Контакт

Спорт

Тиквеш ќе патува на Исланд, Шкендија во Ерменија

Објавено пред

Фото/ ФФМ

dobivaj vesti na viber

Тиквеш и Шкендија, претсаввниците на Македонија во Конференциската лига, ги дознаа противниците во првото квалификациско коло.

Освојувачот на Купот на Македонија, Тиквеш го чека долг пат на Исланд. Противник ќе му биде Брејдаблик. Тиквеш ќе биде домаќин на првиот натпревар.

Вицешампионот на Македонија, Шкендија, во првото коло ќе игра против ерменскиот тим Ноах. Првиот натпревар ќе се игра во Ерменија.

Натпреварите во Конференциската лига на програмата се на 11 и 18 јули.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Грем Потер се уште зема плата од Челси

Објавено пред

Герет Саутгејт (53) пред три дена поднесе оставка од селекторската функција на Англија. Англија во финалето на ЕП беше поразена од Шпанија со 2:1. Саутгејт со Англија доживеа пораз во и претходно финале на ЕП, во 2021 загуби од Италија на пенали.

dobivaj vesti na viber

Според пишувањата на медиумите од Англија, главен кандидат за клупата е Греам Потер (49). Се споменуваат и Еди Хау (46), Маурисио Покетино (52) и Ли Карсли (50).

Потер е без работа откако беше отпуштен по само седум месеци од Челзи во април 2023. Го предводеше Челси на 31 натпревар, забележа 12 победи, осум нерешени и 11 порази.

Откако Челзи го отпушти Потер, тројца тренери веќе се сменија на клупата. Најпрвин Френк Лампард (46) накратко го предводеше тимот, а Маурисио Покетино (52) беше на клупата цела минатата сезона. Аргентинецот доби отказ на крајот од сезоната, а тимот го презеде италијанскиот тренер Енцо Мареска (44). И покрај тоа што веќе се сменија тројца тренери, Потер се уште го плаќа Челзи.

Англиските медиуми сега наведуваат дека Челзи навистина сака Потер да стане нов селектор на Англија, за да се ослободи од неговата плата. Имено, кога Потер доби отказ, клубот се обврза да му исплаќа плата во висина од 240 илјади евра неделно во следните 18 месеци. Тоа беше договор наместо Челзи наеднаш да му исплати отпремнина, а доколку Потер најде нова работа тогаш челси нема да има оврска да го плаќа.

Прикажи повеќе...

Спорт

Уште еден ветеран го продолжи договорот со Реал

Објавено пред

По Лука Модриќ, уште еден ветеран го продолжи договорот со Реал Мадрид. Лукас Васкез ќе игра уште најмалку една сезона во дресот на актуелниот европски шампион.

dobivaj vesti na viber

Иако не беше стандарден во првиот тим, Анчелоти инсистираше да остане, како прва замена за Дани Карвахал на десен бек.

Ова ќе биде десетта сезона за Васкез во „кралскиот клуб“. За Реал одигра 339 натпревари и освои вкупно 21 трофеј.

Прикажи повеќе...

Спорт

Мбапе нема да патува со Реал на американската турнеја

Објавено пред

Килијан Мбапе ќе ја пропушти турнејата на Реал Мадрид низ САД, одлучено е по консултации меѓу клубот и медицинската служба на Француската фудбалска федерација.

dobivaj vesti na viber

За потсетување, Мбапе го скрши носот на Европското првенство и иако неговата повреда не бара операција, констатирано е дека нема потреба да се ризикува пред почетокот на сезоната.

Иако операцијата засега е откажана, договорено е состојбата на Мбапе да продолжи да се следи.

Во Реал го очекуваат доаѓањето на Мбапе на 8 август, по враќањето на Реал од тренинзите во САД. Шпанските медиуми наведуваат дека кондицијата на Мбапе не е спорна и заклучиле дека нема потреба премногу да го заморуваат во претсезоната.

Реал на турнејата низ САД ќе игра против Милан на 3. август, а три дена подоцна против Челзи, реално Мбапе да настапи во Суперкупот на УЕФА, против Аталанта на 14 август во Варшава.

Реал новата сезона ќе ја започне како бранител на титулата во шпанското првенство и Лигата на шампионите и како актуелен освојувач на Купот на кралот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Маж се удави во Дојранското Езеро, од чамец скокнал во водата, пливал кратко и исчезнал

Претпладнево, во 10.10 часот, во СВР Струмица било пријавено дека во Дојранското Езеро се удавил маж. Лицето скокнало во водата...

Македонија3 часа

Претседателката кај пожарите на Серта: Кога ќе престанат огновите, веднаш да го препрочитаме Законот за управување со кризите

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова бара веднаш да се препрочита Законот за управување со кризите и целосно преиспитување на организацијата внатре, со...

Македонија4 часа

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ4 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија7 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија8 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура9 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет9 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа9 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион10 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет11 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија21 час

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија1 ден

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија1 ден

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија1 ден

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија1 ден

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...