Контакт

Спорт

Тим Хауард објави крај на кариерата

Објавено пред

Поранешниот голман на Евертон и Манчестер Јунајтед, Тим Хауард, стави крај на својата професионална кариера.

Американецот одлуката ја потврди откако го одигра последниот меч во дресот на Колорадо Рапидс.

Хауард (40) повлекувањето го најави уште во јануари.

Голманот во Премиер лигата забележал 414 настапи за Евертон и 399 за Манчестер Јунајтед. Со „црвените ѓаволи“ триумфирал во ФА и Лига купот.

Голот на САД го бранел на 121 натпревар. Хауард е рекордер на светските првенства, како голман со најмногу одбрани на еден натпревар.

Пред пет години на Светското првенство во Бразил, Хауард против Белгија забележал 15 интервенции.

Колорадо Рапидс регуларниот дел од сезоната во МЛС-лигата ја завршија на деветтото место и не изборија пласман во плеј-офот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

ЛШ: Дибала со магичен пресврт за Јуве, Звезда „настрада“ кај Тотенхем (видео)

Објавено пред

Над 70 минути во Торино изгледаше дека Локомотив Москва ќе направи неверојатен подвиг и ќе го совлада италијанскиот шампион Јувентус во меч од ЛШ, пред на сцена да стапи Пауло Дибала и за две минути да направи пресврт за 2:1 победа.

Тотенхем пак, сите фрустрации од слабите резултати на стартот на сезоната ги „искали“ на Црвена звезда, која во Лондон загуби со 5:0, благодарение на Сон Хеунг-Мин и Хери Кејн, кои постигнаа по два гола. Во истата група, Баерн Минхен изддржа за 3:2 победа на гости кај Олимпијакос за да има максимални 9 поени по три меча.

Пари Сен-Жермен исто така е „совршен“ по три меча откако на гости го декласираше Бриж, откако Килијан Мбапе имаше хет-трик, а Мауро Икарди постигна два гола. Реал Мадрид пак, изддржа во „пеколот“ во Истанбул и  голот на Тони Крос во првото полувреме беше доволен за прва победа на „кралевите“ оваа сезона во ЛШ.

Без победа останува Аталанта, која на гостувањето кај Манчестер сити дојде во водство со гол од пенал, но ова само го налути англискиот шампион, кој на крајот славеше со 5:1 со хет-трикот на Рахим Стерлинг и двата гола на Серхио Агуеро.

ЛИГА НА ШАМПИОНИ, 3.КОЛО

ГРУПА А

Клуб Бриж – Пари Сен-Жермен 0:5

Галатасарај – Реал Мадрид 0:1

Табела: 1.ПСЖ 9, 2.Реал Мадрид 4, 3.Бриж 2, 4.Галатасарај 0

ГРУПА Б

Олимпијакос – Баерн Минхен 2:3

Тотенхем – Црвена звезда 5:0

Табела: 1.Баерн М. 9, 2.Тотенхем 4, 3.Ц.Звезда 3, 4.Олимпијакос 1

ГРУПА Ц

Шахтјор Доњецк – Динамо Загреб 2:2

Манчестер сити – Аталанта 5:1

Табела: 1.Манчестер сити 9, 2.Динамо З. 4, 3.Шахтјор 4, 4.Аталанта 0

ГРУПА Д

Атлетико Мадрид – Баер Леверкузен 1:0

Јувентус – Локомотив Москва 2:1

Табела: 1.Јувентус 7, 2.Атлетико М. 7, 3.Локомотив М 3, 4.Баер Леверкузен 0

ЈУВЕНТУС – ЛОКОМОТИВ МОСКВА

ТОТЕНХЕМ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА

ГАЛАТАСАРАЈ – РЕАЛ МАДРИД

БРИЖ – ПСЖ

МАНЧЕСТЕР СИТИ – АТАЛАНТА

ОЛИМПИЈАКОСБАЕРН МИНХЕН

Прикажи повеќе...

Спорт

Кристијано заработува неверојатни 48 милиони долари годишно од Инстаграм!

Објавено пред

Кристијано Роналдо годишно има приход од фантастични 47.8 милиони долари преку спонзорирани постови на Инстаграм, цифра која ја надминува неговата годишна плата во Јувентус и го прави најплатениот „инфлуенсер“ на светот.

Според студијата на „Хопер ХК“, 34-годишниот Португалец добива по 975.000 долари за секоја реклама која ја пушта на своите 187 милиони следбеници, што е поголема сума од имиња како Ким Кардашијан.

Лео Меси за споредба, заработува околу 23.3 милиони долари годишно од Инстаграм, а најзачудувачки е тоа што Роналдо заработува 14.7 милиони долари повеќе од својата годишна плата во Торино.

„Роналдо е најследениот човек на Инстаграм и компаниите плаќаат речиси 1 милион долари за постови кои стигнуваат до милиони корисници“, вели Никола Кронин од „Хопек ХК“.

Прикажи повеќе...

Спорт

Џордан: Стеф Кари уште не „материјал“ за Куќата на славните

Објавено пред

Легендарниот Мајкл Џордан во својата идеална петорка би ги ставил Хаким Олајџувон, Скоти Пипен, Меџик Џонсон и Џејмс Ворти, но не и Стеф Кари, кој уште треба да се потврди за да стане член на Куќата на славните.

„Тој останува голем играч, но уште не е за во Куќата на славните. Тоа е сигурно“, изјави Џордан при гостувањето на „Ен-Би-Си“.

Кари по 10 НБА сезони има импресивен скор – двократен МВП на лигата, три титули со Голден Стејт, шест пати на Ол-стар натпреварот, 23.5 поени по натпревар (25. во историјата на НБА) и 2.483 тројки (трет во историјата).

Џордан, кој освои шест НБА титули, пет МВП награди и беше 14 пати на Ол-старот, влезе во Куќата на славните во 2009 година.

Сепак, според уште една легенда, Меџик Џонсон, Џордан не смеел да каже дека Кари е за во Куќата на славните, откако тој беше казнет во 2018 со 50.000 долари од НБА поради изјавата дека Јанис Адетокумбо еден ден ќе ги предводи Милвоки бакс до титула.

„Сите да се опуштите. Знаеме дека Кари во иднина ќе биде во Куќата на славните. Мајкл Џордан не смееше да го каже тоа бидејќи ќе добиеше казна од НБА“, напиша Меџик на Твитер.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Пропадна планот на Џонсон за брегзитот

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот, но одбија да биде усвоен во рок од три...

Свет6 часа

(Видео) Путин и Ердоган го објавија планот за Сирија

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, по средбата со рускиот претседател Владимир Путин, која траеше повеќе од шест часа, соопшти...

Македонија6 часа

Одобрени 60 милиони денари за чистење на линданот во ОХИС

Владата на денешната 160-та редовна седница донесе одлука за одобрување 60.000.000 денари од буџетот за 2019 година за чистење на...

Македонија7 часа

САД го ратификува протоколот за членство на земјата во НАТО

Сенатот на САД попладнево го изгласа протоколот за членство на Македонија во НАТО. За протоколот гласаа 92 сенатори, а двајца...

Топ8 часа

Момче од Швајцарија повредено при пад на Матка

Изутринава, во 8.40 часот, од Ургентниот цетар при комплексот клиники „Мајка Тереза“ било пријавено дека вчера со тешки телесни повреди...

Македонија11 час

Одбиени барањата на Јанева и Боки 13 за укинување на притворот

Основниот кривичен суд Скопје ги одби барањата за укинување на мерката притвор на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева и...

Македонија12 часа

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните...

Македонија13 часа

(Видео) Нови вработувања и подобри услови за истражувачка работа бараат од Институтот за хемија

Создаваме способни оформени кадри кои заминуваат во странство бидејќи со години не се овозможуваат вработувања на млади соработници, уловите за...

Македонија14 часа

Ѓоко Поповски повторно доби 9 години затвор за набавката на полициски возила

Судијката Добрила Кацарска попладнево повторно го осуди на казна затвор од 9 години поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, откако...

Македонија15 часа

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија15 часа

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија16 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет16 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет17 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион18 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет18 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион18 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион1 ден

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Досие