Контакт

Спорт

Тео им ја донесе победата на Милан во Венеција

Објавено пред

Фудбалерите на Милан победија во венција, во воедниот натпревар од 21.коло во Серија А. Милан со победата од 3:0, се вратија на челната позиција, до два бода и два натпревари повеќе од Интер.

Милан, победата ја најавија по само 120 секунди игра, кога Ибрахимовиќ го совлада Ромеро.

До крајот на полувремето Милан ја контролираа играата, без проблем ја одржуваа предноста.

Вториот дел започна по исто сценарио како и првото. По три минути игра Тео Ернадез ја зголеми предноста.

Точка на мечот стави Тео Ернандез со својот второ гол во 57.минута. Левиот бек, постигна гол од пенал. Во истата минута Венеција остана со десет играчи на теренот.

Милан сега има 48 бода, два повеќе од Интер, кој има и два натпревари помалку. Венеција е 16. на табелата со 17 бода.

Спорт

Сега е и официјално – Душан Влаховиќ е нова ѕвезда на Јувентус

Објавено пред

Јувентус, официјално, го потврди пристигнувањето на напаѓачот Душан Влаховиќ од Фиорентина ставајќи крај на најголемиот трансфер досега во јануарскиот преоден рок.

22-годишниот српски напаѓач беше во фантастична форма оваа сезона со 17 гола во 21 меч од Серија А во Фиренца по што привлече внимание на повеќе врвни европски клубови, вклучувајќи ги и Арсенал и Тотенхем, но тој беше заинтересиран само за трансфер во Јувентус.

На официјалната веб-страница на Лега Серија А, Јувентус официјално го пријави договорот на Влаховиќ, и тоа без заем, односно директно купување на фудбалерот. Според новинарот Фабрицио Романо, договорот вреди 75 милиони евра вкупно со сите бонуси.

Влаховиќ би можел да дебитира за Јувентус веќе на следниот меч против Верона на 6 февруари и ќе биде огромно засилување за тимот на Масимилијано Алегри, особено бидејќи тој е без повредениот Федерико Киеза, иронично – уште еден фудбалер што пристигна од Фиорентина во октомври 2020 година.

Неговото пристигнување исто така остава простор за заминување на Алваро Мората кого го посакуваат Барселона, Њукасл и Тотенхем.

Графика: Sofascore за „Топспорт.мк“

Влаховиќ стана најскапиот играч од просторите на поранешна СФРЈ

Прикажи повеќе...

Спорт

Норвешка во драма го победи Исланд и обезбеди пласман на СП

Објавено пред

Норвешка со 34:33 по продолжение успеа да го совлада упорниот Исланд за да си го обезбеди петтото место на Европското првенство во Унгарија и Словачка и така да обезбеди директен пласман на следното Светско првенство.

Норвешка имаше предност од четири гола (16:12) на полувремето, но Исланѓаните успеаја да се вратат и да ја направат завршницата особено интересна. Натпреварот отиде во продолженија при резултат 27:27 кога Норвешка имаше напад, но ја загуби топката, а Елвар Јонсон упати удар до празниот гол, но не беше прецизен. Во продолжението, пак, беше израмнето 33:33 кога Харалд Реинкинд од далечина упати удар, кој заврши во исландската мрежа и кој беше признаен по прегледувањето на снимките.

Следниот ракометен мундијал се одржува во Полска и Шведска, кои се квалификувани како домаќини, а директен пласман има и полуфиналистот и актуелен шампион Данска, така што Норвежаните со петтото место изборија место меѓу елитата, а на Исланѓаните им преостанува да се борат преку квалификациите.

Прикажи повеќе...

Спорт

Роналдо ја запали „Бурџ Халифа“ за роденденот на Георгина

Објавено пред

Георгина Родригез, девојката на Кристијано Роналдо, доби неверојатен подарок за 28. роденден откога ѕвездата на Манчестер јунајтед потроши илјадници евра во четвртокот за да го постави нејзиниот лик на славната кула во Дубаи, „Бурџ Халифа“.

Тие беа набљудувачи заедно со нивните деца кога името на Георгина се појави на кулата со порака „Среќен роденден, Гео“. „Вака завршува возбудливиот ден. Без зборови сум. Благодарам, благодарам, благодарам, Кристијано. Не можеш да ме направиш посреќна секој ден“, напиша Георгина на социјалните мрежи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Сали: Второто полугодие ќе почне со физичко присуство

Второто полугодие во училиштата ќе почне со физичко присуство, изјави министерот за здравство, Беким Сали, и според него, епидемиолошката состојба...

Економија2 часа

Цените на основните прехранбени производи остануваат замрзнати до 28 февруари, одлучи Владата

Владата, на денешната 8. седница, донесе одлука да продолжи важноста на мерката за определување највисоки цени на основните прехранбени производи,...

Македонија3 часа

26 починати лица, регистрирани 1.908 новозаразени од коронавирус

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа биле направени...

Свет4 часа

НАТО не планира да испрати воени трупи во Украина

НАТО не планира да испрати борбени трупи во Украина, изјави првиот човек на алијансата, Јенс Столтенберг. Практично, тоа значи дека...

Свет4 часа

Лавров: Русија сака дипломатија, а не војна

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека САД го користат украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ги зголемат...

Регион5 часа

Петков: Македонските Бугари ќе влезат во Уставот

Бугарскиот премиер Кирил Петков на денешното обраќање пред парламентот рече дека македонските Бугари ќе влезат во Уставот на Северна Македонија....

Македонија5 часа

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Топ6 часа

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет7 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија8 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет10 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет11 час

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет12 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија1 ден

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет1 ден

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија1 ден

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Досие