Контакт

Спорт

Таткото на Ѓоковиќ: Новак нема дозволи Австралија да го уценува

Објавено пред

Срѓан Ѓоковиќ, таткото на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ, најави дека неговиот син најверојатно нема да оди на десетта титула од Австралија опен поради задолжителното вакцинирање, оценувајќи дека организаторите на турнирот решиле да ги уценуваат најдобрите тенисери на светот.

Директорот на Австралија опен, Крег Тили во саботата уште еднаш потврди дека право на настап на првиот гренд слем во 2022 ќе имаат само тие кои примиле вакцина за КОВИД-19.

„Околу вакцинирањето и невакцинирањето, право на секој човек е да одлучи. Никој нема право да навлегува во тие интимни прашања и тоа е со устав загарантирано право. Дали Новак ќе каже дали е вакциниран, не знам, искрено ни јас не знам дали се вакцинираше, бидејќи тоа е негово право. Тие на власт во покраините на Австралија си земаа за право да го прозиваат деветкратниот шампион. Тој би сакал да биде во Мелбурн, но под вакви уцени и услови, најверојатно нема да оди. Јас не би одел“, вели Срѓан Ѓоковиќ во интервју за српската „ТВ Прва“.

Постои можност Ѓоковиќ да отиде во Австралија и да помине низ карантин и без вакцина.

„Може карантин, но 14 дена да биде затворен во хотелска соба. Како потоа да игра на турнирот?“, додава постариот Ѓоковиќ.

Спорт

Црна Гора ја исфрли Словенија од Европското првенство!

Објавено пред

Црна Гора, предводена од фантастичниот голман Небојша Симиќ, успеа да се квалификува за втората рунда на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако во драматичен меч со 33:32 ја победија Словенија и го освоија второто место во групата во која е и Македонија, која вечерва игра со првопласираните Данци.

Словенија направи три гола разлика во првото полувреме (16:19), меѓутоа Црногорците се вратија во второто, и во последните минути прво израмнија, па потоа дојдоа во водство. Бидејќи им беше доволно и реми за второто место поради подобрата гол разлика, тие предводени од двата одбранети пенали на Симиќ на Маргуч стигнаа до 33:32 победа.

Во другите групи, Хрватите очекувано со 38:25 ја декласираа Украина, и сега ќе го следат вечерниот меч меѓу Србија и Франција, каде што на Србите ќе им треба голема победа за да ја елиминираат Хрватска.

ЕУРО 2022, УНГАРИЈА/СЛОВАЧКА, 3.КОЛО

ГРУПА А

Црна Гора – Словенија 33:32 (16:19)

Македонија – Данска 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4042-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ц

Украина – Хрватска 25:38 (13:18)

Франција – Србија 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-4044-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Е

Босна и Херцеговина – Шпанија 24:28 (14:12)

Чешка – Шведска 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-73889-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

ГРУПА Ф

Словачка – Русија 27:36 (9:19)

Литванија – Норвешка 20.30 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-73890-36556”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Циркус! Мајк Тајсон ќе се врати во рингот против јутјуб-ѕвездата Џејк Пол?

Објавено пред

Поранешниот апсолутен шампион во тешка категорија и „најлошиот човек на планетата“ Мајк Тајсон е во напреднати преговори со јутјуб-сензацијата Џејк Пол за меч од 50 милиони долари во Лас Вегас оваа година, тврдата американските медиуми.

55-годишниот „Челичен“ Мајк се врати на боксот во 2020 по 15-годишно отсуство, откако имаше егзибициски меч против уште еден ветеран Рој Џонс Јуниор во Лос Анџелес, и сега е подготвен да влезе во рингот со 24-годишниот Пол, кој има 5-0 скор во боксерските мечеви.

Според изворите од Лас Вегас, Тајсон бил „загреан“ за ваков меч, но дека сега треба да се „погодат“ сумите кои двајцата ќе треба да ги заработат.

Пол во последниот меч го нокаутираше поранешниот УФЦ-шампион, Тајрон Вудли во римеч, а претходно боксуваше и со Јутјуберот Ан Есон Гиб, НБА кошаркарот Нејт Робинсон и уште еден поранешен УФЦ фајтер, Бен Аскрен.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ињаки Вилијамс со братска забелешка за Нико

Објавено пред

Крилото на Атлетик Билбао, Ињаки Вилијамс е пофален како вистински спротски пример за неговиот помлад брат Нико, откако по поразот во финалето на Шпанскиот суперкуп имаа интересна размена на погледи.

Билбао загубија со 2:0 од Реал Мадрид во неделата, и по доделувањето на медалите, 19-годишниот Нико реши да го отстрани медалот. Ињаки, кој има над 300 настапи за Атлетик, веднаш му покажа да го врати медалот на врат.

„Им кажав на помладите фудбалери дека во животот губиш почесто отколку што победуваш и дека мораш да продолжиш да се бориш и да страдаш. Се бориме за да имаме вакви шанси. Реал Мадрид ја заслужија победата и треба да им честитаме. Но, гордост е да се игра во финале и можеш да бидеш горд на тоа“, изјави Ињаки по мечот.

Атлетик Билбао е клуб кој уште останува на традицијата во нивниот тим да играат само Баскијци, а исклучокот за Ињаки и Нико Вилијамс е тоа што двајцата се родени во Билбао од родители од Гана. Ињаки го носи своето баскиско име во чест на работник во христијанската добротворна организација „Каритас“ во Билбао, кој им помогнал на неговите родители кога тие пристигнаа во Шпанија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија54 минути

Владата на првата седница ги именува замениците на Ковачевски

Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа својата прва конститутивна седница, со која претседаваше премиерот Димитар Ковачевски. На седницата...

Македонија4 часа

766 нови случаи на Ковид-19 и 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 3.748 тестови,...

Македонија5 часа

Маричиќ: Не е на Северна Македонија да кажува каде и какво малцинство има во регионот

Новиот вицепремиер за евроинтеграции, Бојан Маричиќ, изјави дека не е на Северна Македонија да кажува каде какво малцинство има во...

Македонија7 часа

Ковачевски: Задоволен сум од перформансите на министрите од ДУИ

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од министрите што ДУИ ги има во Владата. Бидејќи во редовите на оваа партија немаше...

Македонија8 часа

Бугарската позиција е јасна, очекувам заедно да работиме на нов дијалог, порача Петков во честитката до Ковачевски

Бугарскиот премиер Кирил Петков му го честиташе изборот на својот македонски колега Димитар Ковачевски наведувајќи дека позицијата на Бугарија за македонската...

Економија8 часа

Поскапуваат бензините и дизелот

Малопродажните цени на бензините „евросупер БС-95“ и „евросупер БС-98“ се зголемуваат 1,00 денар/литар, а малопродажните цени на „евродизелот“ (Д-Е V)...

Свет9 часа

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

Богатството на 10-те најбогати луѓе во светот се удвои од почетокот на пандемијата, се наведува во извештајот објавен денеска од...

Спорт9 часа

Само вакцинираните ќе може да настапат на „Ролан Гарос“

Професионалните спортисти ќе мора да бидат вакцинирани против коронавирусот доколку сакаат да учествуваат на спортските натпревари во Франција. Ова се...

Македонија10 часа

(Видео) Ковачевски ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев

Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски, денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев. Премиерот во заминување,...

Регион10 часа

Од денеска сите Грци постари од 60 години мора да се вакцинираат или ќе платат казна

Во Грција од денеска стапуваат во сила мерките за изрекување казни за лица над 60 години што не се вакцинирани...

Свет10 часа

Научниците утврдија зошто некој природно подобро се бори со вирусот

Утврдено е дека една третина од луѓето во Европа може полесно да се борат со инфекцијата со коронавирус. Идентификуван е...

Свет12 часа

Aвстриска министерка со босанско потекло осомничена за плагијат

Познатиот ловец на плагијати Стефан Вебер најде нова жртва во австриската политика – министерката за правда Алма Задиќ, кој тврди...

Свет12 часа

Вонредна состојба во повеќе американски држави – најави за невреме и поплави

Снежна бура донесе снег и мраз во делови од САД и Канада. Откажани се илјадници летови, а електричната енергија е...

Македонија21 час

Собранието го изгласа новиот состав на Владата

Со 62 гласаа „за“, 46 „против“ и без возджани Собранието го избра новиот состав на Владата. Нов премиер ќе биде...

Македонија1 ден

Петков: Не постои македонско малцинство во Бугарија

Никогаш јас или други членови на бугарската влада немаат разговарано со амбасадата на САД во Бугарија за признавање на т.н....

Македонија1 ден

1.348 нови случаи на Ковид-19 и осуммина починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на...

Европа1 ден

Во Австрија од февруари задолжителна вакцинација, парични казни за оние што ќе одбијат

Австрија ќе воведе обврска за вакцинирање против коронавирус за возрасните граѓани на почетокот на февруари, а во исто време се...

Регион1 ден

(Видео) Ѓоковиќ ја напушти Австралија

Новак Ѓоковиќ е депортиран од Австралија. Во придружба на австралиската гранична полиција, тој денеска се качи на летот што требаше...

Топ1 ден

Инцидент на инфективно одделение во Охрид, физички нападната вработена

Едно лице физички нападнало вработена во Инфективното одделение во Охрид, информира полицијата. Имено денеска во 09.19 часот, во СВР Охрид...

Свет1 ден

(Видео) Значителни штети по цунамито во Тонга, САД и Нов Зеланд нудат помош

Цунамито предизвикано од вулканската ерупција во островската држава Тонга предизвика значителна штета во главниот град на архипелагот. Како што изјави...

Досие