Контакт

Спорт

Таунзенд е нов играч на Евертон, и тоа бесплатно!

Објавено пред

Довчерашниот фудбалер на Кристал Палас, крилниот напаѓач Андрос Таунзенд е нов играч на Евертон. 30-годишникот со „карамелите“ потпиша до 2023 година.

Таунзенд веќе соработуваше со кормиларот Рафаел Бенитес додека овој беше на клупата на Њукасл.
Последните неколку сезони е во Палас, а во минатото има играно и за Тотенхем.

Таунзенд на „Гудисон парк“ доаѓа како слободен играч, а во Палас дојде од Њукасл тогаш за 15 милиони евра.

Се очекува во Евертон да биде резерва ако се знае дека за конкуренти ќе ги има Ришарлисон, Бернард, Кена и Ивоби.

Освен со него, „карамелите“ потпишаа и со голманот Асмир Беговиќ, а наскоро се очекува официјализација на уште едно крило – Демара Греј од Баер Леверкузен.

Спорт

ЛШ: Барса го „смачка“ и Мотор, Веспрем „падна“ во Полска

Објавено пред

Европскиот шампион Барселона повторно ја покажа доминацијата откако со 36:25 го совлада Мотор Запорожје во второто коло на ЕХФ Лигата на шампиони, додека Кјелце го „торпедираше“ Веспрем во првото полувреме, за на крајот да изддржи за голема 32:29 (17:12) победа над унгарскиот фаворит.

Дика Мем беше најефикасен за каталонскиот клуб со осум постигнати голови, а победата не беше неизвесна во ниту еде момент. Во Полска, пак, Кјелце имаше фантастично прво полувреме во кое направи пет гола предност, за во второто да го спречи камбекот на Веспрем. Алекс Душебаев заврши со седум гола, Аркадијуш Морито додаде шест за Кјелце, додека кај Веспрем убедливо најефикасен беше Петар Ненадиќ со девет гола.

ЕХФ ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 2.КОЛО, ГРУПА Б

Барселона – Мотор 36:25 (16:13)

Кјелце – Веспрем 32:29 (17:12)

Порто -Флензбург 20.45 ч.

Пари Сен-Жермен – Динамо Букурешт 20.45 ч.

(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-2466-37565”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Наполи продолжува да „гази“, Лацио со многу среќа во Торино!

Објавено пред

Наполи го продолжи неверојатниот старт на новата сезона во Серија А, забележувајќи ја петтата победа во пет кола, доминирајќи во Џенова кај Сампдорија за 0:4 победа. Со трите поени, тимот на Лучано Спалети , кој му даде шанса на Елиф Елмас да влезе во игра во последните 20-тина минути, во се врати на првото место на табелата со максимален учинок, со два поени пред Интер и Милан.

Нигериецот Виктор Осимен, кој минатата сезона беше критикуван поради недостатокот на  голови, уште во 10. минута го отвори резултатот, пред Фабијан Руиз да зголеми на 2:0 во 39. минута. Осимен во 50. минута го постигна својот втор гол, а Пјотр Зиелински само девет минути подоцна зголеми на 4:0.

Торино пак, примија гол во 91. минута од пенал, за да пропуштат победа над Лацио, во меч кој заврши 1:1. „Џокер“ на „биковите“ повторно беше Марко Пјаца, кој постигна гол во 76. минута од мечот, но Чиро Имобиле од пенал во 91. минута донесе поен за гостите од Рим.

СЕРИЈА А, 5.КОЛО

Сампдорија – Наполи 0:4

Торино – Лацио 1:1(function (el) { window.addEventListener(“message”, (event) => { if (event.origin.startsWith(“https://www.sofascore”)) { if (el.id === event.data.id) { el.style.height = event.data.height + “px”; } } }); })(document.getElementById(“sofa-standings-embed-33-37475”));

Standings provided by SofaScore LiveScore

Прикажи повеќе...

Спорт

Радукану го склучи првиот голем договор, стана заштитно лице на „Тифани“

Објавено пред

Новата британска тениска кралица, шампионката од САД опен, Ема Радукану, почна да ги исполнува очекувањата за богати спонзорски договори станувајќи заштитно лице на елитната компанија за продажба на накит – „Тифани“.

18-годишната Радукану заработи 2,5 милиона долари за победата на Флешинг медоуз, каде што влезе преку квалификациите, и британските медиуми предвидуваат дека ова е само почеток на една богата кариера.

Радукану првпат носеше накит на „Тифани“ во финалето во Њујорк кога американската компанија ѝ даде часовник од 20.000 долари и дијамантски обетки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Emma Raducanu (@emmaraducanu)

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Регистрирани 526 нови случаи на коронавирус, починаа 28 лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.632 тестирања, а регистрирани се...

Топ5 часа

Ограбена аптека во Чаир, на сопственикот му се слошило и починал

Сопственик на аптека на улицата Џон Кенеди починал набргу откако објектот бил ограбен, јави МВР. Тој не бил во аптеката...

Македонија7 часа

Ќе се воведуваат брзи тестови во училиштата

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе се воведат брзи антигенски тестови во училиштата. Според него, најголем дел од...

Македонија9 часа

Трета доза вакцина за граѓаните над 60 години, здравствените работници и тие со имунокомпромитирани состојби

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека во земјава ќе се воведува трета доза вакцина. Станува збро за вакцината „Фајзер“,...

Свет9 часа

СЗО: Загадувањето на воздухот е поопасно отколку што мислевме

Светската здравствена организација предупредува дека загадувањето на воздухот е уште поопасно отколку што се мислеше – бидејќи концентрацијата на опасни...

Европа10 часа

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство...

Спорт12 часа

(Видео) Хулиганите дивеат на стадионите во Франција

Нови навивачки инциденти го обележаа колото во Лига 1. Навивачи на Монпелје и Бордо се тепале пред натпреварот на двата...

Свет13 часа

Шестчасовни разговори меѓу руските и американските воени челници

Највисоките американски и руски воени претставници вчера одржаа шестчасовни разговори во Хелсинки, што беше нивна прва директна средба од 2019...

Македонија13 часа

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите...

Свет23 часа

Рендгенски снимки покажуваат како вакцината ги штити белите дробови од Ковид-19

Во целиот свет, бранот на делта варијантата доведе до зголемување на бројот на заразени со коронавирус. Истата ситуација беше забележана...

Македонија1 ден

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија1 ден

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија1 ден

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија1 ден

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија1 ден

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија1 ден

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион1 ден

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија1 ден

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион1 ден

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија1 ден

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Досие