Контакт

Спорт

Тенисерите Фелисиано и Марк Лопез наместиле меч на Вимблдон 2017!?

Објавено пред

Не стивнува бурата околу местењето спортски натпревари во Шпанија. Полицијата сега за местење на мечеви ги сомничи и шпанските тенисери Фелисиано Лопез (37) и Марк Лопез (36) кои наводно имале контакти со криминалната организација.

Според пишувањата на „АС“, Марк и Фелисиано наводно го наместиле нивниот меч во двојки на Вимблдон 2017 година против Австралијците Џон Патрик Смит и Мат Рид. Шпанците беа поразени во 4 сета со резултат 1-3 иако првиот сет лесно го добија со 6-3. Наредните три сета ги загубија со 6-7 2-6 и 4-6.

Шпанската полиција го истражува мечот, а се доаѓа по „паѓањето“ на обложувачко-криминалната организација предводена од екс-фудбалерите Карлос Аранда и Раул Браво.

Аранда, наводно, на полицијата и признал дека имал информации за наместени мечеви од високи сфери на спортот, а притоа ги спомнал имињата на Фелисиано и Марк Лопез.

Спорт

Коу: Атлетиката нема да има нов Болт, исто како што боксот нема нов Али

Објавено пред

Претседателот на Интернационалната атлетска федерација (ИААФ), Себастијан Коу признава дека атлетиката нема да има нова глобална ѕвезда како Јусеин Болт, исто како што боксот никогаш не пронајде нов Мухамед Али.

Коу зборуваше за Олимпијадата во Лондон во 2012, каде што тој беше главен организатор, а Јамајчанецот блесна со три златни медали, на 100, 200 и 4х100 метри. Коу, кој е поранешен двократен  олимписки шампион на 1.500 метри (1980 и 1984) за „Евроспорт“ зборуваше за влијанието на Болт на спортот.

„Мислам дека Болт стана легенда во Лондон. Иако не беше во најдобра форма, тој лесно стигна до три злата, откако во 2008 година беше апсолутно неверојатен. Но, во Лондон стана најголемото име во светот на атлетиката на сите времиња. Прашањето беше што ќе биде по Јусеин, и одговорот е јасен – нема да има друг Јусеин. Кога Мухамед Али се пензионираше, стана јасно дека нема да има друг Али и покрај тоа што имаше големи боксери“, вели Коу за „Евроспорт“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мартин Одегард изненадувачка опција за Милан

Објавено пред

Поранешниот талент на Реал Мадрид, Мартин Одегард стана изненадувачка опција за Милан ова лето, јавува италијанскиот „Тутоспорт“.

21-годишниот Норвежанец моментално е на едногодишна позајмица во Реал Сосиедад, каде што има седум гола и осум асистенции во 28 меча, а Мадрид има опција да го врати на крајот на сезоната на „Бернабеу“ или да го остави уште една сезона во Баскија.

„Оптимист сум дека Одегард ќе остане, но тој ќе треба да си направи сам одлука без притисок. Имаме целосна доверба во него“, изјави спортскиот директор на Сосиедад, Роберто Олабе.

Според „Тутоспорт“, Норвежанецот ќе биде тема на разговор кога Милан ќе преговара за српскиот напаѓач Лука Јовиќ за сезоната 2020/21, а бидејќи цената на Одегард е околу 40 милиони евра, „росонерите“ повеќе би преферирале опција за позајмица.

Добра вест за Милан е тоа што Одегард сака да се развива надвор од „Сантијаго Бернабеу“ додека нема место за него во тимот на Зинедин Зидан.

Прикажи повеќе...

Спорт

Енрике Иглесијас ги „собра“ Барса и Реал во новата фудбалска химна (видео)

Објавено пред

Латино поп-ѕвездата Енрике Иглесијас успеа да ги собере лутите ривали од Реал Мадрид и Барселона во спотот за неговата нова песна „Futbol y Rumba“.

Во соработка со раперот Ануел АА, во спотот се појавуваат и Серхио Рамос, Лионел Меси и Луис Суарез, и тоа во вистинско издание, покажувајќи ја својата контрола на топката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Откако беше разрешен, реисот поднесува оставка: „Спремен сум да одговарам пред Бога и пред законот“

Откако пред неколку дена беше разрешен, поранешниот реис на ИВЗ Сулејман Реџепи преку соопштение пишува дека дава неотповиклива оставка од...

Свет51 минута

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони

Бројот на заразени со коронавирусот во светот надмина шест милиони. Со коронавирусот се заразени 6.035.071 луѓе, 366.913 починале, а 2.66.658...

Македонија2 часа

Oд Македонија и Филипините биле објавувани теории на заговор поврзани со коронавирусот, соопшти „Фејсбук“

Еден од најголемите дезинформатори за коронавирусот на Фејсбук е забранет од платформата поради користење т.н. Трол-фарми од Македонија и Филипините,...

Македонија3 часа

На 264 лица издадени им се решенија за изолација

Во текот на изминатото деноноќие,  на 264 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за...

Македонија3 часа

СДСМ посочува на одговорност кај министерот Чулев за зголемувањето на бројот на новозаразени

Наместо да работи на почитување на мерките од страна на граѓаните и санкционирање на прекршувањата, министерот за внатрешни работи, Наќе...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ бара разрешување на членовите на Комисијата за заразни болети

Повикуваме да се разрешат членовите на Комисијата за заразни болести и на нивно место да дојдат експерти со морален интегритет,...

Македонија3 часа

Денеска ќе се одлучува за укинување или воведување нова вонредна состојба

Денеска во Кабинетот на претседателот на државата, Стево Пендаровски, во „Вила Водно“, ќе се одржи седница на Советот за безбедност....

Свет15 часа

Трамп и официјално соопшти: САД ги прекинуваат сите врски со СЗО

Американскиот претседател Доналд Трамп на прес-конференција во Белата куќа објави дека Соединетите држави ги прекинуваат сите врски со СЗО. Тој...

Македонија19 часа

Над половина од новозаразените во Скопје се од Сарај, Бутел и Чаир

Шест лица од денешните 26 случаи на Ковид-19 регистрирани во главниот град се од општина Сарај, покажуваат статистиките на Министерството...

Регион20 часа

Вратите за македонските туристи во Грција отворени од 15 јуни, тестови за корона ќе се прават по случаен избор

Грција од 15 јуни ќе ги отвори своите врати за туристи од 29 земји, објави денеска министерот за туризам, Хари...

Македонија21 час

(Видео) Пауновски: Некои угостители ги понижуваа инспекторите, се однесуваат како да нема вирус

Одредени угостители со понижување се однесувале кон инспекторите од Пазарниот инспекторат велејќи им: „Едуцирајте нè и напуштете го локалот“, посочи...

Македонија22 часа

Филипче: Да знаевме дека нема да се почитуваат мерките, немаше да дадеме препорака за отворање на кафеаните

По објавата на фотографиите од скопски кафеани, каде што, наместо почитување на препораките, се правеле забави, без одржување дистанца, без...

Македонија23 часа

(Видео) Филипче: Мерките не се почитуваат, можен е карантин во некои општини

Новозаболените од коронавирусот се резултат на непочитувањето на мерките, вели министерот за здравство, Венко Филипче, кој рече дека има информации...

Македонија23 часа

Загинувањето на планинарите на Кајмакчалан било несреќа, отфрлена кривичната пријава

Основното јавно обвинителство Скопје донесе решение за отфрлање кривична пријава против водичот на планинарската тура, во која пред 2 години...

Македонија23 часа

Потврдени 52 нови случаја на заразени, починаа 4 лица

Денеска, потврдени се 52 нови случаја на Ковид-19, оздравени се 30 пациенти, а починати се 4 лица, информира Министерството за...

Македонија23 часа

Се бара казна од 10.000 евра за поранешната директорка на кожната клиника

Скопското Обвинителство денеска до надлежниот суд поднесе предлог за издавање казнен налог против поранешната директорка на ЈЗУ Клиника за дерматовенерологија,...

Економија24 часа

(Видео) ФИТР објави повик за финансиска помош, фирмите со добивка ќе треба да ги вратат парите

Речиси 150 домашни микро, мали и средни компании имаат можност да добијат поддршка за брзо приспособување на последиците од Ковид-19...

Македонија24 часа

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиона на американското воено воздухопловство, придружувани од четири воени авиона на Грција, околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија1 ден

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет1 ден

Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред Нов Зеланд не потврди ниту еден нов случај на коронавирус. Здравствените власти соопштија дека во моментот...

Досие