Контакт

Спорт

Торес ги збуни сите со пораката: В петок се враќам!

Објавено пред

Поранешниот напаѓач на Атлетико Мадрид и Ливерпул, Фернандо Торес се пензионираше во август 2019 година, по што се посвети на бодибилдингот (направи огромни мускули), а сега со еден чуден пост на Инстаграм најави дека не може без фудбалот и дека се враќа.

Шпанецот последно играше за Саган Тосу во Јапонија, а последните месеци зачудуваше со својата физичка трансформација, но сега со дрес со број 9 на грбот, напиша: „Го сфаќам животот само на еден начин – кога играм. Затоа, решив да се вратам. Овој петок ќе кажам каде“.

Останува да се види дали 37-годишниот ветеран навистина планира камбек во професионалниот фудбал или се работи за некој спонзорски договор или добротворна акција.

Фановите се чудат колкав се „направил“ Фернандо Торес

Спорт

(Видео) Македонскиот дрес најубав на ЕУРО2020, според изборот на американска телевизиска мрежа

Објавено пред

Македонскиот фудбалски дрес што го содржи државниот симбол – сонцето, е најубав во конкуренција на 24-те учесници на ЕУРО2020, според изборот на американската телевизиска мрежа ЕСПН.

„Ми се допаѓа што нивното знаме е толку директно претставено на нивните дресови. Нивното знаме е импресивно“, рече еден од уредниците на „ЕСПН“.

 

Прикажи повеќе...

Спорт

Донарума дефинитивно го напушта Милан

Објавено пред

Голманот на Милан, Џиџи Донарума, дефинитивно ќе го напушти клубот. Голманот на италијанската репрезентација кариерата ќе ја продолжи во ПСЖ.

Новинарот Фабрицио Романо, објави дека Донарума, по вториот меч на Италија против Швајцарија, во среда ќе треба да ги заврши сите формалности околу трансферот.

Донарума ќе потпише петгодишен договор.

22-годишниот голман од дебито за Милан бранел на 251 натпревар.

Прикажи повеќе...

Спорт

Крејчикова го освои Ролан Гарос

Објавено пред

Чешката тенисерка Барбора Крејчикова е новата шампионка на Отвореното тениско првенство на Франција – глен слем турнирот Ролан Гарос. Таа денеска го направи најголемиот успех во кариерата откако со 2-1 ја совлада руската тенисерка Анастасија Пављученкова, или по сетови 6-1 2-6 и 6-4.

Крејчикова не беше меѓу носителките на овој турнир, моментно е 33. на ВТА листата.

Таа одигра одлично во првиот сет.

Русинката возврати во вториот сет, па победникот мораше да се одлучува во трет сет.

Тука чешката тенисерка беше посвежа, имаше повеќе концентрација и со 6-4 стигна до драгоцениот пехар.

Куриозитет е што ова за неа е само втор трофеј во професионалната кариера откако првиот пехар го освои на ВТА 250 турнир во Стразбур минатиот месец.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Османи: Зголемена е активноста на ЕУ за почеток на преговорите, но исходот е непредвидлив

Се забележува една невообичаена зголемена активност од сите земји членки за Македонија да ги почне преговорите со ЕУ, истакна министерот...

Македонија5 часа

Регистрирани 21 нов случај на коронавирус, почина едно лице

Денеска се регистрирани 21 нов случај на Ковид-19, оздравени се 7 пациенти, а пријавенo е едно починатo лицe. Во последните...

Македонија5 часа

Заев отвори канцеларија за директни средби со граѓаните во Струмица

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска во Струмица ја отвори Канцеларијата за непосреден контакт со граѓаните. Од Владата велат дека...

Македонија8 часа

„Кога пилите ќе стивнат“ – утре протест против сечата на дрвја

За утре со почеток во 12 часот, на улицата Орце Николов , најавен е протест против сечата на дрвја. Зад протестот...

Македонија8 часа

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. „Изминативе неколку денови Сојузот на...

Македонија9 часа

Македонија повеќе не е на германската листа на ризични земји

Според новите податоци, објавени од државниот германски институт „Роберт Кох“, Македонија повеќе не се смета за ризична држава од Ковид-19....

Спорт10 часа

Арнаутовиќ: Не го отпишувајте Пандев поради неговите години

Македонија и Австрија, утре ќе го одиграат првиот натпревар во Ц-групата на Европското првенство. Дуелот на двете селекции, во Букурешт,...

Спорт23 часа

Пандев со обраќање до нацијата: Генерацијата која ја обедини цела Македонија

Капитенот Горан Пандев преку Инстаграм прати порака до нацијата пред историскиот настап на Европското првенство во фудбал, во кое зборува...

Регион1 ден

Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ за деца од 12 до 15 години

Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ за деца на возраст од...

Македонија1 ден

Заев – Брнз: Извршната наредба на Бајден ги штитат САД, Северна Македонија и сојузниците

Премиерот, Зоран Заев, денеска имаше средба со амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, при што во фокусот на разговорите...

Македонија1 ден

Андоновска: Системот за вакцинирање со сериозен недостаток, ако се пријавите повеќе пати, се регистрира последното пријавување

Ако веќе еднаш сте пријавени на vakcinacija.mk не се пријавувајте повторно, затоа што се евидентира само датата на вашата последна...

Македонија1 ден

Регистрирани 20 нови случаи на Ковид-19, починале две лица

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: Куманово – 5,...

Македонија1 ден

Еко-активистите бараат увид во извештајот за состојбата на исечените дрвја, Богдановиќ тврди дека биле стари и суви

Еко-активистите изразија револтираност од, како што велат, масакрот на дрвјава на улицата „Орце Николов“ во Дебар Маало, направен вчера. Од...

Македонија1 ден

Македонски полицајци ќе се грижат за безбедноста на Европското фудбалско првенство

По повод Европското првенство во фудбал ЕУРО 2020, на кое првпат ќе учествува и македонската фудбалска репрезентација, Министерството за внатрешни...

Македонија1 ден

Продолжен притворот на Орце Камчев

Бизнисменот Орце Камчев останува во затворот во „Шутка“. Кривичниот совет му ја продолжи мерката за нови 30 дена. Судиите сметаат...

Македонија1 ден

САД со поддршка за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, без одложување

САД изразија поддршка за итен почеток на преговорите за Македонија и Албанија во ЕУ, објави портпаролот на американскиот Стејт департмент,...

Македонија1 ден

Во тек се двете трансплантации на бубрег од починатата донорка

Во моментов на Клиниката за урологија во тек се двете трансплантации на бубрег од 44-годишната пациентка која вчера беше дијагностицирана со...

Топ1 ден

Албански државјанин им дал мито на полицајците, кои во неговиот камион пронајдоа дрога вредна 200.000 евра

Албанскиот државјанин кој вчера беше фатен со голема количина дрога во камион со приколка на патот Прилеп-Градско, претходно им понудил...

Свет1 ден

Кина ја одобри вакцината на „Синофарм“ за деца постари од три години

Вакцината против Ковид-19 на кинеската компанија „Синофарм“, што ја направи Институтот за биолошки производи во Пекинг, доби одобрение за употреба...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе донираме половина милијарда вакцини за сиромашните земји и нема да бараме против-услуга

Американскиот претседател Џо Бајден, кој најави дека САД ќе донираат половина милијарда вакцини против Ковид-19 во 92 земји кои се...

Досие