Контакт

Спорт

Тешки денови за Еден Азар

Објавено пред

Фудбалерот на Реал Мадрид, Еден Азар минува низ еден од најтешките периоди во кариерата. Белгиецот оваа сезона забележа само четири настапи во дресот на „кралскиот“ клуб“, што ги демантираше неговите зборови дека ова ќе биде негова прва вистинска сезона во Реал.

dobivaj vesti na viber

Трансферот на Азар во шпанскиот гигант чинеше 115.000.000 евра, а денес Шпанците сметаат дека тоа е еден од најлошите во историјата на европскиот фудбал.

Последниот триумф на Реал Мадрид во Лигата на шампионите, над Шахтјор, Азар го гледаше од клупата за резерви. .
„Азар веќе не може да издржи, тешко му е. Второто полувреме го помина загревајќи се, а потоа тренерот Карло Анчелоти во 87. минута го испрати на клупата, бидејќи не планирал да го внесе во игра. Неговото лице кажуваше сè. Азар е очаен бидејќи Анчелоти никогаш не ги користи неговите услуги. Беше убеден дека ова ќе биде негова сезона, но Анчелоти не го гледа и не му давам никакви шанси“, пишува шпанска „Марка“.

Договорот на белгискиот репрезентативец со „кралскиот клуб“ истекува дури во 2024 година.

Спорт

Хамилтон: И моите најблиски не знаеја дека преговарам со Ферари

Објавено пред

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон откри дека до последен момент и од најблиските го криел својот спектакуларен трансфер во тимот на Ферари.

dobivaj vesti na viber

Во 2025 година Британецот официјално ќе се пресели од Мерцедес во редовите на големиот ривал Ферари. Луис зборуваше за сето тоа во подкастот Ф1 на Би-би-си.

„Никому не кажав за Ферари. Не им кажав на моите родители до денот кога беше објавено. Така, никој не знаеше“, вели Хамилтон. „Навистина сакав да го направам тоа за себе. Чувствував дека морам да сфатам што ќе биде најдобро за мене“.

Поранешниот шампион во Формула 1 објасни како течеле преговорите со директорот на Ферари, Фредерик Васер.

„Сè се случи многу брзо, го познавам Фред Васер веќе некое време. Што се однесува до мене, бев возбуден за новата сезона, но не знаев што ми носи иднината или колку долго ќе продолжам да возам. Се чувствував многу мотивирано и возбудено да продолжам да возам. Се појави можност и си реков дека треба добро да размислам. Немав многу време за размислување и морав само да го следам мојот инстинкт. Решив да ја искористам шансата“, изјави Хамилтон.

Шампионатот во Формула 1 започнува во сабота со Големата награда на Бахреин.

Прикажи повеќе...

Спорт

Огромна е разликата во платите на возачите во Ф1

Објавено пред

Најавата за преселба на Луис Хамилтон од Мерцедес во Ферари на крајот на годината го разбранува пазарот на возачи.

dobivaj vesti na viber

Празното место во престижниот болид на Мерцедес е огромен предизвик за повеќето возачи во Ф1, а фактот што Карлос Саинц Јуниор, возач со докажан потенцијал е слободен може дополнително да ја искомплицира ситуацијата.

Затоа, не е чудно што тимовите решија на своите најдобри возачи да им дадат богати плати за долгорочни договори, за да го спречат нивното евентуално заминување.

Најмногу профитираа Шарл Леклер и Ландо Норис, кои потпишаа исклучително профитабилни договори за да бидат скриени од радарот на Мерцедес.

„Рејсинг њуз 365“, открива дека Леклер оваа година во Ферари ќе заработи дури 34 милиони евра, што го прави трет најплатен возач зад недопирливото дуо Макс Ферстапен – Луис Хамилтон.

Норис веднаш „скокна“ на четвртото место со годишна плата од 20 милиони евра во Мекларен.

Инаку, трикратниот последователен шампион Ферстапен останува најплатен возач кој ќе заработи најмалку 55 милиони евра, додека Мерцедес ќе му плати на Хамилтон дури 45 милиони во последната година од договорот.

Интересно е да се анализираат и другите плати.

Така Серхио Перез, вицешампион од минатат сезона, според платата е на скромното седмо место. Мексиканецот годинава ќе заработи 14 милиони евра.

Францускиот Алпин реши да ги почести своите возачи, Естебан Окон и Пјер Гасли, кои на тимот му донесоа само две трети места минатата година, со плата од по шест милиони евра.

Јуки Цунода и младиот Логан Сарџент се на дното на листата. Јапонецот и Американецот сезонава возат за плата од еден милион евра.

Важно е да се напомене дека се работи за основни плати кои не вклучуваат бонуси за победи и подиуми, тимски резултати или што било друго.

Прикажи повеќе...

Спорт

Конференциска лига: Макаби и Олимпијакос нема да играат во Бачка Топола

Објавено пред

Ждрепката за осминафиналето на Конференциската лига на УЕФА, ги спои Макаби Тел Авив и Олимпијакос.

dobivaj vesti na viber

Израелскиот и грчкиот клуб, оваа сезона играа на стадионот во Бачка Топола, Србија. Олимпијакос беше во групата со ТСЦ во Лига Европа. а Макаби поради состојбата во Израел играше како домаќин на овој стадион.

Сепак нивниот меѓусебен дуел на стадионот ТСЦ е неизвесен, иако од Нион беше најавено дека Макаби ќе му биде домаќин на Олимпијакос во Бачка Топола на 14 март.

Официјалните лица во двете земји навестуваат дека натпреварот ќе биде преместен во Унгарија, бидејќи оваа земја може да ја гарантира безбедноста на навивачите од Израел. Ваквиот развој на настаните го иницираше објавата на Владата на Србија, која го известила Макаби дека не е подготвена за организација на ваков натпревар.

Макаби беше домаќин на Бачка Топола во два натпревари во групата на Конференциската лига.

Најпрвин на 25 ноември минатата година со 3:2 ја победи украинската Зорја, а потоа во последното коло на стадионот ТСЦ Макаби славеше и шротив Гент.

Двата меча се одиграа без публика.

Олимпијакос доаѓаше во Бачка Топола на мечот од второто коло во Лига Европа, во кој вицешампионот на Србија со гол на крајот од дуелот го освои единствениот бод во групата (2:2).

Макаби од Хаифа, вториот израелски претставник во лигите на УЕФА, двапати беше домаќин во Будимпешта и еднаш на Кипар. Во главниот град на Унгарија ќе ја пречека и Фиорентина во првиот осминафинален натпревар од Конференциската лига на 7 март.

Во Унгарија последните натпревари од квалификациите за Европското првенство ги играше и репрезентацијата на Израел. Исто така, Израел на стадионот Ујпешт во Будимпешта ќе го пречека Исланд во баражот за пласман на ЕУРО 2024.

На натпреварите помеѓу Макаби Хаифа и репрезентацијата имаше околу 2.000 навивачи.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија2 часа

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид, откога ја ставија на лицитација...

Македонија2 часа

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија2 часа

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија3 часа

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија3 часа

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....

Свет3 часа

Гутереш: Нуклеарна сенка над човештвото

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска, изјави дека нуклеарната сенка повторно се надвила над човештвото, додавајќи дека ризикот...

Македонија4 часа

СДСМ: Убиство и запалено кафуле во еден ден, Тошковски и кадрите на Мицкоски покажуваат голема некадарност во водењето на МВР

Убиство и запалено кафуле во Скопје само за неколку часа, велат од СДСМ. „Министерот и началникот на СВР Скопје, кадри...

Свет4 часа

Бајден: Израел се согласи на прекин на огнот за рамазан, ризикува да ја загуби поддршката од светот

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека Израел се согласил да ги прекине воените активности во Појасот Газа за време на...

Топ16 часа

Уште едно убиство во Македонија: 56-годишен маж застрелан во близина на патот кон Горно Блаце

Убиство се случи попладнево на локалниот пат од Долно кон Горно Блаце. Според првичните информации од полицијата, убиениот бил најден...

Македонија17 часа

(Видео) Османи прв собра 10.000 потписи за претседател: „Веста ме најде во домашен амбиент“

Кандидатот за претседател од редовите на ДУИ и актуелен шеф на МНР, Бујар Османи,  преку видео порака објави дека собрал...

Македонија19 часа

Според грчкиот министер „преспанскиот“ за пасошите мора да се почитува, а меморандумите во Грција ќе бидат ратификувани кога ќе им дојде времето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, се осврна на Преспанскиот договор, одговарајќи на прашање на СИРИЗА за ратификување на трите...

Свет19 часа

Унгарија најпосле и’ дозволи на Шведска да влезе во НАТО

По речиси две години, Унгарија најпосле ја ратификуваше одлуката за влез на Шведска во НАТО. Одлуката денеска ја донесе унгарскиот...

Регион20 часа

Извештај на ЕБОР: На Западен Балкан ќе му бидат потребни помеѓу 40 и 70 години за да го достигне животниот стандард на ЕУ

Стандардот на живеење во Западен Балкан сè уште е значително понизок од оној во Европската унија и би можеле да...

Топ21 час

Ја малтретирале малолетната ќерка: кривична за двајцата родители од Скопје

На 24.2.2024 во Полициската станица Бит-пазар бил извршен службен разговор со Е. М. (42) и Ф. М. (37), двајцата од...

Македонија21 час

(Видео) Петковиќ: За извршителите и судиите што не ги бришат застарените долгови чаре се кривични пријави

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето против извршителите и судиите што не носат одлуки за бришење на...

Македонија21 час

Нема вина кај лекарите за случајот на Веапоска според вештачењето побарано од одбраната на обвинетите

Во Основниот суд во Струга продолжи расправата во судскиот процес против тројцата струшки лекари, гинекологот Мухамед Асани, неговиот син, доктор...

Македонија23 часа

„Пред неколку години четвртина бурек со јогурт беше 50, сега е 120 денари“, Мицкоски со одговор до СДСМ за просечната плата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска беше на теренска посета на увид на градежни активности во општина Гази Баба, каде...

Економија24 часа

Се намалуваат цените на бензинот и дизелот

Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука...

Свет1 ден

(Видео) Хаос во Брисел: земјоделците палат гуми, пробиена полициската блокада

Земјоделците запалија купишта стари гуми во Брисел во знак на протест барајќи акција од ЕУ за прашањата од евтините цени...