Контакт

Спорт

Тен Хаг без петмина против Челзи

Објавено пред

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Ерик тен Хаг денеска изјави дека тимот ќе биде без помош од дури петмина фудбалери на утрешниот натпревар против Челзи.

dobivaj vesti na viber

„Добри сме во нападот и во средниот ред, но во последната линија ни недостасуваат опции“, изјави денеска Холанѓанецот на прес-конференцијата.

Ентони Марсијал, Лук Шо и Тајрел Маласија од претходно не конкурираат за место во тимот, а Лисандро Мартинез и Виктор Линделоф ќе бидат надвор од терените во следните неколку недели поради повреди.

Холандскиот стручњак објави две добри вести, Рафаел Варан и Џони Еванс се опоравија од повредите и ќе бидат во конкуренција за утрешниот натпревар од 30. коло на Премиер лигата, во кој „црвените ѓаволи“ ќе му гостуваат на Челзи.

Спорт

Роналдо се враќа во Европа?

Објавено пред

Кристијано Роналдо би можел да ја напушти Саудиска Арабија и да се врати во Европа ова лето. Поточно, би можел да се врати во Португалија, неговата татковина, каде што ја започна својата голема кариера како фудбалер на Спортинг Лисабон. Ова информација ја пласираше саудискиот новинар Алхаза Мутаб.

dobivaj vesti na viber

Португалецот во моментов има неуспешна сезона со Ал Наср, поради што е на удар на тамошната јавност и медиуми, па затоа е незадоволен и бара излез. Да потсетиме, Роналдо и соиграчите неодамна загубија во полуфиналето на Суперкупот од најголемиот ривал Ал Хилал, а во од истиот тим имаат 12 бода помалку.

Од друга страна, ситуацијата во Спортинг е најдобра во последните неколку години. Тие се на прагот да го освојат дваесеттиот шампионат на Португалија. На шест кола пред крајот на првенството имаат седум бода предност пред Бенфика, а следната сезона Роналдо би можел да го облече дресот на Спортинг за прв пат по 2003 година.

Да потсетиме, Роналдо во декември 2022 година потпиша договор со Ал Наср на две и пол години, а неговата годишна плата е околу 200 милиони евра, во таа сума е вклучен и комерцијалниот дел од договорот. Ова е највисоката плата во историјата на фудбалот, па Роналдо во текот на договорот треба да заработи половина милијарда евра.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Марјановиќ намерно промаши слободно фрлање, навивачите добија бесплатно пилешко

Објавено пред

Српскиот кошаркар Бобан Марјановиќ, на натпреварот меѓу Хјустон и ЛА Клиперс потврди дека е еден од најголемите шоумени во НБА лигата.

dobivaj vesti na viber

Во меч без натпреварувачко значење, во кој на крајот Хјустон победија со 116:105, Марјановиќ на оригинален начин им излезе во пресрет на навивачите.

Тој го промаши првото слободно фрлање, а Клиперс претходно објавија реклама дека навивачите ќе добијат бесплатно пилешко ако противнички играч ги промаши двете слободни. Затоа Марјановиќ намерно го промаши второт и ги израдува гледачите.

Марјановиќ запиша вкупно 13 поени, осум, осум скока и две асистенции. Инаку оваа сезона тој настапи на само 13 натпревари, имаше просек од 2,5 поени и 1,8 скокови за четири и пол минути на теренот.

Прикажи повеќе...

Спорт

(Видео) Литванец го собори најстариот машки светски рекорд

Објавено пред

Литванецот Миколас Алекна го собори светскиот рекорд стар 38 години.

dobivaj vesti na viber

Во фрлање диск го подобри рекордот на Германецот Јирген Шулц во 1986 година, кој во Нојбранденбург фрли 74,08 метри.

По 38 години, на митингот во САД, Алекна го фрли дискот 74,35 метри.

Литванецот во САД, во сите пест серии ја префрли границата од 70 метри.

По овој резултат Литванецот спаѓа во најтесната конкуренција за освојување златен медал на Олимписките игри во Париз.

Алекна, европски шампион од Минхен и сопственик на сребрениот медал на СП 2022 во Јуџин (САД), лани во Будимпешта стигна до светската бронза.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија14 минути

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија2 часа

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија2 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized2 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ2 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија3 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет5 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет6 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет6 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија6 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет6 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет20 часа

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет22 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...

Свет1 ден

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Израел се уште нема донесено одлука во врска со својот одговор на вчерашниот напад на иранскиот дрон и ракетен напад...

Свет1 ден

(Видео) Снимен удар на балистичка ракета во Израел

Познатиот ирански новинар Бабак Тагве, кој живее во егзил, на својот Твитер профил објави видео на кое наводно се гледа...