Контакт

Спорт

Тежок пораз на Чаби Алонсо и Леверкузен во Франкфурт

Објавено пред

17 гола беа постигнати на четирите попладневни натпревари во Бундес лигата. Ајнтрахт и Штутгарт забележаа убедливи победи, Мајнц го победи Вердер во Бремен, а Волфсбург и Менхенгладбах ремизираа.

dobivaj vesti na viber

Ајнтрахт го декласира Баер Леверкузен со 5:1. За новиот тренер на Леверкузен, Чаби Алонсо, ова е втор убедлив пораз. Алонсо мандатот на клупата на Леверкузен го започна со убедливиот пораз над Менхенгладбах, а потоа за четири дена доживеа два порази од Порто во ЛШ и Ајнтрахт.

Натпреварот го обележа реакцијата на ВАР, кога по 30 секунди судијата доби инструкции да го повтори пеналот за Ајнтрахт, откако претходно Храдецки го одбани ударот на Муани и брилијантниот гол на Линдстром во стилот на чешкиот мајстор, карел Поборски.

Штутгарт со 4:1 го победи Бохум. Дуелот на тимовите кои се во долниот дел од табелата г обележа Силас со два гола.

Вердер Бремен нема победа против Мајнц од 2012 година. Мајнц со головите на Ингвартсен и ае-Сунг во 66. минута победи во Бремен. Овие два тима сега се изедначени на средината на табелата, со по 15 бодови.

Победник немаше само во Волфсбург, каде истоимената домашна екипа и Борусија Менхенгладбах ремизираа 2:2. Гостите двапати имаа предност, по головите на Тирам во 13 и 48 минута. Волфсбург се враќаше преку Герхард во 43. минута и Мармус во 69. минута.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Јованка Радичевиќ стана најдобар стрелец во ЛШ

Објавено пред

Јованка Радичевиќ, која неодамна со Црна Гора го освои бронзениот медал на Европското првенство, влезе во историјата на Лигата на шампионите.

dobivaj vesti na viber

Радичевиќ, во дресот на Крим против Оденесе (23:29) постигна четири гола и на тој начин стана најдобар стрелец во историјата на женската Лига на шампионите.

Радичевиќ дојде до бројката од 1.017 голови со што ја прескокана легендарната Унгарка, Анита Гербиц на вечната листа.

Јованка Радичевиќ во кариерта има играно за Крим, Ѓер, Будуќност, Букурешт… Пет сезони играше во Скопје, дресот на Вардар го носеше од 2013 до 2018 година.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Англија без мака се пласираше во четвртфиналето

Објавено пред

Фудбалската репрезентација на Англија полесно од сите прогнози избори пласман во четвртфиналето на Светското првенство во Катар. Англија, во четвртото осминафинале на турнирот, го победи Сенегал со 3:0 (2:0).

dobivaj vesti na viber

Шампионите на Африка храбро му се спротивставија на фаворитот. Ја имаа контрлата врз топката и една одлична шанса во 32.минута, кога Пикфорд успеа да го одбрани ударот на Дија.

Во 38.минута, Англичаните, кои до тој момент ништо не покажаа, изведоа добра комбинација, Белингем асистираше, а Хендеросн го совлада Менди. Во тој момент играта на Сенегал целосно се распадна.

Селекцијата на Алиу Сисе направи неколку грешки за кратко време. Една таква аматерската грешка во третата минута од судиското надополнување на времето, отвори контранапад кој со гол го заврши Кејн.

Без идеја, Сенегал го отвори и второто полувреме. Анемичната игра на противникот во 57.минута казни, Сака.

Практично во тој момент натпреварот заврши.

Англија во четвртфиналето ја предизвика Франција. Натпреварот ќе се одигра на 10.декември во 20 часот.

Прикажи повеќе...

Спорт

Англија ги казни сите грешки на Сенегал

Објавено пред

Англија го направи првиот чекор кон пласманот во четвртфиналето на СП во Катар. Англичаните во четвртото осминафинале на Мундијалот, водат по 45 минути игра против Сенегал со 2:0.

dobivaj vesti na viber

Шампионите на Африка го контролираа натпреварот до 35 минута, во 32. Пикфорд успеа да го одбрани ударот на Дија.

Во 38.минута, Англичаните, кои до тој момент ништо не покажаа, изведоа добра комбинација, Белингем асистираше, а Хендеросн го совлада Менди.

Од тој момент Сенегалците зачестија со грешките, неколку пати панично реагираа, а аматерската грешка во третата минута од судиското надополнување на времето, отвори контранапад кој со гол го заврши Кејн.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди...

Македонија9 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион10 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет11 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија13 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија13 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија13 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет14 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија1 ден

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија1 ден

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија1 ден

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет1 ден

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија2 дена

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 дена

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 дена

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...