Антонио. Со повлекувањето на „деветката“ на паркер, Спарси ги направија „бесмртни“ тројцата клучни играчи во шампионската династија на оваа франшиза.

Претходно таа чест во Сан Антонио ја имаа Ману Џинобили и Тим Данкан.

Тони Паркер во НБА лигата влезе во 2001 година како 28 пик на драфтот. До 2018 година го носеше дресот на Сан Антонио, а последната сеозна во кариерата )сезона 2018/2019) ја одигра во Шарлот Хорнетс.

Со Спарс францускиот репрезентативец освоил четири шампионски трофеи во НБА лигата (2003, 2005, 2007, 2014). Во 2007 година е прогласен за МВП на финалната серија. Пест пати настапил на Ол-стар натпреварот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Само Интер е фокусот на Лаутаро

Објавено пред

Лаутаро Мартинез треба да биде еден од фудбалерите што ќе го обележат летниот преоден рок. Медимуте аргентинскиот напаѓач најчесто го поврзуваат со Барселона. Наспроти медиумите менаџерот на Лаутаро, Бето Јаке, тврди дека неговиот клиент размислува само за Интер.

„Се зборува дека се заинтересирани Барселоона и Реал, но тој не е оптоварен со тоа. Други играчи не би можеле да спијат, но тој е фокусиран само на Интер. Никогаш не ми се јавил да ме праша дали тие муабети се реални, посветен е само на својата работа. Во контакт сме со многу луѓе, тоа е се. Досега немало конкретни понуди. Сон на секој играч е да биде во центарот на вниманието на фудбалскиот пазар, но желбата на Лаутаро е да игра и да постигнува голови“, рекол Јаке.

Лаутаро во својот договор има клаузула според која во периодот од 1 до 15 јули може да го напушти клубот за 111 милиони евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

Заниоло за детето со топката кое стана симбол на маките: Ќе те најдам!

Објавено пред

Фотографијата  на весникот „Кориере дела сера“ на која едно момче во дрес на Рома игра на празните улици на Милано стана симбол на маките кои ги поминуваат Италијанците со корона вирусот и во исто време побуди бура емоции кај младиот Николо Заниоло, чиј дрес го носеше момчето.

„Оваа фотографија навистина ме импресионираше! Не знам кој си, но горд сум што го носиш мојот дрес. Знам дека сега е тешко и чудно да се игра фудбал сам во празен град, но изддржи уште малку и кога сѐ ќе заврши знам дека ќе ми пратиш уште една фотографија на која ќе играш со другарите. Те чекам во Тригорија! Благодарам ’Кориере’ за фотографијата“, напиша Заниоло на својот Инстаграм профил.

Фотографијата беше споделена илјадници пати на социјалните мрежи бидејќи покрај тоа што покажува колку е сменет животот поради корона вирусот во Италија, каде што има над 11 илјади мртви од болеста, фудбалската страст не е загубена.

Прикажи повеќе...

Спорт

Нојер ја одбил понудата на Баерн, Челси подготвени за трансфер

Објавено пред

Челси станаа фаворити за потписот на германскиот ветеран Мануел Нојер, откако голманот наводно ја одбил понудата за нов договор со Баерн Минхен.

Френк Лампард е убеден дека мора да се ослободи од најскапиот голман на светот Кепа Аризабалага и во Нојер гледа совршена замена, иако во неговиот договор со Баварците има уште една сезона. Според „Билд“, Баерн му понудиле на Нојер договор до 2023 година, и тој бил навреден што му се дава краткорочен договор, бидејќи очекувал договор до 2025 година.

Баерн следната сезона ќе го „приберат“ 23-годишниот Александер Нибел од Шалке, и планираа Нојер една сезона да го „подучува“ својот сонародник. 34-годишниот Нојер пак, по низата повреди минатата година, оваа сезона беше постојан на голот на Баварците и планира да ја продолжи кариерата што е можно подолго.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 минута

Конјуктивитис може да биде симптом на заразата со коронавирус

Американското друштво на офталмолози ги предупредува своите членови да водат сметка за тоа дека и конјуктивитис, познат како „црвено око“,...

Свет18 минути

СЗО: Не носете маска за лице, освен ако не сте заразени

Претставници на Светската здравствена организација вчера порачаа дека се уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице,...

Свет38 минути

Во светот бројот на заболени од коронавирус достигна речиси 800.000

Во светот утрово се регистрирани вкупно 785.807 случаи на заболени од коронавирус, починале 37.820 луѓе, а се излечиле 165.659, покажуваат...

Македонија1 час

Претседателот свика седница на Советот за безбедност

Денеска со почеток во 14 часот во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски ќе се одржи седница на Советот за безбедност...

Македонија12 часа

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на...

Македонија12 часа

ЕУ ќе издвои 38 милиони евра за медицинска опрема за земјите од Западен Балкан

Европската комисија донесе одлука да им додели 38 милиони евра на земјите од Западен Балкан за помош со заштитна опрема...

Македонија12 часа

Ученичките и студентските домови ќе бидат ставени на располагање на време на епидемијата со коронавирус

На денешната владина седница е усвоена и Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствената заштита за време...

Македонија14 часа

(Видео) МВР најави кривична пријава: Место да седи во изолација заразил повеќемина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација...

Македонија14 часа

Се затвора Заводот за рехабилитација во Козле, 8 вработени и двајца пациенти имаат коронавирус

Заводот за рехабилитација во Козле ќе се затвори, откако тестовите на 8 медицински лица покажале позитивни наоди на Ковид-19, информираше...

Македонија15 часа

(Видео) Филипче: Пациентка која починала во струшката болница е тестирана за коронавирус

Викендов во струшката општа болница за коронавирус била тестирана пациентка откако починала. Министерот за здравство, Венко Филипче, извести дека пациентката...

Свет17 часа

Нетанјаху во самоизолација, негов соработник има коронавирус

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се наоѓа во самоизолација бидејќи негов соработник, пратеник, е позитивен на коронавирусот. Нетанјаху до утре треба...

Македонија18 часа

(Видео) Македонското знаме се развиори пред седиштето на НАТО

На свечена церемонија пред седиштето на НАТО во Брисел денеска беше развиорено македонското знаме кога земјата и официјално стана 30....

Македонија18 часа

Уште една жртва на коронавирусот, 26 нови заразени и девет излекувани

Министерството за здравство информира дека утрово на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина еден пациент на...

Македонија19 часа

Досега во организација на МНР вратени се 1.842 македонски граѓани од странство

По апелот за пријавување македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по...

Македонија19 часа

Здравствени работници направиле прекршоци во случајот на стружанката која почина од коронавирусот

Има прекршувања во случајот со почината стружанка од коронавирусот, која и покрај тоа што имала упат од матичниот лекар, не...

Свет19 часа

Што е паметен карантин, кој го воведува Чешка?

Во Чешка почна тестирање преку таканаречен паметен карантин, што значи следење на луѓето преку користење телефони и банкарски картички. Паметниот...

Македонија21 час

Нухиу: Петмина полициски службеници се заразени со коронавирус

Заменик-министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу, на својот фејсбук-профил објави дека петмина полициски службеници се заразени со коронавирус додавајќи дека...

Економија21 час

Бензините поевтинуваат, дизелот поскапува

Од вечерва на полноќ бензините ќе поевтинат, а дизелот ќе поскапи, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот...

Европа22 часа

Фон дер Лаен: ЕУ интензивно ќе им помогне на Италија и Шпанија

Европската Унија многу интензивно ќе им помага на Италија и Шпанија во борбата против коронавирусот, изјави претседателката на Европската комисија,...

Свет22 часа

Веќе шест дена нема нови заболени од коронавирус во Вухан, се отвораат продавниците и трговските центри

Нема нови случаи на заразени од коронавирус во Вухан веќе неколку дена, продавниците се отвораат и животот полека се враќа...

Досие