Контакт

Спорт

Титулата во Катар носи 52,5 милиони долари

Објавено пред

ФИФА ќе плати една милијарда долари за награди и обештетување на фудбалските асоцијации и клубови за претстојното Светско првенство во Катар.

dobivaj vesti na viber

Наградата за титулата на Мундијалот во Катар е 42 милиони долари, но кога на тие ќе се додадат и 1,5 милион што ги добива секоја репрезентација за подготовките и уште девет милиони за учество во групната фаза, тогаш победникот ќе биде 52,5 милиони побогат.

Поразениот финалист ќе добие 30 милиони, вкупно 40,5 милиони, третото место носи дополнителни 27 милиони, а четвртото 25.

Екипите од петтото до осмото место ќе добијат уште по 17 милиони долари.

ФИФА ќе им подели 104 милиони на тимовите од деветтото до 16. место, па секој има награда од 13 милиони.

Светската фудбалска организација додели уште 209 милиони долари за обештетување на клубовите за учеството на играчите на Светското првенство.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Спорт

Надал не е сигурен дека ќе игра во Индијан Велс

Објавено пред

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјави дека се уште не е сигурен дали ќе игра на првиот Мастерс во сезоната, во Индијан Велс.

dobivaj vesti na viber

Оваа изјава Надал ја даде по егзибицискиот меч против Карлос Алкараз во Лас Вегас.

Да потсетиме, Рафа поради проблеми со повреди ја пропушти речиси цела 2023 година. На почетокот на годината играше во Бризбјен, во четвртфиналето во Бризбејн беше поразен од Џордан Томпсон и се повреди, поради што го откажа учеството на Австралија опен.

„Во овој момент размислувам дали да играм во Индијан Велс. Би сакал да играм во Монте Карло“, изјави Надал.

Шпанецот неодамна изјави дека веројатно ја игра својата последна сезона и дека се ближи крајот на неговата кариера.

Но, пред да се пензионира, Надал изјави дека би сакал да го игра турнирот во Монте Карло, како и некои други турнири на земја, меѓу кои и Ролан Гарос.

Прикажи повеќе...

Спорт

Белингем го чека подолга суспензија

Објавено пред

Кавгата на Џуд Белингем со судијата по натпреварот помеѓу Валенсија и Реал Мадрид, кој заврши 2:2 во Ла Лига, може скапо да го чини англискиот репрезентативец.

dobivaj vesti na viber

Судијата Хил Манзано означи крај на натпреварот меѓу Валенсија и Реал во саботата, неколку секунди пред Белингам да го постигне гол со кој Реал Мадрид ќе дојдеше до победа.

Следеа жестоки протести, а Англичанецот беше најагресивен. За тоа судијата му додели директен црвен картон.

Овој тип на прекршок обично резултира со суспензија од минимум три натпревари. Се чека одлуката на дисциплинската комисија, а Реал веќе најави жалба, доколку не бидат задоволни од пресудата.

Прикажи повеќе...

Спорт

Ако испадне од Лацио, Баерн в среда ќе има нов тренер

Објавено пред

Томас Тухел може да добие отказ доколку Баерн утре, во реваншот, не го исфрли Лацио во осминафиналето на Лигата на шампионите. Германскиот шампион беше поразен во Рим со 1:0. Баерн моментално заостанува десет бода зад лидерот Баер Леверкузен во Бундеслигата, а е елиминиран и од Купот на Германија. Тухел сигурно ќе го напушти клубот на крајот на сезоната, но тоа би можело да се случи пред време.

dobivaj vesti na viber

Во тој случај Баерн веднаш би донел нов тренер. Арне Слот (45) би дошол од Феенорд и би се обидел да влезе во борба со Баер. Слот го води Феенорд од 2021 година и има 88 победи, 28 нерешени и 23 порази во 139 натпревари.

Минатата сезона беше шампион на Холандија, а во 2022 година загуби во финалето на Конференциската лига од Рома.

„Баерн во моментов размислува за изненадувачка алтернатива, тоа е тренерот на Феенорд, кој е прогласен за најдобар тренер во Холандија во последните две години. Тој е поддржувач на високиот пресинг, исклучително брзите транзиции, неговите тимови играат атрактивен фудбал. Холанѓанецот може да биде најсериозен опција доколку пропаднат преговорите со Чаби Алонсо“, пишуваат Германците.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

МВР распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми

Министерството за внатрешни работи, распиша меѓународна потерница по Шеваљ Муареми – водачот на криминална група „Дуќанџик“ од Грчец. „МУАРЕМИ ШЕВАЉ...

Македонија22 минути

„Наместо да вработуваат пред избори, нека дадат плати“, „Национални шуми“ на штрајк oд 7 март

Претседателот на Синдикатот за градежништво, индустрија и проектирање, Иван Пешевски на денешната прес-конференција соопшти дека јавното претпријатие „Национални шуми“ ќе...

Македонија1 час

Третина од децата во Македонија на возраст од 6 до 9 години живеат со дебелина, 13,8 отсто од нив се екстремно дебели, објави ИЈЗ

Дебелината кај возрасните лица во Македонија е зголемена 13,6 отсто, а кај децата и адолесцентите 7,4 отсто во споредба со...

Топ3 часа

Притвор за мажот што палеше казино во Битола: истурил бензин врз шест слот-машини

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 35-годишен жител на селото Долно Оризари, кој е осомничен за кривично дело предизвикување...

Македонија5 часа

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата, велат утрово...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Маричиќ користи шофер и возило за партиски активности

Бојан Маричиќ како вицепремиер за евроинтеграции да каже што е европски во злоупотребата на државно возило и шофер за партиски...

Свет5 часа

САД, Египет и Катар повикаа на прекин на огнот во Газа, Нетанјаху ги објави барањата

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, повторно го повика Хамас да направи отстапки пред понатамошните преговори за нов прекин на огнот и...

Македонија5 часа

Седуммина кандидати обезбедија место на гласачкото ливче за претседател на државата

Досега седум кандидати успеаа да го обезбедат своето место на изборите за претседател на државата, со последниот пресек на ДИК...

Македонија16 часа

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

СДСМ на 27-миот Конгрес, попладнево ја официјализираше кандидатурата на Стево Пендаровски за претседател на државата. Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски,...

Македонија18 часа

И Ванковска му одговори на Мицкоски; „Јас сум опозиција на сите“

Се зезнал! Ванковска е опозиција на сите од прв до последен! Опозиција на овој гнил систем и естаблишмент, на овој...

Македонија19 часа

Јакимовски до Мицкоски: Не сум се кандидирал за некому да попречам, јас не прифаќам споредни улоги

Досега никогаш во мојата долга кариера не сум се кандидирал за да му попречам на било кого. Јас и посакувам...

Македонија22 часа

Мицкоски: Улогата на Јакимовски и Ванковска со кандидатурата е да го ослабнат потенцијалот на Давкова

Јасна е улогата на Билјана Ванковска и Стевчо Јакимовски. Тие практично ја имаат улогата на опозиција на опозицијата во оваа...

Македонија22 часа

Мицкоски: До 14 часот се собрани над 22.000 потписи за идната претседателка на Македонија, Силјановска Давкова

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски објави дека до 14 часот се собрани над 22.000 потписи за пратеничката и професорка, Гордана...

Македонија1 ден

Пендаровски објави: Собрани се 10.000 потписи за неполни пет часа

Актуелниот претседател, Стево Пендаровски, кој се кандидира за втор мандат на претседателските избори објави дека за помалку од пет часа успеал...

Топ1 ден

МВР со детали за сообраќајката кај Штип: загина 66-годишник, сопатничката тешко повредена, вториот возач е приведен

Шеесет и шестгодишен маж загина во сообраќајката што се случи вчера попладнето на патот Велес-Штип. Според информациите од полицијата, во...

Македонија1 ден

Почна потпишувањето за кандидатурата на Силјановска-Давкова, ВМРО-ДПМНЕ очекува да бидат собрани за еден ден

Денеска се собирааат потписите за кандидатурата на професорката Силјановска Давкова за пртседател на државата. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека кандидатурата на...

Свет1 ден

Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до...

Регион1 ден

Сектолог за можното значење на симболите на ѕидовите на куќата во Нови Сад: „Дај Боже да грешам“

Цртежи од задгробниот живот од египетската митологија биле пронајдени на ѕидовите од куќата во Петроварадин каде се пронајдени безживотните тела...

Свет1 ден

Кремљ: Соборени 38 украински беспилотни летала над Крим

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија 38 беспилотни летала лансирани од Украина над полуостровот Крим, објави државната новинска агенција РИА,...

Македонија1 ден

СДСМ денес на конгрес се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на Пендаровски

СДСМ денес  во 18 часот ќе одржи конгрес на кој се очекува да ја официјализира поддршката за втор мандат на...